niedziela, 26 lipca 2015

Cycki do przodu, czyli Twój nowy biust bez użycia skalpela

2 komentarze
Że o cycki trzeba dbać pisałam w poście: "Cycki są fajne". Post cały czas cieszy się dużą popularnością, dlatego pomyślałam, że warto napisać o kolejnej ważnej sprawie, a mianowicie o właściwym ubraniu tych fajnych cycek ;)

Biustonosz (bo o nim mowa) to element kobiecej garderoby, który choć schowany, jest najbliżej kobiecego ciała. To podstawa ubioru każdej z pań. A dobranie biustonosza to bardzo ważna sprawa dla każdej kobiety, a dobrze dobrany stanik jest fundamentem pięknej sylwetki i zapewnia komfort przez cały dzień.
Rozmiar to nie wszystko – krój biustonosza także wpływa na to, jak się w nim czujemy. Krój biustonosza powinien być dostosowany do kształtu i kondycji piersi, do noszonego ubrania i okazji, a także upodobań. Odpowiedni krój biustonosza pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu. Biustonosze, które posiadają ten sam rozmiar na metce, mogą różnić się wielkością miseczek, jeśli pochodzą od innego producenta. Nie ma czegoś takiego jak jednolita tabela rozmiarów obowiązująca wszystkich producentów bielizny. UWAGA - Twój biust nie będzie wyglądał dobrze w każdym staniku o tym samym rozmiarze. Dlaczego?

