czwartek, 3 grudnia 2015

W SIECI - czyli 36 pytań, które sprawią, że zakochasz się na zabój w obcej osobie

Brak komentarzy
Przyspieszone bicie serca, motylki w brzuchu, ciągły rumieniec i miękkie kolana. Choćbyśmy się publicznie wyrzekali, wszyscy podświadomie pragniemy miłości. Tymczasem okazuje się jednak, że mało kto umie rozkochać w sobie upragnioną osobę. I tutaj na pomoc przychodzi "The Guardian", który właśnie opublikował 36 pytań, dzięki którym - rzekomo - możesz zakochać się z wzajemnością w zupełnie obcej osobie. Czy naprawdę 36 pytań może sprawić, że zakochasz się w drugiej osobie? 
Pytania te po raz pierwszy zostały opublikowane w 1997 roku, w pracy naukowej psychologa Arthura Arona pod tytułem: "The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings". Ludzie, którzy opracowywali je z psychologiem, odpowiedzieli w parach na wszystkie patrząc sobie głęboko w oczy. Zajęło im to ponoć godzinę, a pół roku później jedna para się pobrała.
O co pyta ten miłosny kwestionariusz? O rzeczy przeróżne - od dość, zdaje się, błahych, po bardzo osobiste i trudne. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć czy twój rozmówca chciałby być sławny, jak wygląda jest idealny dzień, kiedy ostatni raz śpiewał i płakał przy kimś, czym jest dla niego miłość i przyjaźń, co myśli o swoim dzieciństwie i czy przeczuwa jak umrze. Pytania są stopniowane, rozpoczynają się od lekkich, które pełnią funkcję rozgrzewki przed powolnym otwieraniem się przed drugą osobą oraz opowiadaniem o lękach i pragnieniach. Cały zestaw podzielony został na trzy części po 12 pytań każda. 
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Gdybyś mogła zaprosić na kolację dowolną osobę. Kto by to był?
2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?
3. Czy przed rozmową telefoniczną powtarzasz sobie w głowie co powiesz?
4. Co to jest dla ciebie "doskonały dzień"?
5. Kiedy ostatni raz śpiewałeś samotnie? A kiedy komuś?
6. Gdybyś mógł żyć 90 lat, czy wolałbyś zachować umysł czy ciało trzydziestolatka?
7. Czy masz jakąś teorię jak umrzesz?
8. Nazwij trzy rzeczy, które ty i twój partner macie wspólne?
9. Z czego jesteś najbardziej wdzięczny w swoim życiu?
10. Co byś zmienił w sposobie, w jaki zostałeś wychowany?
11. Masz cztery minuty. Opowiedz w ciągu nich historię swojego życia z największą ilością szczegółów.
12. Z jaką nową umiejętnością chciałbyś się obudzić jutro rano?
CZĘŚĆ DRUGA
1. Gdyby kryształowa kula mogła powiedzieć ci prawdę o tobie, o twoim życiu, przyszłości albo czymkolwiek innym, co by to było?
2. Czy jest coś, o czym marzysz aby robić od dłuższego czasu? Dlaczego tego jeszcze nie zrobiłeś?
3. Co jest największym osiągnięciem twojego życia?
4. Co najbardziej doceniasz w przyjaźni?
5. Co jest twoim najcenniejszym wspomnieniem?
6. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?
7. Gdybyś wiedział, że w ciągu roku umrzesz, czy zmieniłbyś cokolwiek w swoim życiu? Dlaczego?
8. Co dla ciebie oznacza przyjaźń?
9. Jaką rolę odgrywają w twoim życiu miłość i uczucie?
10. Podziel się pięcioma najbardziej pozytywnymi cechami twojego partnera.
11. Jak bliskie i ciepłe są stosunki w twojej rodzinie? Czy uważasz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż większości ludzi?
12. Co sądzisz o swojej relacji z matką?
CZĘŚĆ TRZECIA
1. "My..." - powiedz trzy zdania o Was zaczynając w ten sposób każde.
2. Dokończ zdanie: Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym patrzeć na...
3. Jaka informacja o Tobie była by ważna dla kogoś, kto miałby stać się Twoim przyjacielem?
4. Powiedz partnerowi, co w nim lubisz. Bądź wyjątkowo szczery, ujawnij coś, czego nie powiedziałbyś osobie nowo poznanej
5. Podziel się z parterem wspomnieniem kłopotliwego wydarzenia w Twoim życiu.
6. Kiedy ostatnio płakałeś samotnie? A kiedy przed inną osobą?
7. Powiedz partnerowi, co w nim już lubisz.
8. Co, jeśli cokolwiek, jest zbyt poważnym tematem do żartów?
9. Gdybyś dziś w nocy miał umrzeć, a wcześniej już nie zamienić słowa z nikim, jakich niewypowiedzianych słów byś najbardziej żałował? Komu ich nie powiedziałeś?
10. Uratowałeś z pożaru domu wszystkich najbliższych i zwierzęta. Możesz jeszcze raz wejść do niego by wynieść jedną rzecz. Co to będzie?
11. Śmierć którego z członków Twojej rodziny byłaby dla Ciebie największym przeżyciem. Dlaczego?
12. Podziel się z partnerem osobistym problemem i poproś o radę. Później zapytaj, jak partner odebrał problem, który wybrałeś.
Jak myślicie, czy te pytania rzeczywiście mogą sprawić, że poczujemy z kimś ogromną bliskość, która przerodzi się w miłość? Osoby, które brały udział w teście, przyznały, że najpierw jest to dość krępujące, gdy musisz obcej osobie opowiedzieć o swojej relacji z matką, ale kiedy tłumaczą sobie, że to tylko eksperyment, to jest łatwiej. Zdobywają się w końcu na szczerość a przerażenie wkrótce zamienia się w euforię i okazuje się, że para ma ze sobą więcej wspólnego, niż im się na początku wydawało. Najtrudniejsze okazywały się pytania, w których trzeba było powiedzieć co czujemy o drugiej osobie. Eksperyment był bardzo wyczerpujący emocjonalnie, a po jego zakończeniu rzeczywiście pojawiło się dziwne uczucie. Emocje się piętrzyły, niektórym załamywał się głos, ktoś przyznał, że nikomu wcześniej o tym nie mówił. Przy wzajemnym komplementowaniu pojawiło się trochę śmiechu i niedowierzań: "Serio tak myślisz? Nigdy bym o tym nie pomyślał". Uczestnicy badania byli zdziwieni tym, że mogą być aż tak otwarci, chociaż tego się zupełnie nie spodziewali. Oraz, że każdy człowiek wydaje się ciekawy, jeśli tylko umiejętnie przeprowadzi się rozmowę i nie poprzestanie się jedynie na pierwszym wrażeniu
Czy test ten ma szansę naprawdę spowodować zakochanie? To wcale nie jest takie wykluczone - w końcu miłość to sprawa dość indywidualna. Pytania na pewno pomagają w przełamaniu pierwszych lodów. Ale odsłanianie kart nie może następować w tak szybkim tempie. Bo w końcu, gdy spotykamy się z kimś, to właśnie stopniowe poznawanie drugiej osoby sprawia, że się w niej zakochujemy. A nie wyskakiwanie z całą historią życia opowiedzianą w godzinę. 
Warto jednak miłosny test sprawdzić na własnej skórze. A nuż objawi się Wam miłość? Ktoś chętny na przetestowanie i podzielenie się z nami swoimi wnioskami?
(Tekst na podstawie: czytaj więcej.)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>