środa, 6 stycznia 2016

Emocje, radość, smutek, przerażenie - czyli 36 filmów wartych obejrzenia

2 komentarze
Długie wieczory sprzyjają nadrabianiu zaległości filmowych. Dla mnie film, to taki drugi świat, do którego mogę uciec od rzeczywistości. Sięgam po nie, aby zapomnieć o codziennych sprawach czy problemach, poszukuję w nich rozrywki, ukojenia i wzruszeń. Możliwość utożsamienia się z oglądanymi postaciami sprawia, że czasami angażuję się emocjonalnie... Co oprócz książek gwarantuje nam tak olbrzymią gamę emocji?
Najlepsze filmy to takie, który wzbudzają głębokie emocje. Radość, smutek, zdumienie, przerażenie, śmiech czy łzy – wszystkie te odczucia są dowodem na to, że historia nie pozostawia nas wobec siebie obojętnymi. A to dodaje mu wartości. Najsilniejszych bodźców dostarczają jednak emocje skrajne – strach i wzruszenie. Tragedie poszczególnych bohaterów pozostawiają nam w pamięci gorycz, smutek, żal, współczucie… Emocje te sprawiają, że żyjemy tym, co dzieje się na ekranie, a niekiedy zmieniają nasze postępowanie.
Przedstawiam Wam ranking filmów, które wzruszyły mnie najmocniej i zapewniły niezapomniane wrażenia. Ale uwaga: to bardzo subiektywne zestawienie i jestem bardzo ciekawa, które z poniższych tytułów wzruszyły także Was.
 • Armageddon, 1998 - Naukowcy NASA odkrywają, że za 18. dni zderzy się z Ziemią gigantyczna asteroida wielkości stanu Teksas. By zapobiec katastrofie, szef NASA Dan Truman (Billy Bob Thornton) decyduje się na wysłanie dwóch promów kosmicznych (drugi w rezerwie), w załodze których znajdować się będą specjaliści od platform wiertniczych, gdyż będą oni musieli wywiercić w tej asteroidzie otwory (na 250m) i umieścić w nich ładunki nuklearne. Dowódcą pierwszej grupy na statku „Freedom” jest Harry Stamper (Bruc Willis), drugiej („Independence”) narzeczony córki Harry`ego, Grace (Liv Tyler), A.J. Frost (Ben Affleck). Ale pierwsze Harry i jego ludzie będą musieli przejść, w centrum lotów kosmicznych, przyśpieszone szkolenie. W trakcie misji dołącza do nich jeszcze członek załogi opuszczonej radzieckiej stacji orbitalnej Lev Andropov (Peter Stromare), gdyż jego statek uległ zniszczeniu, w wyniku problemów z przekazywaniem paliwa.
 • Cast Away: Poza światem, 2000 - Niesamowita opowieść o samotności i nadziei, wywołująca dreszcze i stawiająca odbiorcy mnóstwo pytań. I Tom Hanks – bezczelnie prawdziwy i poruszający…
 • Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008 - Główny bohater rodzi się jako staruszek i wraz z czasem, zamiast starzeć się, młodnieje. Śledzimy jego zmagania z codziennością i próby odnalezienia swojego miejsca w świecie. Dzięki tak nietuzinkowemu pomysłowi, twórcom udało się nakręcić porywające i pełne nostalgii dzieło. Gra aktorska Brada Pitta to majstersztyk.
 • Forrest Gump, 1994 - USA, koniec lat 40. XX wieku. W Alabamie rodzi się Forrest Gump (Tom Hanks) – chłopiec z  niedowładem nóg, o niskim ilorazie inteligencji. Chce dorównać zdrowym ludziom i żyć tak jak oni. Efekty jego działań przechodzą najśmielsze oczekiwania. Forrest zostaje gwiazdą futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, mistrzem ping-ponga, podróżuje po świecie, poznaje polityków i artystów. W końcu zostaje przedsiębiorcą i zdobywa majątek. Jako człowiek sukcesu opowiada przygodnie spotkanym ludziom swoją historię.
