sobota, 22 kwietnia 2017

Dzień Ziemi obchodzimy nie tylko 22 kwietnia

Brak komentarzy
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale codziennie. Co możesz zrobić dla ziemi? Już podpowiadam!
Zasadź drzewo (może być krzak). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz. Dzięki temu będziesz mógł obserwować jego wzrost. Jeśli mieszkasz w mieście to możesz posadzić je gdzieś na swoim osiedlu (jeśli chcesz posadzić coś pod blokiem wybierz krzak. Jak wyrośnie to nie będzie zasłaniać okien sąsiadom).
Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
Zbierz makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Nie zarobisz na tym dużo pieniędzy, bo około 40 gr za 2kg makulatury jednak dzięki temu ratujesz drzewa.  Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Przyczynisz się też do obniżenia zanieczyszczenia powietrza przez papiernie, do zmniejszenia skażenia wody w procesie produkcyjnym papieru oraz do ograniczenia zużycia wody potrzebnej w jego produkcji. 
Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! 
Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Kolorowe szkło - do zielonego. Przeźroczyste, białe szkło - do białego. 
Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
Zbierz puszki aluminiowe (np. po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność - metal nie traci na jakości.
Recykling puszek po napojach, w porównaniu do produkcji aluminium z boksytu, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, zanieczyszczeń wody o 97% oraz oszczędność energii elektrycznej o 95%. Równocześnie poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud - recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.
Pozbieraj śmieci. Możesz oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Np. twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci. Twój sąsiad nie płaci za wywóz śmieci tylko sam wywozi je nielegalnie do lasu? Porozmawiaj z nim o tym. Jeśli ty go nie przekonasz, możesz zgłosić to odpowiednim władzom. A jeśli zauważysz że ktoś wyrzuca coś na ziemię zwróć mu uwagę. Nie ważne czy będzie to papierek po lodzie wyrzucony przez babcię czy niedopałek papierosa wyrzucony przez jakiegoś eleganckiego biznesmena. Możliwe, że winowajcy zrobi się na tyle wstyd, że już więcej tego nie zrobi. Nie wstydź się zwracać uwagi - przecież robisz to dla dobra całej Ziemi.

A Ty co robisz dla ziemi?


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>