poniedziałek, 18 maja 2015

Pracujesz i nie masz czasu na zdrowe jedzenie? 4 wskazówki jak go znaleźć

1 komentarz
O ważności śniadań pisałam już w poście ZNAJDŹ CZAS NA ZDROWE ODŻYWIANIE. W tym poście zaproponowałam Wam kilka szybkich a jednocześnie zdrowych przekąsek, dzięki którym możecie zachować energię przez cały dzień. Dla tych, którzy lubią zjeść dobre śniadania, ale nie koniecznie w domu i nie koniecznie śniadanie przygotowane własnoręcznie - napisałam post o  śniadaniach na mieście -  ŚNIADANIE POZA DOMEM? CZEMU NIE? Dzisiaj przygotowałam post o organizacji czasu na jedzenie przez osoby pracujące.
Wybrałam ten temat, bo sama miałam z tym problem. Największą trudnością w przypadku zdrowego odżywiania był dla mnie (i czasami jeszcze jest) brak czasu na przygotowanie i zjedzenie pełnowartościowego posiłku (pisałam Wam w jednym z pierwszych postów o podjadaniu kostek cukru na spotkaniach...). 
Aktualnie pracuję w trybie wielozadaniowym – praca w korporacji na odpowiedzialnym stanowisku, odpowiedzialna rola w domu (matka i żona), moje bogate pasje, spotkania biznesowe,  projekty, rozmowy z klientami czy dostawcami. Sami widzicie... praca i pasja mnie pochłania, ale nie na tyle, abym zapominała o zjedzeniu śniadania, z lunchem już jest gorzej. Niestety nie wpływa to korzystnie na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi – pojawiający się głód sprawia, że czasami sięgam po szybkie i proste przekąski, które pozwolą odzyskać energię i chęć do pracy. Zazwyczaj są to szybkie dania na wynos lub słodycze, które nie dostarczają organizmowi niczego dobrego - ale na pewno dostarczają sporą ilości kalorii, cukrów i tłuszczów nasyconych... A potem płacz i zgrzytanie zębów...
I to była właśnie główna przyczyna, że szukałam zdrowych przekąsek (pisałam o tym w poście ZNAJDŹ CZAS NA ZDROWE ODŻYWIANIE) - np. w postaci orzechów lub owoców. Dowiedziałam się, że zmniejsza to ryzyko pojawienia się napadów głodu, podczas których bardzo rzadko kontrolujemy jakość posiłku, a skupiamy się bardziej na takich aspektach jak: szybkość przygotowania lub dostępność. 
Poniżej, przekazuję 4 wskazówki, które pomogą Wam w organizacji czasu i na pewno zadbają, aby dieta wspierała nasz organizm i pozwalała być efektywnym w pracy. Mi już pomagają :)
  1. Zakupy po pracy - zacznijmy od tego, że zakupy powinno wykonywać się wtedy, gdy nie odczuwamy głodu, czyli jeśli nie udało nam się zjeść posiłku w pracy warto sięgnąć po kanapki lub inną małą przekąskę w drodze do supermarketu. W innym przypadku w naszym koszyku znajdą się takie produkty, które szybko i łatwo przygotować, a jednocześnie mają dużą zawartość tłuszczów i cukrów. Częściej też ulegamy pokusom, ponieważ organizm potrzebuje energii. Po takich zakupach w domu mogą pojawić się słodycze, słone przekąski i gotowe dania, które prędzej czy później zabierzemy do pracy lub zjemy je po niej. Najlepiej przygotować listę zakupów i zrobić je w weekend. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości staraj się omijać działy ze słodyczami, słonymi przekąskami i napojami. W trakcie zakupów warto udać się do sklepu, który znamy i od razu skierujemy się po potrzebne składniki.
  2. Gotuj w weekend - w niedzielę przeważnie mamy więcej czasu, dlatego możemy poświęcić trochę więcej uwagi przyrządzaniu posiłków. Warto przygotować sobie większy obiad, aby móc zabrać go do pracy. W ten sposób zapewnisz sobie pełnowartościowe i zdrowe danie, które odgrzejesz w przerwie na lunch. Wykorzystaj również gotowe mieszanki sałat, dodaj ser light, pieczonego kurczaka lub łososia. Prosta i smaczna sałatka gotowa. Nie powinno zająć Ci to więcej niż 10 minut, a z pewnością dostarczy Ci to sporą dawkę pożytecznych składników pokarmowych.
  3. Wykorzystaj swoją kolację  - upiecz więcej filetów z kurczaka lub ryby podczas przygotowania kolacji i przygotuj sałatkę z ryżem, kaszą lub makaronem. Możesz wykorzystywać również jajka, sery lub warzywa – cieciorkę, soczewicę, fasolę. W ten sposób w tym samym czasie przygotujesz pyszną kolację oraz posiłek do pracy. Warto przygotowywać większe ilości jedzenia i chować je w plastikowe pojemniczki, które pozwolą zachować świeżość dania. Pamiętaj, aby sosy do sałatek dodawać dopiero przed jedzeniem. To samo dotyczy musli i jogurtów. W ten sposób Twój posiłek będzie smaczny i zachęcający. A to bardzo ważne, ponieważ monotonna i niesmaczna dieta predysponuje bardziej do podjadania, niekoniecznie zdrowych produktów.
  4. Staraj się zawsze mieć pod ręką małe przekąski - jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie dużej elastyczności i nie masz czasu na regularne posiłki, nawet wcześniej przygotowanie postaraj się mieć pod ręką drobne przekąski. Możesz mieć przy sobie małą torebeczkę z orzechami lub suszonymi owocami – najlepiej morelami lub jabłkami. Jeśli lubisz chrupiące warzywa zabieraj do pracy pokrojone w słupki marchewki, ogórka lub czerwoną paprykę. W ten sposób, gdy poczujesz spadek energii lub nie znajdziesz wolnej chwili, aby coś zjeść zawsze masz pod ręką zdrowszą alternatywę dla batoników czy czekoladek.
PODSUMOWUJĄC: dobrze przemyślana dieta nie jest trudna w realizacji, ale pierwszym krokiem do zmiany jest dokładana analiza dotychczasowego stylu życia. Wystarczy przyjrzeć się swoim nawykom i sprawdzić, czy nie popełniamy jakiś powtarzających się błędów, np. wychodzenie do pracy bez śniadania albo objadanie się wieczorem. Następnym krokiem jest eliminacja tych złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi. Dopasuj swój sposób jedzenia do trybu pracy, tak żeby łatwiej było Ci realizować założenia prawidłowego żywienia, które zapewnia energię, dobre samopoczucie i koncentrację.
Pamiętajcie, że dieta uboga w witaminy i składniki mineralne może przyczyniać się do pogorszenia się nastroju oraz samopoczucia. Częste bóle głowy, problemy z koncentracją czy zmęczenie zaraz po przebudzeniu wiążę się z niedoborem magnezu. Z kolei brak witaminy B6 wiąże się z większym ryzykiem rozwoju depresji i bezsenności. Właściwie zbilansowana dieta zagwarantuje nam nie tylko smukłą figurę, ale przede wszystkim wspiera nas w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz podwyższa odporność na sytuacje stresowe. Powodzenia!

1 komentarz

  1. Cześć.
    Ja osobiście gotuje swoje posiłki w weekend, natomiast gdy już nie mam czasu staram sie korzystać z cateringu dietetycznego lub ewentualnie szukam restauracji która serwuje zdrowe pyszne jedzenie :)

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>