wtorek, 26 kwietnia 2016

Dobrze się czujesz? Idź na badania!

Brak komentarzy
Nie wiem czy wiecie, że Polki uchodzą za kobiety, które udają się z wizytą do lekarza dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Często też okres pomiędzy pierwszymi objawami choroby a diagnozą wypełnia samoleczenie domowymi specyfikami bądź środkami polecanymi przez farmaceutę.
Kobieta, która jest świadoma wagi swojego zdrowia nie czeka, aż zacznie ono szwankować – sprawdza je regularnie i nie dopuszcza do tego, by narazić je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo . Badania profilaktyczne powinny stać się więc pierwszym punktem naszych postanowień noworocznych oraz należy je na stałe wpisać do naszych kalendarzy. Dlatego, Drogie Panie, proponuję, abyście już dzisiaj (jeżeli jeszcze tego nie robicie) zaplanowały konieczne badania i wpisały je w swoje terminarze. Podejdźcie bardziej świadomie do swojego zdrowia intymnego, poświęćcie pielęgnacji i dbaniu o swoją kobiecość więcej czasu i pamiętajcie o regularnych wizytach u ginekologa.
Dobre samopoczucie to idealny powód do tego, by wybrać się na badania! Kiedy przeżywamy w swoim życiu pozytywne chwile, jesteśmy dobrze nastawione do świata, wówczas wszystko widzimy w bardziej kolorowych barwach. Takie optymistyczne podejście do życia znacznie ułatwi decyzję o wybraniu się na badania. Jednym z częstych powodów unikania wizyt lekarskich, na jakie wskazują kobiety, jest obawa przed złą diagnozą. „Nie idę, bo się boję, że coś mi wynajdą” – takie wytłumaczenie można usłyszeć z kobiecych ust zdecydowanie zbyt często. Idźcie więc na badania wtedy, kiedy czujecie się dobrze - w okresie znakomitego zdrowia i pełnej sprawności. Tym bardziej, że właśnie wtedy najłatwiej przeoczyć niepokojące objawy…
Znajdźcie też czas na profilaktykę. To największa przyjaciółka kobiety. Możecie na niej zawsze polegać, ona bez owijania w bawełnę powie nam „co jest na rzeczy” – nawet, jeśli nie będzie to szczególnie miłe. I z pewnością docenimy jej szczerość, bo to właśnie ona pozwoli nam uchronić się przed poważnymi kłopotami. Poniżej lista badań profilaktycznych.
  • Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości). W okresie pomiędzy 25. a 35. r.ż. zaleca się wykonywać badanie raz do roku, chyba, że kobieta stosuje antykoncepcję – wówczas warto przeprowadzić je przy każdej wizycie, dotyczącej wypisania recepty.
  • USG ginekologiczne (przezbrzuszne, dopochwowe lub doodbytnicze) – profilaktyka chorób intymnych. Badanie to powinno być uzupełnieniem badania ginekologicznego, ponieważ pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które trudno rozpoznać w badaniu palpacyjnym. 
  • Cytologia - pierwsze badanie należy wykonać przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie współżyje, w okolicach 25 r.ż. Badanie cytologiczne warto wykonać raz do roku, ewentualnie – raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. Pamiętajcie, że nie jest prawdą, że rak szyjki macicy jest schorzeniem dziedzicznym – ale kobieta, w której rodzinie były już przypadki tego nowotworu, znajduje się po prostu w grupie większego ryzyka. 
  • Samobadanie piersi – profilaktyka raka piersi - to badanie każda kobieta po 20. r.ż. powinna wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, w tym samym, początkowym dniu cyklu – jeżeli kobieta miesiączkuje, najlepiej 2. lub 3. dnia po zakończonym okresie, a jeśli nie – w jednym, ustalonym dniu miesiąca. Każdą niepokojącą zmianę – wielkości, zabarwienia, kształtu, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.
  • USG piersi (profilaktyka raka piersi) - można je wykonywać w dowolnym momencie, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. r.ż., zaś obowiązkowo w okolicach 30 lat. Badanie warto powtarzać co roku (przynajmniej do 40 r.ż.) – szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi lub kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną.
  • Mammografia (profilaktyka raka piersi) - pierwszą mammografię wystarczy wykonać po ukończeniu 40 lat, ponieważ wcześniej wystarczającym badaniem jest USG piersi. Mammografię warto powtarzać raz na dwa lata, chyba, że w rodzinie były przypadki raka piersi – wówczas badanie warto przeprowadzić w okolicach 35 r.ż. i powtarzać każdego roku. Również po 50. r.ż. warto powtarzać badanie raz do roku.
Profilaktyka to słowo, które każda z nas powinna zapisać w swoim kalendarzu drukowanymi literami. Takie podejście pozwoli nam wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej konsekwencjom, bo tylko wczesne diagnozy dają szanse na podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie rozwoju niebezpiecznych chorób, a co za tym idzie – bardziej komfortowe i świadome życie!
POLECAM TEŻ LEKTURĘ POSTÓW POWIĄZANYCH:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>