 • Gladiator, 2000 - To zachwycające i fascynujące widowisko, któremu rangi nie umniejsza nawet przewidywalność scenariusza. Solidna dawka patosu nadaje mu naprawdę spektakularny charakter i podniosły klimat. Przede wszystkim opowiada jednak o człowieku, który traci swój dom, rodzinę, wolność i zostaje potraktowany w niemiłosiernie okrutny sposób.
 • Gwiazd naszych wina, 2014 - Jako mama nastolatki, nie mogłam oczywiście pominąć hitowego melodramatu z 2014 roku, czyli opowieści o miłości dwojga nastolatków. Relacji trudnej, bo obarczonej chorobą bohaterki i pięknej zarazem, bo pełnej zrozumienia.
 • Little Miss Sunshine, 2006 - Historia pozornie zabawna, nasączona dawką humoru, jednak sięga o wiele głębiej. Wszystko zaczyna się od telefonu do 7-letniej Olive z zaproszeniem na konkurs piękności dla małych dziewczynek. Wówczas, całą rodzina wsiada do niewielkiego busa, aby odwieźć ją na drugi koniec Ameryki. Podczas tej podróży przejdą niejedną próbę.
 • Lot nad kukułczym gniazdem, 1975 - Pierwsze, co przychodzi mi na myśl to ogromna niesprawiedliwość, jaka spotkała bohatera Jacka Nicholsona. Trudno od początku nie kibicować mu w zmaganiach z siostrą Ratched. Obraz niesie ze sobą szokujące, zaskakujące i poruszające rozwiązania. Skłania do zadumy i refleksji, zdecydowanie nie pozostawia obojętnym.
 • Marley i Ja, 2008 - Losy Marley'a poznajemy od samego początku, dzięki czemu możemy powoli się do niego przywiązać. Właściwie łatwo można domyśleć się do czego zmierza cała historia, ale pomimo tego trudno się na to przygotować. Nie brakuje w niej jednak elementów bardziej komediowych, a Jennifer Aniston i Owen Wilson stanowią uroczy duet.
 • Marzyciel, 2004 - Cieszę się, że twórcy rezygnują tutaj z wątku miłosnego i skupiają się aspekcie wspaniałej przyjaźni pomiędzy James'em Barrie a rodziną Sylvii. Dzięki temu, dzieło staje się uniwersalną i czarującą historią o o poszukiwaniu siebie, poświęceniu i dojrzewaniu. Johnny Depp kreuje tu jedną z najwybitniejszych ról w swojej karierze.
 • Miasto Aniołów, 1998 - W Los Angeles życie toczy się swoim rytmem. Mieszkańcy miasta nie widzą, że obok nich, na każdym kroku towarzyszą im anioły w czarnych płaszczach, by w razie potrzeby służyć im pomocą i wsparciem. Pewnego dnia takiego wsparcia potrzebuje Maggie Rice (Meg Ryan), która traci pacjenta na stole operacyjnym. Pani chirurg jest załamana. Obwinia się o śmierć mężczyzny i nie jest w stanie normalnie pracować. Wtedy pojawia się Seth (Nicolas Cage), który urzeczony walką Maggie o chorego pacjenta postanawia jej pomóc i zaczyna jej towarzyszyć na każdym kroku. Po pewnym czasie anioł zakochuje się w kobiecie i postanawia się pokazać. Rice traktuje nowego znajomego jak przyjaciela, jednak z biegiem czasu ich znajomość przybiera wyższy stopień wtajemniczenia a Seth zaczyna rozważać zrzeczenie się nieśmiertelności by żyć jak śmiertelnik u boku ukochanej.
