środa, 27 lipca 2016

Szczęście to nie aplikacja na telefon - 10 sposobów na szczęście wg papieża Franciszka

Brak komentarzy
Szczęście to nie aplikacja, którą można ściągnąć na smartfona. Z takim apelem do młodzieży wystąpił kiedyś papież Franciszek. Powiedział też: zwolnij, wypoczywaj, baw się z dziećmi, nie pracuj w niedzielę, dbaj o środowisko, nikogo nie nawracaj, żyj i daj żyć innym.
7 lipca 2014 roku papież spotkał się z dziennikarzem Pablo Calvo w Domu św. Marty, gdzie   zaproponował 10 sposobów, które mogą pomóc osiągnąć nam szczęście. Oto 10 sposobów na szczęście wg papieża Franciszka:
  1. Żyj i pozwól żyć – według papieża każdy powinien kierować się tą zasadą. Zbyt wielu ludzi nie daje spokojnie żyć innym ludziom - wtrącają się i wszczynają kłótnie.
  2. Dawaj siebie innym – ludzie muszą być otwarci i hojni wobec potrzebujących. Jeśli nie będziesz poświęcał się dla innych, staniesz się jak beczka ze stojącą wodą, która w końcu zacznie gnić. Wycofując się, stajemy się egoistami.
  3. Szanuj spokój w życiu – wg papieża, w dzisiejszych czasach ludziom szczególnie brakuje spokoju i wyciszenia.
  4. Dawkuj przyjemności i odkryj sens zdrowego wypoczynku – według Franciszka konsumpcjonizm przyniósł nam głównie poczucie niepokoju. Pracujemy coraz dłużej, coraz mniej czasu poświęcamy sobie nawzajem i swoim dzieciom. Jesteśmy wiecznie zestresowani, niespokojni. Ludzie zapomnieli co oznacza zdrowy wypoczynek – nie czytają książek, praktycznie nie bawią się wspólnie z dziećmi, telewizory i telefony zastąpiły komunikację. Rodzice, zamiast kupować dzieciom wciąż nowe gadżety, powinni poświęcić im czas na zabawę i naukę. Nie powinno się też włączać telewizora, gdy zasiadamy do posiłku.
  5. Niedziela jest święta – ostatni dzień tygodnia należy poświęcić rodzinie. Nie powinno się wtedy pracować. To też apel do pracodawców, aby nie wymuszali na swoich pracownikach przychodzenia do pracy w dzień, który ci powinni poświęcić bliskim.
  6. Bądźmy kreatywni – trzeba być na tyle kreatywnym, aby umieć stworzyć miejsca pracy dla młodych ludzi. Ci muszą stale się rozwijać. Młodzi ludzie, którzy nie znajdują godnych warunków pracy, łatwo popadają w uzależnienia i popełniają samobójstwa. Godne miejsce pracy i satysfakcja z jej wykonywania jest ważna dla nas wszystkich.
  7. Szanuj naturę – degradacja środowiska naturalnego to jeden z większych problemów współczesnego świata. Według papieża, każdy powinien zadać sobie pytanie, czy ludzkość nie popełnia samobójstwa tym, że tak brutalnie przywłaszczamy sobie prawo do owoców matki natury.
  8. Nie mów źle o innych – Takie postępowanie często oznacza niską samoocenę. Trzeba skupiać się na zaletach, nie na wadach.
  9. Bądź tolerancyjny - nie nawracaj, ale szanuj – wszyscy żyjemy w różnych kulturach. Nie powinniśmy stawiać jednej ponad drugą. Z każdym człowiekiem jesteśmy w stanie nawiązać udaną komunikację. Musimy tylko nauczyć się dialogu i być otwarci.
  10. Pracuj na rzecz pokoju na Ziemi – „Żyjemy w czasach wielu wojen” – powiedział papież. Zadaniem każdego z nas jest dążenie do pokoju. Nawet jeśli przywykliśmy do niego, musimy stale dbać o to, aby tak pozostało.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>