poniedziałek, 12 września 2016

5 sposobów na oszczędzanie w domu

Brak komentarzy
Rachunki coraz wyższe, wydatków jeszcze więcej, a pensja niestety nie rośnie tak szybko, jak wydatki... Brzmi znajomo? Zazwyczaj, w takich momentach, decydujemy się na bardziej ekonomiczne rozwiązania, które pomogą nam trochę zaoszczędzić – np. wybieramy sprzęt energooszczędny lub próbujemy znaleźć sposoby na zatrzymanie ciepła w domu. Co możemy jeszcze zrobić, żeby zaoszczędzić na eksploatacji domu? Jak zmniejszyć koszty jego użytkowania, ale jednocześnie nie pogorszyć komfortu naszego życia? Mam dla Was kilka pomysłów, dzięki którym całkiem można trochę zaoszczędzić.
  1. Lampy LED są najbardziej wydajnym sposobem oświetlenia dostępnym na rynku. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są nawet o 85% bardziej wydajne. Są o wiele bardziej trwałe od klasycznych żarówek – starczą nawet na 30 lat użytkowania! Nie pobierają większej ilości energii podczas włączania i wyłączania, dlatego są dobrym wyjściem w pomieszczeniach w których często gasimy i zapalmy światło. Minusem lamp typu LED jest niestety ich cena, która jest o wiele wyższa w porównaniu do tradycyjnych odpowiedników. Wynagradza to niższy koszt eksploatacji i wytrzymałość – ta inwestycja szybko się zwróci.
  2. Mały własny ogródek na balkonie pozwoli nam na hodowanie własnych ziół i kilku warzyw. Kiedy już dojrzeją, radość z przygotowanych potraw bazujących na własnych pomidorach, będzie ogromna. Jest to też tańsze rozwiązanie niż kupowanie suszonych ziół w sklepie – a smak nie do porównania! Świeże zioła i warzywa z własnej hodowli to gwarancja i pewność, że to co jemy, jest naturalne. Nie oszczędzimy dzięki temu ogromnej sumy, ale grosz do grosza… 
  3. Moda na DIY, czyli zrób to sam, zawitała do nas już jakiś czas temu i podbiła serca wielu z nas. Możemy w ten sposób zrobić dekoracje, dodatki do wnętrza, a nawet meble! Wykorzystanie starych mebli i ich przerobienie na coś zupełnie nowego, to świetny pomysł, który pozwoli nam nie tylko podkreślić indywidualny charakter wnętrza, ale również zaoszczędzić! Zamiast kupować nowe meble, możemy przerobić stare. Zbić ze sobą deski, zrobić półkę, mały stolik – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia i umiejętności majsterkowicza, ale z tym na pewno się szybko uporamy.
  4. Zapisywanie wydatków - tak, tak... Dobrze przeczytałaś:) Bo nie zawsze jesteśmy świadomi tego, ile tak naprawdę wydajemy. Aby zsumować wydatki i dzięki temu dowiedzieć się, na czym tak naprawdę możemy oszczędzić, powinniśmy zacząć od kolekcjonowania paragonów i zebrania wszystkich wydatków w jednym miejscu. Zapisywanie ile wydaliśmy na prąd, ogrzewanie, zakupy i przyjemności, pomoże nam zaobserwować, gdzie tracimy najwięcej pieniędzy i czy możemy to jakoś naprawić. W domu powinno być jedno takie miejsce, w którym systematycznie będziemy podsumowywać wydatki – nie musi to być stare pudełko po herbacie. Taki organizer na ścianie, jak ten przygotowany przez silva design, nie tylko ładnie wygląda, ale też dobrze będzie nam służyć!
  5. Oszczędzanie na ogrzewaniu: ekologiczne rozwiązania - w okresie zimowym to właśnie ogrzewanie pochłania najwięcej naszych zasobów. Jak możemy zmniejszyć koszty ogrzewania? Przede wszystkim korzystając z dobrodziejstw źródła naturalnej energii – promieni słonecznych. Instalując solary na dachu możemy znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Ale niestety, to rozwiązanie jest drogie, jednocześnie jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Jeśli mamy ogrzewanie gazowe lub elektryczne, pomyślmy o zamontowaniu kominka, dzięki któremu możemy dogrzać wybrane pomieszczenie – a łącząc z odpowiednią instalacją, może też w ten sposób podgrzewać wodę. 
Macie jeszcze inne sprawdzone pomysły na oszczędzanie w domu?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>