 • Mój Przyjaciel Hachiko, 2009 - Profesor Wilson (Richard Gere) znajduje na stacji kolejowej uroczego, puchatego szczeniaka rasy Akita. Zabiera go do domu, aby udzielić schronienia aż do chwili, kiedy zgłosi się po niego właściciel. Jednak nikt nie poszukuje psiaka, a rodzina profesora szybko przyzwyczaja się do obecności puchatej kulki. Pies dostaje na imię Hachiko, wyrasta na dużego i mądrego czworonoga, który staje się najwierniejszym i najbardziej oddanym przyjacielem profesora. Codziennie rano odprowadza go na stację, a po południu czeka na niego na peronie. Ten rytuał powtarza się przez lata, dzień w dzień, niezależnie od pory roku i pogody. Ale pewnego dnia profesor nie wraca z pracy… Od tego dnia Hachiko daje dowód tak wielkiej miłości i wierności wobec swego pana, że legenda o tym najlepszym z przyjaciół trwa po dziś dzień.
 • Nie Opuszczaj Mnie, 2010 - Kathy (Carey Mullighan), Ruth (Keira Knightley) i Tommy (Adnrew Garfield) są najlepszymi przyjaciółmi, którzy dorastali razem w angielskiej szkole z internatem skrywającej przerażający sekret.. Gdy poznają szokująca prawdę o tym, że zostali stworzeni jako klony wyhodowane na dawców organów, postanawiają wykorzystać ulotne chwile, by kochać i żyć.
 • Niemożliwe, 2012 - Wiarygodne ukazanie walki o przetrwanie podczas Tsunami, które miało miejsce w 2004 roku w Tajlandii jest niezwykle trudnym zadaniem. Twórcy z ogromnym wyczuciem i bezpretensjonalnością opisują losy jednej rodzin. Doskonale stopniują dramaturgię i zręcznie manipulują emocjami widza. To naprawdę porażające dzieło.
 • Nostalgia anioła, 2009 - Oopowieść o 14-letniej dziewczynce, która zamordowana utknęła między ziemią i niebem. Razem z nią obserwujemy życie w rodzinnym mieście po jej odejściu - podsłuchujemy rozmowy, przyglądamy się rozpaczy rodziny.
 • P.S. Kocham Cię, 2007 - Gerry (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) są młodym idealnie dopasowanym, jakby stworzonym dla siebie małżeństwem. Mimo tego że żyją dość skromnie to jedyne czego im brakuje do pełni szczęścia jest dziecko. Ich piękne plany pękają jednak jak bańka mydlana w wyniku tragicznej, niespodziewanej śmierci Gerrego. Pasmo cierpień zostaje przerwane gdy Holly ku swojemu zdziwieniu znajduje w skrzynce list podpisany ręką Gerrego. Okazuje się że jest to dopiero pierwszy, z pośród dwunastu przychodzących regularnie co miesiąc listów zawierających zadania dla Holly. Zadanie Pierwsze; kupić szałową kieckę na disco. Tak oto rozpoczyna się dla Holly droga do ukojenia i rok przygód starannie zaplanowanych i opisanych przez Gerrego przed jego śmiercią w listach z dopiskiem P.S. I love you’...
 • Pamiętnik, 2004 - Historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Duke (James Garner) odczytuje ją  starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (w tej roli Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) – ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat… W Roli młodego Duke’a – Ryan Gosling. „Pamiętnik” jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa.
 • Pan od muzyki, 2004 - Opowieść, która wzrusza dla odmiany nie tragizmem, a ciepłem i przywiązaniem. "Pan od muzyki" to historia nauczyciela obejmującego po II wojnie światowej opiekę nad klasą sierot. Przywołuje ich do porządku i rozbudza w nich chęć tworzenia. A to z pewnością, nie będzie to proste zadanie...
 • Radio, 2003 - Prowincjonalne miasteczko w Karolinie Południowej. Herold Jones (Ed Harris), trener drużyny futbolowej, zaprzyjaźnia się z upośledzonym czarnoskórym Robertem „Radio” Kennedym (Cuba Gooding Jr.). Tym samym udowadnia mieszkańcom rasistowskiego miasteczka, że taka relacja jest możliwa. Dzięki wsparciu Herolda, dotąd lekceważony Robert, staje się bardzo ważnym członkiem sportowej ekipy. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.