 • Po pierwsze, staniki różnych producentów mogą posiadać metki zgodne z różnymi tabelami rozmiarów. 
 • Po drugie, kobiece biusty o tym samym rozmiarze mają różny kształt, rozstaw, jędrność, sposób osadzenia. Tak samo modele staników posiadają różne kształty i głębokości miseczek, a ich obwody różny stopień rozciągliwości.
Rozmiar miseczki to różnica pomiędzy obwodem pod biustem, a obwodem w biuście. Jednak producenci stosują różne metody klasyfikacji, co oznacza, że u jednego producenta możesz mieć miseczkę D a u drugiego F przy tym samym obwodzie. Miseczka określona tą samą literą nie jest taka sama dla różnych obwodów. A więc miseczka E dla obwodu 60 różni się od miseczki E dla obwodu 65 czy 70.
Obwód biustonosza i rozmiar miseczki są od siebie zależne. Gdy zmieniasz obwód stanika pod biustem i chcesz zachować wielkość miseczki, musisz wybrać stanik z miseczką większą lub mniejszą. Nielogiczne? Załóżmy, że nosisz rozmiar 75E, ale jest on za luźny w obwodzie. Wymień go na rozmiar 70F, a nie 70E, bo wtedy miseczka będzie za mała. I odwrotnie: jeśli wybierasz obwód większy od tego, który nosiłaś dotychczas, musisz zmniejszyć rozmiar miseczki. Te dwie dane uzupełniają się!
Wiesz już co to jest rozmiar miseczki i że jest on zależny od obwodu biustonosza. A wiesz jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza?
A czy wiesz, że większość kobiet nosi niewłaściwy rozmiar biustonosza? Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch przyczyn: po pierwsze, kobiety często nie wiedzą, jak powinien się układać prawidłowo dobrany biustonosz, a po drugie – nawet jeśli posiadły umiejętność dobierania stanika, trudno im w sklepach znaleźć odpowiedni rozmiar. Zwłaszcza jeśli natura obdarzyła je większym biustem, przy stosunkowo wąskim obwodzie pod biustem. Po przeczytaniu tego postu, masz szansę stać się kobietą w perfekcyjnie dobranym staniku i poznać korzyści płynące z tej sytuacji dla Twojego wyglądu i samopoczucia. 
Niewłaściwie dobrany rozmiar biustonosza jest przyczyną niewygody i problemów estetycznych. Najczęstszym błędem popełnianym przy wyborze stanika jest zbyt szeroki obwód pod biustem i za mała miseczka. Tak „dobrany” stanik sprawia, że piersi nie są dostatecznie podtrzymane i obwisają, obciążając kręgosłup i ramiona, a przy tym wyglądają na ciężkie i pozbawione jędrności – i z czasem rzeczywiście tracą na wyglądzie. Zwłaszcza osoby z większymi piersiami często źle się czują w swoich stanikach. Źle „ubrane” i niedostatecznie podtrzymane piersi krępują czy wręcz uniemożliwiają gwałtowniejsze ruchy i zamiast być atutem urody, stają się utrapieniem. Receptą na owe „dolegliwości” jest właściwie dobrany, dobrej jakości, wygodny stanik.
Na rozmiar stanika składają się dwa parametry: obwód pod biustem oraz rozmiar miseczki, oznaczony literą. Poniżej objaśniam krok po kroku, jak ustalić właściwy dla siebie rozmiar. Można to zrobić samodzielnie – wystarczy poznać kilka prostych reguł.
Jak dobrać właściwy rozmiar obwodu pod biustem?
Fundamentem podtrzymania biustu jest obwód stanika – to na nim powinno opierać się 90% ciężaru piersi (nie na ramiączkach!). Jego odpowiedni dobór jest niezwykle ważny. Aby ustalić swój rozmiar pod biustem, zmierz się miarką krawiecką, układając ją poziomo w miejscu bezpośrednio pod piersiami. Wypuść powietrze z płuc i zaciśnij miarkę dość mocno, ale tak, by nie powodować bólu. Odczytaj wynik. Następnie zaokrąglij go w dół „do pełnej piątki” – np. jeśli zmierzyłaś 73 cm, załóż, że wyszło 70. Z reguły taki wynik wymaga dalszego zaniżenia – większość osób ze zmierzonym obwodem 70 powinno sięgać po biustonosze w rozmiarze 65! Zaskoczona? Zastanówmy się chwilę: przecież miarka, którą się mierzyłaś, jest nierozciągliwa, a biustonosze, nawet te najlepszej jakości – owszem (sztywne nie nadawałyby się do noszenia). Dobrze dobrany stanik powinien mocno trzymać się w obwodzie – nie może więc być zbyt luźny. Nie powinien też sprawiać bólu czy utrudniać oddychania – dobrany wg powyższej reguły powinien sprawować się właściwie - pod warunkiem, że właściwemu obwodowi będzie towarzyszyła odpowiednio dobrana miseczka.
Jak dobrać rozmiar miseczki?
Pierwszym krokiem jest pomiar obwodu w biuście. Tym razem pomiar powinien być wykonany luźno, tj. bez ściskania piersi. Miarkę należy ułożyć poziomo, tak by przecinała najdalej wysunięte punkty Twoich piersi, a więc na wysokości brodawek. Odczytanego wyniku nie zaniżamy ani nie zawyżamy. Jeśli Twój biust nie należy do wyjątkowo jędrnych i sterczących, wykonaj dodatkowy pomiar w staniku – pod warunkiem, że nie spłaszcza on piersi. Weź pod uwagę większy z otrzymanych wyników i zapisz go. Następnie w tabeli rozmiarów znajdź rubrykę odpowiadającą Twojemu rozmiarowi obwodu pod biustem – w naszym przykładzie było to 65 – a następnie odszukaj w niej liczbę zbliżoną do zmierzonego obwodu w biuście. Dla naszego przykładu: w wierszu oznaczonym 65 odszukaj wartość zbliżoną do Twojego pomiaru w biuście – powiedzmy, że było to 95. Jak widać, masz do wyboru miseczki FF i G – warto wypróbować oba te rozmiary i zdecydować, który z nich układa się lepiej. Pamiętaj: tabela jest punktem wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru. Ostateczną decyzję, czy stanik leży właściwie, podejmujesz mierząc go!
Jak przymierzyć stanik?
Nie lekceważ tego etapu – sposób ułożenia stanika jest kluczowy dla oceny jego rozmiaru. Pamiętaj, że Twoim celem jest dobranie najlepszego stanika – nie warto iść na kompromisy, bez względu na to, jak bardzo podoba Ci się biustonosz, który przymierzasz. Jeśli będzie niewłaściwie dobrany, nie spełni swojej funkcji. Istnieją różne sposoby zakładania stanika. Poniżej kilka wskazówek:

