środa, 3 sierpnia 2016

Polska jest piękna - Żelazowa Wola (bardzo dużo zdjęć)

1 komentarz
Kika kilometrów od Sochaczewa, zaledwie pięćdziesiąt od Warszawy, na skraju Puszczy Kampinoskiej... Niedziela... Spontaniczne zwiedzanie miejsca urodzenia słynnego polskiego kompozytora. Wszystko odbywa się koncertowo, sami zobaczcie.
Żelazowa Wola - to tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin i to w tym miejscu znajduje się  odnowione muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Preludium to recepcja, później dworek, następnie park i budynki Scherzo i Nokturn w głębi tego parku oraz koniecznie dwa mostki: Polonez i Mazurek - na rzece Utracie. Do tego dobiegająca z głośników muzyka, która wraz z Domem Urodzenia Chopina tworzy spójną całość.

Po przekroczeniu progu dawnej oficyny dworskiej w Żelazowej Woli, przenosimy się do pierwszych lat XIX w. Wówczas mieszkali tu właściciele majątku – rodzina Skarbków, a razem z nimi rodzice kompozytora - Justyna i Mikołaj Chopinowie. Sam budynek podzielony jest na dwie części: prawą, gdzie znajdowały się pokoje domowników i lewą, przeznaczoną na pomieszczenia dla służby. Podział stał się inspiracją dla scenariusza ekspozycji, która opowiada o wzajemnych relacjach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin - Chopinów i Skarbków. We wnętrzu oficyny zrekonstruowano pokój dzienny Chopinów i męski gabinet Michała Skarbka. Znajdują się tu historyczne meble i liczne sprzęty z epoki. Muzeum jest też jedynym miejscem, w którym zgromadzono tak wiele oryginalnych pamiątek po Chopinach.
Zdjęcia: http://chopin.museum/en/museum/zelazowa_wola/id/757
Wystawa to także opowieść o samym muzeum, o ludziach którzy je tworzyli, o tym, czym pamięć o Chopinie jest dla innych – dla kolejnych pokoleń wielbicieli jego twórczości. Zwiedzanie kończymy w czasach współczesnych - w pięknie zagospodarowanym parku.
A teraz zapraszam Was na fotograficzną relację z tej wycieczki.

1 komentarz

  1. rzeczywiście Polska Jest piękna ale Polki chyba piękniejsze, świetne miejsce

    OdpowiedzUsuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>