środa, 13 maja 2015

10 praktycznych przykazań dla kobiet... z 1904 roku

Brak komentarzy
Dziś mam dla Was prawdziwy rarytas znaleziony w sieci! Przedstawiam zbiór „Dziesięciu praktycznych przykazań dla niewiast” sprzed… 100 lat. Źródłem niezastąpionych i oczywiście wciąż aktualnych;) porad jest czasopismo „Rodzina. Pismo poświęcone wychowaniu i nauce domowejz dnia 30 lipca 1914 roku, numer 16. Autorzy przykazań nie mieli wątpliwości: kobieta musi być słońcem domowym.
Pismo „Rodzina” znakomicie pokazuje, w jaki sposób wówczas patrzono na obyczaje i relacje między kobietą a mężczyzną. Co ciekawe, wiele z tych przykazań dotyczy sposobów na to, w jaki sposób uniknąć nadużywania alkoholu przez męża. I tak na przykład poradnik zaleca żonie, by nie nadużywała soli i pieprzu, bo przyprawy te powodują pragnienie i mogą łatwo sprawić, że małżonek chętniej zaglądnie do kufla czy kieliszka. W innym punkcie poradnik zachęca do utrzymywania w mieszkaniu czystości i porządku, bo miły mężczyźnie dom sprawi, że poczuje się szczęśliwy, a wówczas nie pójdzie do karczmyInne porady zachęcają żonę do rozmowy z mężem na tematy, w tym także polityczne, a również czytanie wraz z nim książek.
Poniżej zamieszczam całą listę praktycznych przykazań dla niewiast proponowanym im w 1904 roku.
Jak widać – przez ostatnie lat całkiem sporo się zmieniło jeżeli chodzi o podejście do kobiet:) Jestem bardzo ciekawa, jak będzie się prezentowało nasze dzisiejsze życie i dzisiejsze zwyczaje w oczach osób, które będą czytały np. mój blog za równe 100 lat:)
ZDJĘCIA: pinterest.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>