 • Przy wkładaniu stanika, zanim zapniesz go z tyłu, warto pochylić się do przodu i zrobić to dopiero w skłonie. Pamiętaj, by świeżo przymierzony stanik zapinać na najluźniejsza haftkę – pozostałe stanowią „zapas” na czas, gdy biustonosz się nadciągnie.
 • Upewnij się, że fiszbiny znajdują się dokładnie pod piersiami, nie nachodzą na nie w żadnym miejscu. Po zapięciu stanika ułóż piersi w miseczkach, wygarniając je ruchami masującymi spod pach. Cała pierś powinna zmieścić się w miseczce – jeśli tak się nie dzieje, miseczka jest zbyt mała.
 • Ramiączka powinny dodatkowo lekko unosić piersi już podtrzymane przez miseczki i obwód stanika. Wyreguluj ich długość tak, by nie zsuwały się z ramion, ale i nie wpijały boleśnie w skórę. Pamiętaj, że to nie na nich powinien trzymać się ciężar piersi.
 • Po założeniu i zapięciu stanika wykonaj kilka gwałtownych ruchów: kilka skłonów, podskoków, skrętów ciała. Jeśli w trakcie tych ewolucji zapięcie stanika przesunęło się w górę bądź piersi zaczęły wymykać się z miseczek – stanik z pewnością nie jest właściwie dobrany.
Jak ocenić, czy stanik leży właściwie?
Oto spis najważniejszych warunków, jakie powinien spełniać stanik w dobrym rozmiarze.
We właściwie dobranym biustonoszu:

 • Tył stanika leży poziomo, zapięcie pozostaje na tej samej wysokości – nie przesuwa się w górę w trakcie noszenia. Jeśli tak się dzieje – koniecznie wypróbuj węższy obwód pod biustem. Uwaga: przy zmniejszaniu obwodu pod biustem koniecznie trzeba powiększyć miseczkę o jeden lub dwa rozmiary.
 • Piersi są ładnie uniesione (nie dotykają brzucha!). Jeśli Twoje piersi obwisają – najczęściej oznacza to, że obwód pod biustem jest za szeroki. Sięgnij po węższy obwód i większą miseczkę. Samo skracanie ramiączek w nieskończoność nie rozwiąże problemu.
 • Ciężar biustu NIE opiera się na ramiączkach (ramiączka nie wpijają się w ramiona). Jeśli na Twoich ramionach powstają wgłębienia od ramiączek, a skóra w tych miejscach jest boleśnie otarta, znaczy to, że ciężar Twoich piersi spoczywa na ramiączkach, nie na obwodzie pod biustem. A to oznacza, że obwód pod biustem jest zbyt szeroki. Sięgnij po węższy obwód!
 • Piersi w całości mieszczą się w miseczkach. Przyjrzyj się bardzo uważnie: czy nad krawędzią miseczki lub w okolicy pachy nie tworzą się „bułeczki” czy fałdki? Czy linia biustu jest gładka, również gdy założysz bluzkę? Jeśli tak nie jest, oznacza to, że miseczka jest zbyt mała – wybierz koniecznie większą. 
 • Fiszbiny okalają piersi, leżąc gładko na klatce piersiowej, nie wbijają się w żadnym miejscu w tkankę piersi. Fiszbiny to „obramowanie” dla piersi. Kobiety noszące latami zbyt małe miseczki przyzwyczaiły się do sytuacji, że fiszbiny opierają się o piersi, a ich końcówki nierzadko wbijają się w nie z boków. To niedopuszczalne – miejsce fiszbiny jest pod biustem i z boków piersi, nie – na biuście. Końcówka fiszbiny z boku powinna „celować” mniej więcej w środek pachy. Jeśli tak nie jest, miseczka jest zbyt mała. Miseczki różnią się rozstawem i średnicą fiszbin – należy brać to pod uwagę przy doborze rozmiaru.
 • Miseczki nie marszczą się ani nie fałdują, lecz leżą gładko na piersiach. Widoczny luz w miseczkach oznacza, że są one zbyt duże. Sięgnij po mniejszą miseczkę.
 • Obwód stanika trzyma się mocno i poziomo na ciele, lecz nie powoduje bólu. Wiele z nas przyzwyczaiło się do zbyt luźnych obwodów – przy braku odpowiednio dużych miseczek było to jedyne wyjście, by zmieścić się w stanik. Teraz jednak, gdy miseczki G czy H przestały być rzadkością, możemy zrezygnować z tych przyzwyczajeń. Ale: dobrze dobrany obwód jest ciasny, ale wygodny – jeśli powoduje ból czy trwałe otarcia na skórze albo utrudnia oddychanie, jest zbyt ciasny. Należy wtedy wybrać większy obwód. Nie warto jednak przejmować się niewielkimi śladami pozostawianymi przez stanik na skórze – takie „wzorki” są nieuniknione przy każdym dopasowanym ubraniu i z szybko znikają.
I jeszcze jedna, również ważna sprawa - pranie staników - powinno odbywać się ręcznie, w letniej temperaturze wody. Przedłuża to żywotność bielizny, pozwala zachować kolor i pierwotne właściwości materiału. Nie susz bielizny w suszarce pralki. Nie używaj wybielaczy. Stosuj tylko i wyłącznie środki piorące przeznaczone do prania bielizny lub prania ręcznego. Jeśli nie masz czasu na pranie ręczne, skorzystaj z programu "pranie ręczne" lub innego programu w pralce do tkanin delikatnych. Zanim uruchomisz pralkę umieść zapięte staniki w woreczku na pranie.

