środa, 7 grudnia 2016

Czy leci z nami pilot - czyli sposoby na strach przed lataniem

5 komentarzy
Lubicie latać samolotem? A może należycie do tych, którzy boją się latania? W obecnych czasach latanie stało się czymś normalnym, czymś dostępnym niemal dla każdego. Dla jednych latanie jest pasją, dla innych wyłącznie środkiem transportu. Dla tych, którzy latają z pasji, to sama przyjemność, ale jest wiele osób, dla których lot samolotem jest czymś niezwykle stresującym. Ja właśnie wróciłam z podróży i chciałam podzielić się z Wami sposobami na strach przed lataniem.
Ja należę do tych osób, które latają z wielką przyjemnością. Marzyłam o wyskoczeniu z samolotu w tandemie i zrobiłam to!:) Szczerze polecam! Marzyłam też, aby zasiąść za sterami samolotu. Chciałam poczuć latanie jako pilot, dlatego zapisałam się na lot symulatorem:) Dzięki temu wiem, jak wymagająca jest obsługa tak wielkiej i skomplikowanej maszyny. W kokpicie jest tyle kontrolek,  wskaźników, dźwigni i przełączników - i nauczenie się ich obsługi możliwe jest tylko dla garstki wybrańców. Bardzo ciekawe doświadczenie. Ale miało być o sposobach na strach przed lataniem, dlatego szybko wracam do tematu:)
Zacznę od statystyk - branża lotnicza jest najbardziej monitorowanym, uregulowanym i przebadanym systemem transportowym na świecie, a samoloty pasażerskie są pilotowane przez osoby z tysiącami godzin wylatanych podczas ćwiczeń. Pomyśl o tym, że jazda samochodem jest 20 razy bardziej ryzykowna. Statystycznie na całym świecie w ubiegłym roku zginęło w wypadkach lotniczych: 876 osób. A tylko w Polsce w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 5 437 osób.
Warto też wiedzieć, że:
  • Każdy samolot przed dopuszczeniem do użytku musi przejść bardzo skomplikowany proces certyfikacji. Tylko maszyny o perfekcyjnej sprawności technicznej są dopuszczone do lotów. Samoloty przechodzą regularne kontrole techniczne w hangarach. Oprócz tego, po każdym locie pilot ma obowiązek sprawdzić sprawność wszystkich systemów samolotu, jak również dokonać przeglądu maszyny. Nawet najmniejsza usterka istniejąca lub potencjalna zostanie naprawiona, by zapobiec ewentualnym skutkom. 
  • Piloci to osoby bardzo doświadczone. Zanim będą mogli pilotować samoloty pasażerskie muszą mieć  przelatane kilka tysięcy godzin. Poza tym każdy pilot co pół roku przechodzi loty kontrolne z pilotem instruktorem. Oprócz tego, zobowiązany jest on do brania udziału w okresowych szkoleniach w kabinie symulacyjnej. Podczas takich ćwiczeń, symulowane są nawet najbardziej nieprawdopodobne usterki tak, by piloci zawsze byli przygotowani nawet na „najgorsze” i by w sytuacji realnego zagrożenia nic ich nie zaskoczyło. 
  • W lotnictwie cywilnym powszechnie obowiązującą zasadą jest „dmuchanie na zimno”. Toteż często lądowanie awaryjne wykonywane jest nawet wówczas, gdy istnieje nawet najmniejsze podejrzenie wystąpienia jakiejś usterki. Wówczas samolot ląduje i jest dokładnie sprawdzany, nawet jeśli nie było to tak naprawdę konieczne. Tak samo wszelkie „drobne problemy techniczne” nie oznaczają zwykle poważnego zagrożenia. Zwykle zatem ma zatem powodów do paniki. 
  • Kolejnym czynnikiem mogącym powodować niepokój jest krążenie nad lotniskiem, a więc obawy, że może skończyć się paliwo. Krążenie nad lotniskiem jest czymś zupełnie normalnym, zwłaszcza w okolicy portów lotniczych o dużym natężeniu ruchu lotniczego. Piloci są zobowiązani do zabrania na pokład odpowiedniego zapasu paliwa. Jest to rutynowa procedura. 
  • Awaria silnika nie oznacza katastrofy. Samolot może lecieć tylko z jednym włączonym silnikiem, co nie stanowi zagrożenia. Często wyłącza się profilaktycznie jeden z silników, aby zapobiec jego przegrzaniu. 
  • Turbulencje (lekkie lub silne) zdarzają się podczas każdego lotu i jest to zjawisko zupełnie normalne i nie ma powodów do obaw. Choć turbulencje nie zawsze można przewidzieć, piloci w większości samolotów wyposażeni są w radary pogodowe. Mogą zmodyfikować trasę przelotu, tak aby uniknąć obszarów silnej turbulencji. Warto jednak przestrzegać dobrej zasady i siedząc w fotelu w samolocie, mieć zawsze zapięte pasy. Ja mam zawsze zapięte pasy, mimo, że lubię latać. Podczas mojej ostatniej podróży z Hawany, miałam okazję lecieć obok olbrzymiej burzy i niesamowitych wyładować atmosferycznych, turbulencje były przez większość lotu - nie było przyjemnie, ale bezpiecznie dolecieliśmy na miejsce:)
