niedziela, 30 kwietnia 2017

Nie trać czasu na zły humor - 8 rad, jak szybko poprawić humor

1 komentarz
Czy wiecie, że uśmiech nie tylko jest reakcją ciała na dobry humor, lecz także może stanowić bodziec, który go wywołuje? A dobry humor to zwiększona proaktywność, efektywność i kreatywność. Pozytywnie nastawieni ludzie żyją dłużej, lepiej radzą sobie ze stresem bądź porażkami, rzadziej się przeziębiają i rzadziej chorują na serce. Dlatego nie marnuj życia na zły humor! Oto 8 prostych czynności, które możesz zrobić, aby szybko poprawić swój humor.
 1. Wyprostuj się - siedzenie lub stanie z wyprostowanymi plecami polepsza humor i koncentrację oraz dodaje energii. Badania przeprowadzone przez holenderskiego naukowca Erika Pepera dowiodły, że osoby siedzące prosto mają większą tendencję do przypominania sobie miłych wspomnień oraz generalnie myślenia o przyjemnych rzeczach. Eksperyment, który Peper przeprowadził na grupie swoich studentów, pokazał również, że studenci wykonujący podskoki w trakcie przerw w wykładach odczuwali więcej energii niż osoby, które melancholijnie i powoli spacerowały. Ci drudzy odczuwali bowiem spadek energii i motywacji.
 2. Tu i teraz - weź głęboki oddech – on wprowadzi Cię do tu i teraz i pozwoli na obserwowanie emocji bez identyfikowania się z nimi. Kontrolując oddech, kontrolujesz emocje. Zamknij oczy i skup się na własnym ciele. Jeśli czujesz przygnębienie, to dlatego, że żyjesz w przeszłości. Jeśli czujesz niepokój, to dlatego, że żyjesz w przyszłości. Jeśli czujesz spokój, to dlatego, że żyjesz w teraźniejszości.
 3. Daj komuś prezent - pomaganie innym jest dla nas korzystne i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wręczając prezenty, czujemy się lepiej niż w momencie ich otrzymywania. Dzieje się tak, ponieważ organizm obdarowującego produkuje więcej przeciwciał i endorfin. Mały gest dla drugiej osoby to prosty sposób na poprawę Twojego humoru.
 4. Weź ołówek w zęby - w popularnym badaniu z lat 80. dowiedziono, że trzymanie ołówka w zębach pozytywnie wpływa na humor – w trakcie wykonywania tej czynności aktywowane są mięśnie twarzy odpowiedzialne za uśmiech. Badanie mimicznego sprzężenia zwrotnego autorstwa Fritza Stracka, Leonarda Martina i Sabine Stepper wykazało, że osoby imitujące w ten sposób uśmiech identyfikowały zaprezentowane im bodźce (komiksy) jako zabawniejsze.
 5. Obcowanie z naturą - już 5 minut spędzone na świeżym powietrzu jest w stanie znacząco poprawić nastrój. Przebywanie w naturalnym środowisku łagodzi stres, poprawia humor i zwiększa zdolności poznawcze. Natura ładuje baterie.
 6. Bądź sprawczy - wyznacz sobie mały cel, którego wykonanie jest realne w najbliższym czasie, np.: „Kupię dziś gazetę i przeczytam ją po obiedzie”. Jeśli uda Ci się je wykonać, Twoje poczucie sprawczości wzrośnie, a to podniesie Twoją samoocenę i poprawi samopoczucie.
 7. Wypij swoją ulubioną kawę -w trakcie tak niepozornej czynności jak wypicie filiżanki ulubionej kawy aktywizuje się rejon w mózgu odpowiedzialny za przyjemność. Wtedy również może zadziałać ślad pamięciowy i przy piciu ulubionego napoju zaczniesz przypominać sobie miłe wspomnienia związane z tą czynnością.
 8. Okazuj wdzięczność - to jedna z największych energii w naszym życiu. Aby w prosty sposób poprawić humor, stwórz listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny, lub kilku dobrych rzeczy, które spotkały Cię w tym tygodniu/miesiącu/roku. Możesz na niej zawrzeć pozornie błahe sytuacje, jak punktualny przyjazd tramwaju, lub też ważniejsze osiągnięcia, jak otrzymanie nowej pracy. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia to doskonały nawyk praktykujący bycie wdzięcznym.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak się czujesz, jeśli będziesz zachowywał się tak, jak chcesz się poczuć, to odpowiednie emocje się pojawią.


1 komentarz

 1. Świetne porady. Picie kawy faktycznie jest przyjemne, ale tylko wtedy kiedy delektuje się nią, a nie piję w pośpiechu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>