wtorek, 15 grudnia 2015

W SIECI - 10 rzeczy, których Mama nigdy Ci nie powie

1 komentarz
„Ona mi pierwsza pokazała księżyc, i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka” (K.I.Gałczyński). O kim mowa? Oczywiście o Mamie. To osoba dzięki, której jesteśmy na świecie. Opiekowała się nami od samego początku. Pewnie wracaliście do Niej, gdy działo się coś złego. To dzięki Mamie poznajemy otaczający nas świat i dzięki Niej udaje nam się w tym świecie przeżyć. Mama zawsze ma dla nas czas. Zawsze wysłucha, pocieszy. Ok, no może czasem jest nadopiekuńcza, ale zawsze wszystko co robi, to robi z miłości.
Czas poznać to, czego nigdy by nam osobiście nie powiedziały. Poniżej znalezione w sieci 10 rzeczy, których nigdy nie usłyszysz od Mamy.
 1. To przez ciebie tyle płakała... Płakała gdy dowiedziała się, że jest w ciąży. Płakała gdy cię urodziła. Płakała gdy pierwszy raz cię miała na rękach. Płakała ze szczęścia. Płakała z obawy. Płakała ze strachu. Płakała bo czuła twoje emocje. Czuła twój ból i twoją radość. I dzieliła się tymi uczuciami z tobą.
 2. Chciała ten ostatni kawałek ciasta. Ale gdy zobaczyła ten wyraz na twojej twarzy gdy patrzyłeś swoimi wielkimi oczami, a końcem malutkiego języka oblizywałeś swoje usta, ona nie mogła go przecież zjeść. Wiedziała, że dużo więcej radości sprawi jej patrzenie na to jak twój mały brzuszek się wypełnia.
 3. To bolało. Gdy ciągnąłeś jej włosy. Bolało. Gdy ściskałeś ją swoimi malutkimi paznokciami, których nie było możliwe obciąć. Bolało. Gdy gryzłeś ją podczas karmienia. To też bolało. Obiłeś jej żebra, gdy jeszcze byłeś w środku, dostało się też żołądkowi. Przez długie 9 miesięcy. Nie mówiąc już o bolesnych skurczach, które czuła gdy wychodziłeś na zewnątrz.
 4. Zawsze się bała. Od momentu kiedy się począłeś robiła wszystko co w jej mocy by cię bronić. Gdy córka sąsiadów chciała cię potrzymać, ona chciała powiedzieć nie. Bała się, że tylko ona może zapewnić ci odpowiednią ochronę. Gdy robiłeś pierwsze kroki jej serce na chwilę stanęło. Gdy miałeś wrócić późno, ona zawsze czekała by zobaczyć, że dotarłeś do domu bezpiecznie. Za każdym razem gdy upadłeś, ona była gotowa cię podnieść. Gdy miałeś zły sen w środku nocy, ona była obok by zapewnić cię że nic złego ci się nie dzieje.
 5. Ona wie że nie jest idealna. Jest swoim największym krytykiem. Zna każdą swoją skazę i czasem nienawidzi się za swoje wady. Jest najbardziej wymagająca od siebie, gdy chodzi o ciebie. Chce być idealną mamą. Nie chce popełnić ani jednego błędu. Ale ponieważ jest człowiekiem, to czasem popełnia błędy. Prawdopodobnie wciąż próbuje wybaczyć sobie za nie. Chciałaby z całego serca wrócić w czasie i poprawić pewne rzeczy, lecz to jest niemożliwe. Zrób więc coś miłego dla niej i zapamiętaj, że wszystko co robiła, to robiła jak najlepiej potrafiła. 
 6. Patrzyła na ciebie gdy spałeś. Były takie noce gdy do trzeciej nad ranem modliła się byś wreszcie zasnął. Ciężko było jej utrzymać otwarte oczy, a jednak ciągle śpiewała twoją ulubioną kołysankę na zmianę z proszeniem byś zasnął. Jednak gdy tylko ty zasypiałeś, ona kładła się obok, a całe jej zmęczenie znikało na chwilę. Siedząc obok łóżeczka patrzyła na twoją twarz, doświadczając wielkiej miłości.
 7. Nosiła cię dużo dłużej niż 9 miesięcy. Potrzebowałeś tego. Ona też. Nauczyła się trzymać cię i sprzątać. Nauczyła się trzymać cię gdy jadła. Nauczyła się nawet trzymać cię i spać, bo czasem to był jedyny sposób by odpoczęła. Jej ręce były zmęczone. Jej plecy bolały. Ale i tak cię trzymała bo chciałeś być blisko niej. Przytulała cię, całowała, bawiła z tobą. Czułeś się przy niej bezpiecznie, szczęśliwy że jesteś w jej ramionach, więc trzymała cię tak długo jak to było potrzebne.
 8. Za każdym razem gdy płakałeś jej serce pękało. Nie było dźwięku tak smutnego jak twój płacz, a widoku tak przerażającego jak strumień łez cieknących po twoim policzku. Robiła co tylko mogła byś przestał płakać, lecz gdy nie była w stanie jej serce rozpryskiwało się na milion części.
 9. Byłeś na pierwszym miejscu. Czasem była głodna, brudna, niewyspana. Ona zawsze przedkładała twoje potrzeby ponad swoje. Cały dzień robiła wszystko by zaspokoić twoje potrzeby, a na koniec dnia nie miała już siły dla siebie. Następnego dnia robiła wszystko od nowa, dlatego że znaczysz dla niej tyle.
 10. Zrobiłaby to wszystko jeszcze raz. Bycie mamą jest jednym z najcięższych zadań na świecie, jest to zadanie które doprowadza do limitów. Płaczesz, boli cię, próbujesz, odnosisz porażkę, pracujesz i uczysz się. Ale odczuwasz więcej radości niż myślisz że jest możliwe odczuwać i czujesz więcej miłości niż twoje serce może pomieścić. Pomimo bólu, niewyspania, zmęczenia i wczesnych poranków przez które twoja mama musiała przejść, ona zrobiłaby to jeszcze raz. Bo było warto. Pamiętaj więc by każdego Dnia Matki powiedzieć jej jak bardzo ją kochasz!
Brzmi znajomo? Oczywiście! Ja pamiętam chowanie się mojej Mamy po kątach i udawanie, że wszystko jest w porządku, że przecież nie płacze... A płakała z różnych powodów - były łzy smutku, ale też łzy radości. Pamiętam, jak nam oddawała ostatnie kawałki pysznego domowego ciasta, albo wyciągała odłożony cukierek na tzw. "czarną godzinę" - zawsze coś miała. I tak pozostało Jej do dziś:) Pamiętam też, jak zawsze czekała na mnie kiedy wracałam późno z dyskoteki. Zawsze się o nas bała, ale nigdy się nie przyznała, że czeka, bo się martwi, tylko czeka, bo np. chce jeszcze porozmawiać. I zawsze byliśmy dla Niej najważniejsi:) Jechała na zakupy, planowała je dla siebie a wracała z zakupami dla naszej trójki:) Była zmęczona pieczeniem ciast na święta, ale nie upiekła jeszcze mojego ulubionego "fuki" - nic nie szkodzi, spała krócej, ale upiekła, bo wiedziała, jak je lubię. Cała Mama...!
A teraz zadzwoń do mamy (a najlepiej Ją odwiedź) i powiedz Jej jak bardzo Ją kochasz.

1 komentarz

 1. piękne <3 chociaż moja większość rzeczy mi powiedziała. a ten ostatni kawałek ciasta to zawsze zjadała przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>