 • Rain Man, 1998 - Kolejny przykład rodzinnych więzi, tym razem z przemianą głównego bohatera w tle. Tom Cruise popełnia tu jedną ze swoich najlepszych ról, podejmując wyzwanie poznania swojego niepełnosprawnego brata i walki o jego przyszłość.
 • Sam, 2001 - Poruszająca historia niedomagającego ojca walczącego o prawo do opieki nad córką. Obłędny Sean Penn i przeurocza malutka Dakota Fanning odgrywają swoje role tak autentycznie, że oburzającym byłoby stwierdzenie, że nie łączy ich nic poza pracą na planie filmu. Kogo ten film nie poruszył, ten ma serce zimne jak lód.
 • Siedem Dusz, 2008 - Film „Siedem dusz” to pełna tajemnic, zaskakująca historia miłosna, która zadaje prowokacyjne pytania na temat życia i śmierci, żalu i przebaczenia, przyjaźni, miłości i odkupienia. Opowiada o związkach, które w bardzo nieoczekiwany sposób łączą ze sobą ludzkie losy. To poruszająca opowieść o człowieku nękanym pewną tajemnicą, który decyduje się odkupić swoje winy drastycznie zmieniając życie siedmiu zupełnie obcych sobie osób. Kiedy już wprowadza swój plan w czyn, nic nie jest w stanie zmienić jego postanowienia. A może tak mu się tylko wydaje… Ben Thomas (Will Smith) nigdy nie spodziewałby się tego, że zakocha się  w jednej z nieznajomych i to właśnie ona zacznie go zmieniać.
 • Sintel, 2010 - Jeżeli miałabym wybrać najlepszą animację krótkometrażową, od razu wskazałabym właśnie na tę uczuciową i barwną opowieść o utraconej przyjaźni i tęsknocie. Niesamowite, że w niespełna piętnaście minut można przeżyć coś tak pięknego i elektryzującego. Istna perełka w swoim gatunku, którą koniecznie trzeba obejrzeć.
 • Slumdog – Milioner z Ulicy, 2008 - Bohaterem filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, historii opartej na popularnej książce, jest 18-letni Jamal, mieszkaniec Mumbaju (Bombaj), który bierze udział w  indyjskiej wersji „Milionerów”. W trakcie trzymającego w napięciu programu policja aresztuje go pod zarzutem oszustwa. Podczas przesłuchania chłopak opowie historię swojego życia, indyjskich gangów i wielkiej miłości. „Slumdog. Milioner z ulicy” to historia magiczna, dla każdego. Opowiedziana w pięknej wizualnie, tętniącej energią i kolorytem formie, zadziwia, śmieszy i wzrusza.
 • Szkoła Uczuć, 2004 - Akcja toczy się w małym, portowym miasteczku w Północnej Karolinie w latach 90. Główny bohater – Landon Carter (Shane West) jest jednym z najbardziej popularnych chłopców w szkole. Szalony, nierozważny i zarozumiały razem ze swoimi kolegami spędza większość swojego czasu na imprezach i robieniu żartów. Niestety podczas jednego z takich głupich wybryków dochodzi to wypadku: Nowy uczeń próbujący wkupić się w łaski Londona i jego kumpli za ich namową skacze z wysokości do wody i ciężko poraniony trafia do szpitala. Paczka cudem unika więzienia, a London w ramach resocjalizacji ma opiekować się małymi dziećmi. Podczas owych zajęć poznaje córkę miejscowego pastora: Jamie Sullivan (Mandy Moore) – całkowite swoje przeciwieństwo. Dziewczyna jest spokojną, miłą, cichą i pomocną osobą. Ku swojemu zaskoczeniu London zdaje sobie w końcu sprawę, ze jest szaleńczo zakochany w Jamie. Niestety dziewczyna – wbrew sobie – wzbrania się od tego uczucia. Dlaczego? To wie tylko ona i jej ojciec. Niedługo potem London dowiaduje się jaką okrutną niespodziankę sprawił mu   los…
 • Terminal, 2004 - Wybór, który pewnie najbardziej Was dziwi, prawda? Nic nie poradzę. Terminal wywołuje we mnie tak silne emocje, że nie jestem w stanie tego filmu obejrzeć w jednym kawałku. To najbardziej depresyjna, tragiczna i odbierająca oddech rzecz, jaką w swoim życiu filmowym widziałam. Okrutnie, okrutnie, okrutnie smutny film.
