piątek, 3 marca 2017

5 wskazówek, dlaczego powinniśmy jeść codziennie warzywa i owoce

3 komentarze
Jemy za mało warzyw i owoców! Przez co nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Niedobory tych składników zwiększają ryzyko wystąpienia wielu groźnych schorzeń jak: nowotwory, nadwaga, otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzyca.
Spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie to integralny element zdrowej diety. Wszyscy to wiemy. Ale czy stosujemy? Badania pokazują, że niestety nie. Zbyt małe spożywanie warzyw i owoców to obecnie jeden z najczęściej występujących błędów żywieniowych w naszym kraju. A jest źle już od dziecka... Bo jak pokazują badania: 
1/3 dzieci w Polsce w wieku 1-3 lata nie je codziennie warzyw. Zalecenia żywieniowe WHO dotyczące spożycia 400 gram dziennie warzyw spełnia zaledwie 6–24% dzieci. Niepokojący jest również fakt, że aż 46% polskich matek dzieci w wieku 3-12 lat w ogóle nie uznaje warzyw i owoców za podstawę zdrowej diety. 
Tymczasem warzywa i owoce są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zawarte w nich witaminy i mikroelementy biorą udział w procesach odpornościowych, mają wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego, wspomagają regenerację skóry, a błonnik wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego i stanowi podstawową pożywkę dla naszej mikroflory jelitowej. Dlatego warto pamiętać komponując codzienne posiłki, aby przy każdym znalazła się porcja warzyw lub owoców, co najmniej 5 porcji dziennie.
Dla tych, którzy nie wiedzą jak zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiednią dzienną porcję warzyw i owoców, przygotowałam 5 wskazówek
 1. Podawaj warzywa do każdego posiłku
 2. Stawiaj na różnorodność. Wybieraj różne warzywa i owoce, możesz kierować się kolorem, im więcej kolorów w ciągu dnia tym lepiej. 
 3. Pomiędzy głównymi posiłkami zamiast słodkich lub słonych przekąsek wybieraj suszone warzywa i owoce. 
 4. Nie poddawaj się, jeżeli za pierwszym razem Tobie lub dziecku nie zasmakuje jakieś warzywo. Próbujcie je regularnie. Badania pokazują, że aby przyzwyczaić się do jakiegoś smaku, musimy spróbować go nawet 7 razy. 
 5. Dawaj przykład i sam również często sięgaj po warzywa i owoce, pokaż, że ich jedzenie może sprawić wiele frajdy. Możecie wspólnie przyrządzić kolorowe sałatki, przekąski i kanapki. 

3 komentarze

 1. Cenne wskazówki - ja równiez niestety nie jem codziennie warzyw/owoców, staram się, ostatnio nawet wychodzi mi to coraz lepiej, ale czasami tempo życia sprawia, że takie kwestie spadają na drugi plan. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam to samo. Dzisiaj wiem, że tempo życia to była tylko wymówka. Życzę wytrwałości w dobrych nawykach :)

   Usuń
  2. Dla odmiany można poszukać nowych smaków wśród warzyw.

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>