czwartek, 10 listopada 2016

Chcesz być szczęśliwym? To celebruj małe sukcesy i stawiaj na jakość

1 komentarz
Powstało mnóstwo książek o tym, jak być szczęśliwym. Można przejść nawet internetowy kurs, którego twórcy obiecują, że odkryją przed nami tajemnice szczęścia. Sporo w tym temacie mają do powiedzenia oczywiście naukowcy. Badacze tworzą też rankingi szczęścia (Polska jest na 57. miejscu). Dzięki pracy badaczy wiemy już o szczęściu całkiem sporo.

Ale mimo, że tyle wiemy, to jest to dla nas wciąż trudny temat. Na pytanie: co sprawia, że jesteś szczęśliwy każdy z nas odpowiada inaczej, ale z badań wynika, że są pewne zachowania, nawyki czy sposoby myślenia, które warto zaadoptować, bo przybliżają nas do szczęścia. Oto one:

 1. Zadbaj o to, z kim przystajesz - najszczęśliwsi i najzdrowsi są ci, którzy pielęgnują związki z ludźmi, którym można zaufać i takimi, którzy okazują innym swoją wsparcie. 
 2. Czas ważniejszy od pieniędzy - szczęśliwi ludzie wolą mieć więcej wolnego czasu niż pieniędzy. Nawet nastawienie, w którym bardziej cenimy sobie dobrze spędzony wolny czas niż pieniądze na koncie sporo zmienia w tym, jak jesteśmy zadowoleni z życia. 
 3. Ale nie ma co się oszukiwać, że to, że mamy za co opłacić rachunki jest ważne, dlatego kolejnym punktem jest bezpieczeństwo finansowe - poczucie szczęścia rośnie, gdy czujemy stabilizację finansową.
 4. Zatrzymaj się, złap oddech - ludzie, którzy potrafią od czasu do czasu zwolnić i celebrować także te małe sukcesy, osiągnięcia czy po prostu życie jako takie, deklarują, że są bardziej zadowoleni z życia.
 5. Bądź życzliwy dla innych - podwieź przyjaciela na lotnisko, spróbuj wolontariatu. Ludzie, którzy są empatyczni i pomagają innym sami są bardziej szczęśliwi. 
 6. Ćwicz regularnie - aktywność fizyczna pomaga zwalczyć zmęczenie i osłabienie psychiczne. Jeżeli ćwiczymy regularnie, jesteśmy nie tylko zdrowsi, ale i bardziej zadowoleni z życia. 
 7. Pieniądze wydawaj na doświadczenia - szczęście rośnie też wtedy, gdy kupujemy rzeczy, które pozwalają nam realizować pasje i przeżywać ciekawe doświadczenia, np. rakietę tenisową (pod warunkiem, że wykorzystamy ją na korcie) lub książkę, dzięki której możemy przeżyć wspaniałe przygody, kiedy odpoczywamy na kanapie czy jedziemy do pracy. 
 8. Naucz się być tu i teraz - ludzie, który praktykują medytację i tzw. uważność są szczęśliwsi. 
 9. Spędzaj czas z pozytywnymi ludźmi - przebywanie w gronie osób, które inspirują, motywują, a przede wszystkim nastawiają nas pozytywnie do życia, bo sami są szczęśliwi, w ogromnym stopniu przyczynia się do naszego poczucia szczęścia.

1 komentarz

 1. Na co dzień faktycznie zapominamy o tym, co czyni nas szczęśliwymi, a nawet najdrobniejsze szczegóły mogą nas uszczęśliwić.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>