środa, 15 listopada 2017

Jak mówić, aby dziecko wysłuchało i zrozumiało?

Brak komentarzy
Tłumaczysz, prosisz, przekonujesz a ono wcale cię nie słucha? Mimo że cały czas patrzy ci prosto w oczy... Starasz się, ale twój przekaz wcale do niego nie trafia. Dlaczego tak jest i gdzie popełniasz błąd?
Dziecko może nie słuchać z wielu powodów. Jednym z nich jest używanie skomplikowanych słów, które uniemożliwiają jasny przekaz, lub po prostu takich, które mogą wywołać złość czyli m.in. „musisz”, czy „trzeba” (doskonale rozumiem, też nie cierpię tych słów) – nikt przecież nie lubi, kiedy wydaje mu się polecenia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem, aby mieć pewność, że nas słucha, to koniecznie przeczytaj do końca.
  1. Nie krzycz - bądź spokojna i opanowana. Jeśli będziesz mówić podniesionym głosem, twoje dziecko odbierze to jak atak. Zacznie płakać, zamknie się w sobie i żaden twój komunikat do niego nie dotrze. Rozmowa może również przerodzić się kłótnie, która do niczego dobrego nie doprowadzi. Wiem, że czasami trudno zapanować nad emocjami, ale spokojna rozmowa to klucz do sukcesu.
  2. Krótko i na temat - dzieci, tak samo jak dorośli lubią jasne komunikaty. Nie używaj długich i skomplikowanych zdań. Zastąp je prostym sformułowaniem np. „Proszę, abyś posprzątał zabawki z dywanu”. Dziecko wówczas wie co ma zrobić. 
  3. Ten sam poziom - jeśli twoje dziecko siedzi, usiądź obok niego. Jeśli leży na łóżku, połóż się obok niego. Rozmowa na tym samym poziomie jest bardziej skuteczna. Możecie spojrzeć sobie prosto w oczy, a to pomaga zbudować zaufanie. 
  4. Skup się na dziecku - swoją uwagę poświęcaj podczas rozmowy wyłącznie dziecku. Stwórz dobre warunki: wyłącz telewizor, komputer, a telefon schowaj najlepiej do szuflady. Niech nic wam nie przeszkadza. Dziecko poczuje, że jego problemy są dla ciebie ważne, a ten czas jest zarezerwowany wyłącznie dla niego.
  5. Dołącz do zabawy - podobno ten sposób jest niezawodny. Jeśli chcesz porozmawiać z dzieckiem, a dokładniej zwrócić mu uwagę, że w pewnej sytuacji zachowało się nieodpowiednio, wykorzystaj chwilę, w której jest zajęte zabawą. Dołącz do niej, a po chwili spokojnym głosem nawiąż do sytuacji, o której chciałabyś porozmawiać.
  6. Okaż czułość - miłość matki jest bezwarunkowa. Bez względu na to, jak bardzo nie podobało ci się zachowanie dziecka, to nie ma to wpływu na twoje uczucia. Zaczynając rozmowę warto powiedzieć: "Bardzo cię kocham i chcę abyś wiedział, że nie podoba mi się, gdy..."
Źródło:parenting.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>