niedziela, 29 stycznia 2017

Kaszel? Jest na to rada!

Brak komentarzy
Kaszel najczęściej wynika z infekcji wirusowych, rzadziej bakteryjnych. Jest reakcją obronną organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych. Właśnie jesteśmy w trakcie sezonu kaszlowego, dlatego podsuwam Wam skuteczne domowe sposoby na tę męczącą dolegliwość. Działają, sprawdzałam!
Mokry kaszel nie jest tak dokuczliwy jak suchy, tak zwany nieproduktywny. Przy nim najczęściej szukamy pomocy. Medycyna nie jest zbyt odkrywcza w tej dziedzinie. Tak naprawdę nie zaleca się specjalnie stosowania leków na kaszel, który towarzyszy przeziębieniu. Badania z Archives of Diseases in Childhood sprzed kilku lat wykazały, że stosowanie różnych leków hamujących kaszel (m.in. przeciwhistaminowych bez recepty) nie dawało lepszych rezultatów niż placebo. Kaszel ustępował w podobnym tempie niezależnie od tego, czy badani brali leki, czy nie. O kaszlu przewlekłym mówimy dopiero wtedy, gdy trwa powyżej 8 tygodni, wówczas trzeba szukać jego przyczyny. Jak zatem sobie pomóc? Przy kaszlu suchym powinniśmy przede wszystkim dużo pić, ale dobrym krokiem są domowe metody na „zmiękczenie” suchego kaszlu, które polecają również specjaliści.
  • Co na kaszel? MIÓD! Niezawodny miód i tu ma potwierdzone działanie. Miód, dodany chociażby do herbaty, nawilża suche gardło, ale jak pokazują niektóre badania, może działać hamująco na kaszel. W jednym z naukowych eksperymentów kaszlącym dzieciom powyżej 2. roku życia podawano 2 łyżeczki miodu przed spaniem. Zauważono zmniejszenie napadów kaszlu w nocy. Ale uwaga! Eksperci ostrzegają: nie wolno dawać miodu dzieciom poniżej 1. roku życia. Może to wywołać groźne zatrucie – botulizm niemowlęcy.
  • Co na kaszel? SÓL! Jeśli czujesz ból i drapanie w gardle, nie czekaj na kaszel, tylko od razu sięgnij po roztwór soli i wody. Lekarze zalecają płukać nim gardło trzy razy dziennie. To tani i skuteczny sposób na zahamowanie infekcji – zmniejsza obrzęk gardła, rozrzedza wydzielinę i pomaga wypłukać drażniące gardło czynniki, np. bakterie.
  • Co na kaszel? CZOSNEK! Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Podobnie jak cebula. Obie rośliny zawierają allicynę – substancję o intensywnym zapachu, która ma właściwości odkażające.
  • Co na kaszel? IMBIR I CHILI! Te produkty zawierają substancje stymulujące organizm do oczyszczania dróg oddechowych. Imbir – tak jak czosnek – działa również przeciwbakteryjnie.
  • Co na kaszel? INHALACJA. Ulgę w kaszlu mogą przynieść napary, np. z prawoślazu lub żywokostu – szczególnie w suchym kaszlu. Inhalacja rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi odkrztuszanie. Ale tak naprawdę podobne działanie może mieć nawet inhalacja z samej gorącej wody.
Jeśli nic nie pomaga, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości, ale nie panikować. Badania pokazują, że kaszel ma prawo dokuczać ci nawet do 18 dni – wbrew obiegowym opiniom, że nie powinien trwać dłużej niż tydzień. Czasem trzeba po prostu go przeżyć.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>