poniedziałek, 12 marca 2018

Jak wzmocnić silną wolę, która jest kluczem do sukcesu

1 komentarz
W książce “Siła Nawyku” Duhigga przeczytałam historię o tym, że siła woli jest jak mięsień. Może być silna, słaba lub można mieć różne predyspozycje, ale można ją (tak samo jak mięsień) ćwiczyć. I bardzo mnie to zainteresowało, bo codziennie spotykamy wiele pokus, mamy do podjęcie wiele decyzji, borykamy się z różnymi codziennymi trudnościami. A żeby się z nimi skutecznie uporać, potrzebujemy woli i związanej z nią samokontroli. Tylko co w przypadku, gdy silna wola nie jest  taka silna? Jak ją wzmocnić, jak pielęgnować i regenerować?
Wpadł mi ostatnio w ręce artykuł, w którym Veronika Job, Carol Dweck i Gregory Walton przekonują, że jednym z czynników, które decydują o tempie wyczerpywania się silnej woli są przekonania, jakie mamy na temat silnej woli. Wyczerpywanie się zasobów silnej woli jest szczególnie widoczne u ludzi, którzy są przekonani, że silna wola będzie słabnąć. Natomiast, ludzie przekonani o tym, że zasoby silnej woli są praktycznie nieograniczone, funkcjonują tak, jakby nie wyczerpywali swojej silnej woli. Ale nie wystarczy zmienić naszego przekonania, aby czerpać sukcesy z naszych przekonań. Słynny psycholog, prof. Roy Baumeister twierdzi, że wola i związana z nią samokontrola działa jak mięsień i podobnie jak mięsień męczy się. Zmęczone mięśnie/wola nie mogą po raz kolejny udźwignąć ciężaru (nawet tego, który przed chwilą wydawał się lekki jak piórko), pokonać bariery. Czyli jeśli nie ćwiczymy naszej woli, to mamy słabe szanse, aby nasza wola nie była wyczerpana... Dlatego:
  • Pamiętaj, że zasoby woli są jednak ograniczone. Ludzie używając woli do realizacji konkretnego działania wykorzystują jej globalne zasoby i w efekcie może braknąć wewnętrznej siły na inne zadania. Rano ludzie zaczynają dzień pełni energii, ale w miarę jego upływu - zwłaszcza jeśli jest pełen stresujących wydarzeń - ich siły się wyczerpują. Dlatego wieczorem, nasza wola słabnie i jesteśmy bardziej podatni na pokusy, łatwiej zawieramy „kompromisy” z sumieniem. To pewnie dlatego większość diet kończy się porażką wieczorem, bo pod osłoną nocy częściej sobie folgujemy.
  • Nie ściskaj zawsze pośladków. Ponieważ masz ograniczone zasoby woli - nie próbuj kontrolować wszystkiego wokół, mierz siły na zamiary, skup się na priorytetach, wyznaczaj realistyczne cele i planowo je realizuj. Ułóż swoje zadani wg: ważne, odłóż na potem, odpuść.  
  • Uleganie pokusom to żadna metoda. I w tym punkcie wracamy do tych ćwiczeń. Bo wiesz już, że wola, tak jak mięśnie musi być regularnie ćwiczona. Spełnianie każdej zachcianki, sprawia, że silna wola staje się słaba. Z drugiej strony badania wskazują, że ćwiczenie silnej woli rzeczywiście ją wzmacnia a ci którzy to robią szybciej i sprawniej radzą sobie z problemami. 
  • Unikaj sytuacji, które wiodą Cię na pokuszenie, nie będziesz marnotrawić zasobów woli na pokonanie czegoś, co nie jest warte zaangażowania. Jeśli uważasz, że jesz za dużo, czy niezdrowo, pomyśl o tym już wtedy, gdy robisz zakupy, dzięki temu nie będziesz walczyć z pokusą stojąc przed lodówką pełną łakoci. 
  • Silna wola potrzebuje energii! Mózg należy do najbardziej energochłonnych organów. Dlatego, jeśli borykamy się z problemem - energia jest wręcz pożerana. Zatem, jeśli masz jakieś skomplikowane zadanie do wykonania, albo projekt, nad którym musisz pomyśleć - to pamiętaj, że nie możesz się głodzić. Podstawowym paliwem dla procesów związanych z wolą jest glukoza, którą dostarczamy organizmowi w pożywieniu. Kiedy poziom glukozy spada, ludzie stają się bierni, mniej skłonni do działania. Z drugiej strony, działania wymagające samokontroli obniżają poziom glukozy we krwi.
  • Odpoczynek pomaga naładować baterie. Wola, tak jak mięśnie i całe ciało, regeneruje się, a jej zasoby dzięki odpoczynkowi wracają do pierwotnego stanu. Nie zapominaj zatem o zdrowym śnie i relaksie. Czasami do podładowania baterii wystarczy kilkanaście minut. 
  • Silna wola to klucz do sukcesu. Powszechnie uważa się, że ludzie wykorzystują swą wewnętrzną siłę, by odpierać pokusy i pokonywać kryzysy. Ale to tylko połowa prawdy. Silna wola, to nie tylko środek defensywny: z badań wynika również, że pomaga ona w osiąganiu sukcesów. Bo ludzie z silną wolą, szybciej radzą sobie z pokonywaniem pokus i kryzysów dzięki czemu mają czas na to co naprawdę jest dla nich ważne. Silna wola i samokontrola szczególnie ważne są w szkole i pracy - tutaj dobry rezultat bardziej zależy od ciągłej gotowości i niezawodnych nawyków niż od jednostkowego wysiłku. To m.in. dlatego osoby, które uczą się systematycznie, są efektywniejsze niż te, które dzięki sile woli w ostatniej chwili zarywają nocki dla kucia. 
  • Wyćwicz w sobie nawyk. Ale tutaj, cały trick polega na tym, by wybrać na tylko jedną rzecz. Dość prostą, ale taką o której czasem zapominamy. Taką, której regularne wykonywanie łatwo zauważymy. I najlepiej taką, którą powinniśmy robić codziennie. Zacznij od czegoś, co ma dla Ciebie jakąś wartość. I rób to codziennie.

1 komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>