Wiesz już jak odpowiednio dobrać stanik, jak się zmierzyć, jak przymierzyć ten wybrany model oraz jak o niego dbać, to teraz zobacz, jakie modele w tym roku proponują nam sklepy z bielizną.
Rilke - biustonosz koronkowy klasyczny - 75,00 zł
Biustonosz, 52.99 zł
ATLANTIC - BIUSTONOSZ, 69,90 zł
Princesse tam.tam, MARYLINE - Biustonosz z trójkątną miseczką - noir - 159 zł
CALVIN KLEIN UNDERWEAR - BIUSTONOSZ PROVOCATIVE PLUNGE. 119,90 zł
YAS, YASELISA - Biustonosz z trójkątną miseczką - black - 119 zł
YAS, YASELISA - Biustonosz z trójkątną miseczką - black - 119 zł
Rainbow, Biustonosz - 52,99 zł
Chantelle, RIVE GAUCHE - Biustonosz balkonetka - lilac - 179.25 zł
Triumph, Biustonosz push-up - flashy pink - 139 zł
Calvin Klein Underwear, MODERN - Biustonosz bustier - white - 139 zł
Passionata, FOREVER - Biustonosz z trójkątną miseczką - white - 139 zł
Stella McCartney Lingerie, STELLA LACE - Biustonosz z fiszbiną - black - 269 zł
GOSSARD - BIUSTONOSZ SUPERBOOST LACE - 159 zł 
Stella McCartney Lingerie, MILLIE DRAWING - Biustonosz z trójkątną miseczką - black - 247,20 zł

2 komentarze

 1. Bardzo przydatny artykuł, a staniki piękne! Grunt to edukacja, bo niestety bardzo dużo Pań nosi jednak źle dobrane staniki, a parzecież to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zdrowia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Taki właśnie jest cel - edukacja. Bo niby wszyscy wiedzą co i jak, ale problem wciąż jest… A staniki piękne, to prawda :)

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>