środa, 6 lipca 2016

Świat oszalał na ich punkcie - dzisiaj kończą 70 lat - bikini

Brak komentarzy
Gdy 5 lipca 1946 roku projektant Louis Réard zaprezentował dwuczęściowy kostium kąpielowy w Paryżu, nie brakowało głosów oburzenia. Był to pierwszy w historii strój tak odważnie eksponujący ciało. Ale kobiety były nim zachwycone! Nic tak nie wpłynęło na rewolucję w modzie (pomijając "małą czarną" Coco Chanel), jak pojawienie się plażach bikini. W tym roku przypada 70. rocznica.
Bikini bardzo szybko podbijało plaże Europy. W latach 60. było najmodniejszym strojem plażowym w USA. A dziś, większość plażowiczek nie wyobraża sobie opalania się i pływania w innym stroju niż bikini.
HISTORIA: dwuczęściowy kostium kąpielowy powstał w odpowiedzi na nieatrakcyjną damską modę plażową, która przetrwała do początku wieku XX. Kobiece kostiumy kąpielowe z tamtego okresu to ciężkie suknie i pantalony sięgające do kolan, często z doszytymi obciążnikami, które bardzo krępowały ruchy.
Bikini, które często sprowadzało się do czterech trójkątnych kawałków materiału i sznurka, było dla konserwatywnej części społeczeństwa szokiem. Podczas pierwszej prezentacji Louis Réard nie mógł znaleźć odpowiednio śmiałej modelki, więc wynajął Micheline Bernardini, tancerkę z klubu nocnego.
Minimalistyczny strój plażowy nie prędko jednak został zaakceptowany. Dopiero po kilkunastu latach od swojej premiery bikini zyskało pełną aprobatę i przychylność społeczną w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością przyczynił się do tego sukces filmu "I Bóg stworzył kobietę" z 1957 roku.
Nazwę "bikini" wprowadzili Amerykanie, którzy na atolu Bikini na południowej części Pacyfiku, prowadzili pierwsze próby z bronią jądrową (Operacja Crossroad). W purytańskiej i pruderyjnej powojennej rzeczywistości bikini musiało znaleźć się na cenzurowanym. Pojawieniu się bikini na plażach towarzyszyła aura skandalu.
W latach 60. do popularyzacji mody na bikini niewątpliwie przyczyniło się kino. Właśnie w produkcjach z tamtego okresu Ursula Anderss wyłaniała się z morskiej piany odziana w legendarny dwuczęściowy kostium ("Doctor No", pierwsza część przygód Jamesa Bonda).
Nawet laureatka Oscara, Sophia Loren, pokusiła się o występy przed kamerą w takim stroju, co mocno wywindowało jej karierę artystyczną. Kilka lat później Hugh Hefner unieśmiertelnił bikini i wprowadził je do popkultury, zamieszczając zdjęcie ubranej w kusy kostium dziewczyny na okładce "Playboya". Wraz z popularyzacją stroju powszechna stała się depilacja tzw. linii bikini, czyli okolic pachwin.
"Wyzwolone" lata 70. przyniosły jednak ze sobą kontrrewolucję w strojach kąpielowych. Wiązało się to z opatentowaniem materiału zwanego "lycra". Szybko uznano, że elastyczne włókno idealnie sprawdzi się przy masowej produkcji kostiumów plażowych. Powstał jednoczęściowy strój kąpielowy, jaki dobrze znamy. Dziś za sprawą gwiazd ten strój ponownie wraca do łask i nie tylko zakrywa więcej ciała, ale również nieco przyćmiewa bikini.
Niezależnie od tego jak wiele chcemy pokazać na plaży, każda z kobiet marzy, żeby zrobić to bez skrępowania i kompleksów, zatem już na kilka miesięcy przed wakacjami w fitness klubach trwa "sezon bikini", czyli żmudne przygotowania do zaprezentowania swojej sylwetki w kostiumie kąpielowym. Bo jak pokazują badania, choć bikini kojarzy nam się z beztroskim latem, wypoczynkiem i relaksem, dla kobiet jego założenie jest niemałym stresem.
Zdjęcia: metrocafe.pl, kobieta.interia.pl, imprezenty.pl, kobieta.gazeta.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>