sobota, 16 kwietnia 2016

Rady (Nie)Idealnej Pani Domu - zmywarka czy mycie ręczne

2 komentarze
Zmywanie ręczne czy zmywarka? Wciąż się spieram o to z mężem:) Bo on woli zmywanie ręczne, a ja mu przypominam, że zmywarka jest lepsza, bo ekonomiczna... I tak sobie dyskutujemy od czasu do czasu i przekonujemy wzajemnie, a ja przy okazji "straszę" męża, że  napiszę o tym na blogu i wydrukuję mu, aby za często nie powtarzać:)
Bo przecież mam rację, prawda? Jest tak wiele opinii na ten temat i tak wiele statystyk udostępnionych przez producentów sprzętu AGD, które mówią, że zmywarka jest sprzętem domowym, który pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale również znacząco przyczynia się do obniżenia zużycia wody i prądu (tylko tam, gdzie korzysta się z bojlera do podgrzewania wody). Producenci przekonują też, że podczas mycia w zmywarce zużywane jest nawet 5 razy mniej wody. Dla tych osób, które korzystają z wody miejskiej może to być duża oszczędność. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście, znalazłam w sieci odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Michał, blogger prowadzący blog "Jak oszczędzać pieniądze" zrobił eksperyment odpowiadający na pytania: Ile kosztuje jeden cykl zmywania zmywarki? A ile kosztuje umycie identycznej liczby naczyń w zlewie?
Wypełniłem po brzegi zmywarkę (dwupoziomowa, 60×60 cm). Na dolnym poziomie umieściłem talerze, sztućce i patelnie, a na górnym: kubki, miseczki, szklanki itp. Następnie wszystkie te naczynia przełożyłem do zlewu i umyłem ręcznie mierząc upływający czas oraz zużycie zimnej i ciepłej wody, i środków czystości. Następnie przełożyłem te same naczynia do zmywarki i uruchomiłem program zmywania w temperaturze 65 stopni. Jest to pośredni program, którego wykonanie trwa około 110 minut. W eksperymencie wykorzystałem program zmywania w 65 stopniach, gdyż jest to najczęściej używany przez nas tryb zmywarki. Alternatywny, krótszy program niestety nie daje pożądanych efektów przy zmywarce załadowanej do pełna naczyniami o różnym stopniu zabrudzenia. Czasami wręcz nie zdąży się rozpuścić tabletka do zmywania.
Koszty jednostkowe, które używam w obliczeniach, są następujące: 
 • Koszt 1 m3 zimnej wody = 11,47 zł 
 • Koszt 1 m3 ciepłej wody = 11,47 zł + opłata za podgrzanie wody - 9,35 zł = 20,82 zł 
 • Koszt 1 kWh prądu = 0,60 zł 
Ile kosztuje zmywanie ręczne?Ręczne umycie wszystkich naczyń w zlewozmywaku zajęło mi 24 minuty. W tym czasie stan wodomierzy zmienił się w następujący sposób: licznik ciepłej wody wykazał zużycie 0,050 m3, czyli 50 litrów wody. Koszt ciepłej wody wyniósł 1,04 zł. Licznik zimnej wody pokazał, że zużyłem 0,031 m3, czyli 31 litrów wody. Koszt = 0,36 zł. Łącznie zużyłem 81 litrów wody, która kosztowała mnie 1,40 zł. Do kosztów zmywania ręcznego muszę jeszcze doliczyć zużyty płyn do zmywania naczyń. Korzystam z płynu Ludwik, który zakupiliśmy w 1-litrowym opakowaniu w cenie 4,80 zł. Zdarza się, że ten sam płyn potrafi kosztować nawet złotówkę więcej. Koszt ten można obniżyć kupując płyn w większych opakowaniach – Ludwik dostępny jest także w zbiornikach 5-litrowych. Szacuję, że przy naszym zużyciu, jedna butelka Ludwika wystarcza na około 30 zmywań, a więc koszt płynu do zmycia jednego kompletu naczyń wynosi 16 groszy. Koszt jednego zmywania ręcznego wynosi więc: koszt wody + koszt płynu do zmywania + koszt czasu poświęconego na zmywanie. Twardych kosztów mamy 1,56 zł, a nad kosztem czasu zastanowimy się za chwilę…
Ile kosztuje jedno zmywanie w zmywarce?W przypadku mycia w zmywarce pod uwagę biorę jedynie zużycie wody oraz prądu: licznik zimnej wody pokazał zużycie 0,026 m3, czyli 26 litrów wody. Koszt = 0,30 zł. Licznik energii elektrycznej pokazał zużycie 1,486 kWh, co daje koszt = 0,89 zł. Podobnie, jak w przypadku zmywania ręcznego, muszę powiększyć koszty o cenę tabletki do zmywarki. My konsekwentnie kupujemy opakowania z tabletkami W5 w Lidlu. Taka paczka dostępna jest w cenie 16,99 zł i zawiera 40 tabletek. Koszt jednej sztuki wynosi więc 42 grosze. Czyli całkowity koszt pojedynczego mycia w zmywarce zamyka się kwotą 1,61 zł.
Koszt czasu i inne koszty dodatkoweKoszt oszczędności czasu – załóżmy, że oszczędzamy 20 minut, a więc 1/3 godziny. Koszt jednej godziny czasu dla osoby zarabiającej 4000 zł netto/m-c, wychodził na poziomie 5,48 zł/godzinę (z innego eksperymentu Michała). Wychodzi na to, że każde 20 minut spędzone na bezproduktywnej czynności, kosztowałoby 1,83 zł. I o właśnie taką kwotę należałoby podwyższyć koszt zmywania ręcznego. 
 
Podsumowując: 
 • Koszt zmywania ręcznego = 1,56 zł + 1,83 zł = 3,39 zł / mycie 
 • Koszt zmywania w zmywarce = 1,61 zł / mycie 
W przypadku zmywania ręcznego należałoby dodać jeszcze koszt wycierania naczyń. Zmywarka wysuszy za nas sama:) Każde zmywanie w zmywarce pozwala nam zaoszczędzić (hipotetycznie) 1,78 zł. Należy mieć także na uwadze, że kwota oszczędności będzie się zwiększać wraz ze wzrostem kosztów wody. A według przewidywań specjalistów, koszt zimnej wody w Warszawie może wzrosnąć nawet do 20 zł / m3 w ciągu najbliższych lat (obecnie jest to 11,47 zł).
Kochany mężu - wszystko masz "na tacy":) Zmywarka jest bardziej ekonomiczna. A my, dzięki zmywarce mamy więcej czasu dla siebie:) Jak zdążyłeś już przeczytać, eksperyment Michała udowodnił, że zużycie wody przez zmywarkę rzeczywiście jest około 3x niższe niż przy zmywaniu ręcznym. A jeżeli chcesz poczytać więcej na ten temat, to wpadaj na blog Michała :)

2 komentarze

 1. Latwo sie czlowiek do takixh udogodnien przyzwyczaja. Ja juz bym swojej nie oddala!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też wolę zmywanie ręczne. wydaje mi się, że zmywarka jednak nie będzie w stanie tak dokładnie wymyć naczyń jak człowiek. szczególnie jeżeli mamy do czynienia z trudniejszymi zabrudzeniami. poza tym do kosztów mycia przez zmywarkę trzeba jeszcze dorzucić koszt samej zmywarki i trochę poczekać aż się w ogóle zwróci. no i jeszcze ewentualne awarie i naprawy.

  OdpowiedzUsuń

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>