sobota, 22 sierpnia 2015

Sto lat, sto lat... - jest miejsce na świecie, gdzie 100 lat to już za mało

5 komentarzy
Japonia ma problem... Stulatków jest tak wielu, że rządu nie stać na prezenty dla nich. I właśnie dlatego japońskie władze chcą przestać wręczać tradycyjny do tej pory upominek dla osób, które skończyły 100 lat. W Japonii, osób urodzonych przed 1915 rokiem jest bowiem tyle, że dawanie każdemu posrebrzanej czarki do sake to zbyt duże obciążenie dla budżetu.
Warto zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o naczyniu, którego wartość wynosi 8 tys. jenów (około 65 dol.). to naczynie to wyraz wdzięczności dla jubilatów za ich wkład dla społeczeństwa. Jednak wraz ze starzeniem się populacji wydatki na ten cel zaczęły rosnąć. W zeszłym roku rząd wydał na srebrne czarki (sakazuki) 260 mln jenów, czyli ok. 2 mln dolarów - 29 tysięcy osób osiągnęło wiek 100 lat. Kiedy rozpoczęto wręczanie srebrnych sakazuki, stulatków było w Japonii zaledwie 153. Jednak od początku lat 70. ich liczba stale rośnie, a Japonia pod względem średniej długości życia znajduje się w światowej czołówce.Władze myślą o zastąpieniu okolicznościowych upominków tańszymi przedmiotami. Innym rozważanym wariantem jest zastąpienie prezentów listem gratulacyjnym. 
To taka ciekawostka, która miała na celu poinformowanie Was, że na www.Photo-Atelier-pa.blogspot.com jest już pierwszy post z relacją z mojej podróży do Japonii. Zapraszam na mój drugi blog - oglądajcie i komentujcie!:)
5 komentarzy

 1. Witaj ! Ja mam do Ciebie takie dość dziwne pytanie... Bo to do Ciebie google mnie przekierowało gdy zastanawiałam się co ubrać na wesele koleżanki.
  W sobotę ma być 31 stopni więc zrezygnowałam z ubrania rajstop. Ale od razu usłyszałam koleżanki które mówiły, że nie wypada iść na wesele bez rajstop.. Że tak nie wypada. Czy to prawda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Trochę zwlekałam z odpowiedzią, bo byłam na urlopie :)
   Bardzo dobrze, że zrezygnowałaś. Na szczęście w takie upalne dni obowiązuje luźniejszy dress code i spokojnie możesz iść na wesele bez rajstop. W upalne dni luźniejszy dress code praktykowany jest w wielu miejscach, gdzie normalnie jest mocno przestrzegany.

   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!

   Usuń
 2. Dzień dobry.

  Mam podobny problem. Też idę na wesele i ma być 30 stopni. Być może to samo wesele. Czy w związku z tym mogę iść bez skarpetek, ponieważ słyszałem, że do sandałów nie wypada. Czy nie przesadzę z tym luźniejszym dress codem?

  Kamil, Nowa Sól

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kamil,
   lepiej też zostaw i te sandały w domu ;)
   Dziękuję za zabawny komentarz, zapraszam częściej. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dziękuję, ale co ja teraz zrobię?

   Kamil

   Usuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>