poniedziałek, 3 lipca 2017

Zły nawyk, przez który jesteś zmęczona już od rana

1 komentarz
Budzisz się rano i choć spałaś 8 godzin, to od momentu wstania czujesz, że nie masz na nic siły? Jeśli tak, sprawdź, czy nie popełniasz bardzo popularnego błędu związanego z...
No właśnie z czym? Z jedzeniem! Bo spożywanie na noc tłustych lub obfitych w cukier produktów to najczęstsza przyczyna naszego niewyspania. Pewnie wielu osobom wydaje, że jeśli nie jedzą dużego posiłku na noc, tylko podjadają, to nie powinno to mieć wpływu na ich sen. I na godzinę przed pójściem do łóżka zjadasz więc czekoladę, czipsy, batona, ale pijesz mocno słodzone, gazowane napoje... Niedobrze! To gorsze od normalnej i pełnej porcji kolacji.
Cukier i tłuszcz to wrogowie dobrego snu. Produkty bogate w cukier mogą sprzyjać szybszemu zasypianiu. Ale nie znaczy to oczywiście, że takie kolacje są zdrowe - w końcu zasypianie to nie wszystko. Jedzenie dużej ilości cukru (niezależnie od pory dnia) może powodować zaburzenia insulinooporności, a to już może wpływać na gorsze samopoczucie i na chrapanie w nocy, które sprawia, że się nie wysypiamy.
Zgubnie na jakość snu może też wpływać jedzenie tłustych rzeczy - w tym wszelkich słodkości. Opychanie się dużą ilością jedzenia, zwłaszcza tłustego, a chipsy i większość słodyczy ma dużo tłuszczu, może źle wpływać na sen. Jeśli tuż przed snem zjemy duży posiłek, sen nie będzie tak regenerujący, jak powinien. Bo system trawienny jest obciążony, a organizm, zamiast odpoczywać, będzie trawił kolację.
Na kolację lepiej też odstawić wino i piwo. W teorii zasypia się dzięki niemu szybciej, ale alkohol źle wpływa na jakość snu. Po jego spożyciu możemy się częściej wybudzać z głębokiego snu - podobnie źle działa na nas używanie drzemki w budziku.
To jak wyglądają Twoje nawyki? Budzisz się wyspana, czy jednak warto coś zmienić, aby poprawić jakość snu?

1 komentarz

  1. Ja z kolei mam taki problem, że przed snem nie mogę się powstrzymać od poczytania, albo obejrzenia serialu :P Kłopot w tym, że lubię horrory, więc emocje...
    Inna sprawa, że przy takiej rozrywce zwykle się coś podgryza...
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie na butomania.com.pl

    OdpowiedzUsuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>