piątek, 13 października 2017

Lista najsłynniejszych obrazów świata

1 komentarz
Spośród milionów obrazów wystawianych przez galerie, tylko część z nich utkwiła nam w pamięci. Zobaczenie ich na żywo to przeżycie, dla mnie wyjątkowe. Dla jednych, zobaczenie ich może być głównym celem wyprawy w dane miejsce, albo jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania miasta. Inni mogą kolekcjonować swoje ulubione reprodukcje w domu, aby podziwiać te arcydzieła w swoim domu. Tak, jak ja to zrobiłam, w swoim drewnianym domu:)

Przedstawiam Wam podobno 15 najsłynniejszych obrazów świata.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci - najsłynniejszy obraz świata. Renesans, początek XVI wieku. Obraz znajduje się obecnie w paryskim Luwrze. Namalowany techniką olejną na drewnie.
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli - obraz autorstwa Sandro Botticelli, prawdopodobnie 1478 rok. Motyw mitologiczny. Malując narodziny najpiękniejszej bogini Botticelli stworzył wzór kobiecego piękna.
Stworzenie Adama Michała Anioła - słynny fresk przedstawiający scenę z biblii, w której Bóg daje życie, pierwszemu człowiekowi. Jest to jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie. Pochodzi z około 1511 roku. Kaplica Sykstyńska w Watykanie.
Ostatnia wieczerza, Leonardo da Vinci - renesansowe malowidło ścienne. Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów (Judasz) go zdradzi.
Jan Vermeer, Mleczarka - malarstwo holenderskie, Jan Vermeer, XVII wiek. Przedstawienie służącej nalewającej mleko do garnka. Technika: olej na płótnie. Na stole martwa natura: chleb i dzban. Chleb namalowany jest przy pomocy drobnych plamek oddających grę światła na przedmiocie.
Pablo Picasso, Guernica - obraz autorstwa hiszpańskiego malarza Pabla Picassa, 1937 rok. Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Technika: olej na płótnie.
Vincent van Gogh, Słoneczniki - seria obrazów autorstwa holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Najpopularniejsza jest wersja z piętnastoma słonecznikami w wazonie, pochodząca z 1888 roku. Pod koniec XIX stulecia cięty słonecznik stał się popularnym kwiatem używanym do dekoracji oraz popularnym motywem w malarstwie. Znajduje się w National Gallery w Londynie.
Krzyk, Edward Munch - ekspresjonizm. Autorem jest norweski malarza Edvard Munch. Obraz pochodzi z 1893 roku i uważany jest za największe dzieło Muncha. Technika: olej, tempera i pastel na kartonie. Przedstawia człowieka przeszytego strachem. Jest to jeden z czerech obrazów z serii pt. „Krzyk”. Pierwszy znajduje się w Narodowej Galerii w Oslo, dwa w Muzeum Muncha w Oslo, jeden znajduje się w kolekcji prywatnej.
Salvador Dali, Uporczywość pamięci - Uporczywość pamięci czyli Miękkie zegary autorstwa hiszpańskiego malarza Salvadora Dali. Powstał w 1931 roku. Obraz znajduje się w Nowym Jorku w Museum of Modern Art. Jeden z najbardziej znanych symboli surrealizmu i popkultury. Próba zgłębienia ludzkiej podświadomości i majaków sennych.
Gustav Klimt, Pocałunek - obraz zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej. Powstał w latach 1907 i 1908 w tzw. „złotych latach Klimta”. Obraz przedstawia parę kochanków tonących w szatach stylizowanych w geometryczne wzory. Obraz znajduje się w muzeum sztuki w Wiedniu. Olej na płótnie.
Claude Monet, Impresja, wschód słońca - słynny obraz autorstwa francuskiego malarza Claude Moneta namalowany w 1872 roku. Od tytułu tego obrazu pochodzi nazwa kierunku w malarstwie zwanego impresjonizmem. Obraz przedstawia widok zatoki portowej w mieście Le Havre. Technika: olej na płótnie. Musee Marmottan w Paryżu.
Gwiaździsta noc, Vincenta van Gogha to jedno z tych dzieł, którego reprodukcje można kupić w sklepach z pamiątkami na całym świecie. Przedstawia on wspomnienie artysty z wizyty w prowansalskim mieście Saint-Rémy i jako jeden z niewielu został namalowany całkowicie z pamięci. Być może dlatego jest tylko częściowym odzwierciedleniem rzeczywistości, a wszystkie zagadki i symbole, które w sobie kryje można analizować oglądając go w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.
Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci - jego dzieła często pełne są ukrytych znaczeń i kontrowersyjnych elementów. W przypadku tego obrazu sporo zamieszania wywołało zwierzę siedzące na rękach sportretowanej Cecylii Gallerani. Do dziś trwa debata czy można je zakwalifikować jako łasiczkę, fretkę, czy może jednak gronostaja. Dzieło znajduje się w kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie i jest jednym z najcenniejszych obrazów z Polsce. Podczas swojego tournée po Europie w 2011 roku podróżował w specjalnie skonstruowanej na tę okazję klimatyzowanej skrzyni i został ubezpieczony na trzysta milionów euro.
Dziewczyna z perłą, Jan Vermeer -  swoją rolę w spopularyzowaniu "Dziewczyny z perłą" niewątpliwie odegrał brytyjski film o tym samym tytule z Colinem Firthem jako Janem Vermeerem i Scarlett Johansson jako muzie artysty. Miłośnicy sztuki zachwycali się jednak dużo wcześniej jego niejednoznacznością i ukrytymi symbolami. Nazywany jest też "Holenderską Mona Lisą".
Śniadanie na trawie, Édouarda Maneta - niby zwykły piknik na trawie w jednym z paryskich lasków, a jednak nie do końca. Co robi na nim zupełnie naga kobieta w towarzystwie dwóch ubranych mężczyzn? Dlaczego druga myje się w sadzawce i jest nieproporcjonalnie duża? Podziwiany dziś obraz Édouarda Maneta w XIX wieku wywołał oburzenie i został wywieszony w Salonie Odrzuconych. Szczególne kontrowersje wzbudziło wyzywające spojrzenie centralnej postaci oraz niedoskonałości jej ciała (według kanonu powinno być przedstawione w sposób wyidealizowany).

Który z tych najbardziej znanych obrazów chcielibyście powiesić na swojej ścianie? Ja mam już 5 z tych 15 opisanych :)

1 komentarz

  1. nie da się ukryć, te obrazy znają wszyscy i stanowią swoisty kaon sztuki.

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>