  • Gdy nad lotniskiem pojawi się mgła, piloci lądują zwykle przy pomocy specjalnego urządzenia ILS, które pokazuje im ścieżkę schodzenia do lądowania. W ten sposób bez problemu trafią na pas startowy. Zdarza się oczywiście, że mgła może sparaliżować lotnisko, jednak w większości przypadków nie stanowi to obecnie poważnego zagrożenia. Każde lotnisko ma określoną minimalną widzialność, jaka wymagana jest do startu i lądowania. Jeśli widzialność jest zbyt słaba, samolot leci po prostu na inne lotnisko. Dużo mniejszym problemem jest mgła dla samolotów, które startują. Mgła również mnie spotkała podczas lądowania z Hawany. Ziemię widziałam tuż przed lądowaniem, ale pilot wiedział co robi:)
  • U wielu osób strach wywołują także dziwne dźwięki w czasie lotu. Nie ma tu powodu do niepokoju. Pamiętajmy o tym, że tuż po starcie piloci chowają podwozie i klapy, co wywołuje charakterystyczny hałas. Przed lądowaniem natomiast odbywa się wysuwanie klap i podwozia. Także zmiana dźwięków w pracy silników nie powinna wywoływać w nas paniki. Aby wystartować pilot wykorzystuje maksymalną moc silnika. Gdy samolot się już wznosi, można zmniejszyć ciąg silników. Piloci redukują moc silników także przy osiąganiu wysokości przelotowej. 
Lęk przed lataniem samolotem ma kilka nazw: aerodromofobia, awiofobia, awiatofobia czy aerofobia albo bardziej żywiołowa – pteromerhanofobia. Zazwyczaj pojawia się on już na kilka tygodni przed planowanym wylotem i skutecznie odstrasza wiele osób przed podróżą.
Kilka sposobów na rozładowanie stresu, polecane przez ekspertów: 
  • Osoby, które odczuwają lęk w samolocie, nie powinny latać same. 
  • Warto przed lotem zjeść porządny obiad. Niski poziom cukru we krwi powoduje stres i zmęczenie. Unikać należy także napojów z kofeiną, powoduje ona uczucie rozdrażnienia. 
  • Warto przyjść na lotnisko wcześniej, nawet kilka godzin przed podróżą. Łatwiej oswoić się wówczas z atmosferą panującą na lotnisku. Wiele osób przyjeżdża na lotnisko w ostatniej chwili. To zwiększa tylko poziom stresu. 
  • Należy wybrać w samolocie miejsce przy przejściu. Będąc z dala od okna nie będziemy pobudzać swojej wyobraźni widokami ziemi z wysokości kilku tysięcy metrów. 
  • Dobrze jest także przed startem poinformować personel o swoich lękach. Zawsze można zapytać załogę samolotu, o sprawy, które wywołują nasz niepokój. Np. o to co to za dziwny dźwięk słyszysz, lub gdy widzisz ruszający się element skrzydła i nie wiesz, dlaczego się rusza i czy jest to oby bezpieczne. 
  • Warto zająć także czymś swój mózg, tak aby trzymać go możliwie jak najdalej od strachu. Pomaga w tym oglądanie filmów, słuchanie muzyki, gry komputerowe czy też dobra książka. 
  • Niektórzy ludzie praktykują specjalne techniki oddychania i relaksacji pomocne w przezwyciężaniu strachu przed lataniem. Wystarczy napiąć wszystkie mięśnie ciała jednocześnie i pozostać w takim stanie przez kilka sekund. Następnie gwałtownie rozluźnić ciało. Ćwiczenie powtarzane kilkakrotnie pomaga skutecznie się odprężyć. Spokojne i miarowe oddychanie ma również relaksujący wpływ na napięcie ciała. 
  • Jeśli zdecydujesz się pokonać strach przez farmaceutyki, udaj się koniecznie w tym celu do lekarza. Nigdy nie „pożyczaj” tabletek od przyjaciół czy rodziny. 
Teraz pozostało mi tylko życzyć Wam miłej podroży!:) Dokąd planujecie polecieć w najbliższym czasie?

5 komentarzy

  1. Ja właśnie wróciłam z Azji i odbyłam ok 20h podróży ! Nie należę do miłośniczek latania, bo faktycznie gdzieś zawsze pojawia się uczucie niepokoju, ale staram się go zwalczać wiedzą o lotnictwie, pilotowaniu itp ;D Jakkolwiek Twoje rady są naprawdę przydatne ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 20 godzin... nie zazdroszczę:) mimo, że lubię latać. Moja podróż trwała bez międzylądowania 12 godzin i to było wystarczające:) dziękuję za komentarz!

      Usuń
  2. Ja bardzo stresowałam się przed moim pierwszym lotem, teraz już nie jest to dla mnie problemem. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>