 • Titanic, 1997 - Jake i Rose (Leonardo DiCaprio i Kate Winslet), para młodych kochanków, poznają i zakochują się podczas dziewiczego rejsu „niezatapialnego” transatlantyku Titanic. Nie dane im było jednak zaznać pełni szczęścia i miłosnych uniesień. Gdy luksusowy liniowiec wpada na górę lodową, ich pełen pasji, płomienny romans przeradza się w przerażającą, mrożącą krew w żyłach walkę o przetrwanie o życie.
 • Twój Na Zawsze, 2008 - Tyler Hawkins (Robwrt Pattinson)   jest zbuntowanym chłopakiem, który cały czas popada w kłopoty. Pewnej nocy wdaje się w bójkę i zostaje poturbowany przez silniejszego od siebie policjanta. Wkrótce po tych wydarzeniach Tyler poznaje córkę funkcjonariusza – Ally (Emilie de Ravin). Początkowo chłopak zamierza ją uwieść, a następnie porzucić. Okazuje się jednak, że Tylera i dziewczynę łączy coś więcej.
 • W kręgu miłości, 2006 - Piękny, ale bolesny film o tym, jak życiowe wyboje potrafią zniszczyć, rozerwać na kawałki związek. Przedstawia losy pary od pierwszego spotkania po narodziny ich córki. Moment, w którym stają się rodzicami okazuje się krytyczny. Dziecko jest poważnie chore.
 • W pogoni za szczęściem, 2006 - Jedna z najsmutniejszych i jednocześnie najbardziej pozytywnych historii opartych na faktach. Budująca postawa Chrisa Gardnera, jego wola walki o przetrwanie i dojrzewające ojcostwo, fantastycznie oddane przez Willa Smitha, to może i klasyczna amerykańska historia z cyklu „od pucybuta do milionera”, ale działa na emocje i zostaje w pamięci na lata. A scena w dworcowej toalecie po prostu łamie serce.
 • Wielki Błękit, 1998 - To wyśmienite francuskie kino o fanatycznym dążeniu dwóch nurków do przekraczania kolejnych barier i ograniczeń. Oryginalna tematyka, cudowna i dopracowana warstwa wizualna oraz brawurowe aktorstwo powodują, że historia okazuje się niesłychanie wciągająca i elektryzująca. Warto wyróżnić także intrygujące portrety psychologiczne postaci.
 • Wielki Mike. The Blind Side, 2009 - W The Blind Side mam całe mnóstwo ulubionych scen, przy których rozklejam się na amen. Motyw basenu (scena przy drodze), własnego łóżka (scena w domu) i wspólna lektura Byczka Fernando to dramaturgiczne i emocjonalne perły. Do tego tryskająca z ekranu dobroć, idealnie oddana przez odtwórców głównych ról – Sandrę Bullock i Quintona Aarona.
 • Za wszelką cenę, 2004 - Z pozoru to kolejny film o rozwijaniu kariery bokserskiej, ale w rzeczywistości to poruszająca i pełna bólu opowieść o tym, jak jedno wydarzenie może zmienić wszystko. Fenomenalna Hilary Swank w połączeniu z niepodważalnym kunsztem reżyserskim Clinta Eastwooda tworzą znakomity, choć przygnębiający obraz.
 • Zielona Mila, 1999 - Paul Edgecombe (Tom Hanks) przez 60 lat pracował jako szef strażników w celi śmierci więzienia Cold Mountain. Zajmował się nadzorem nad mordercami czekającymi na ostatni spacer „zieloną milą” – korytarzem z podłogą pokrytą zielonym linoleum, która prowadziła ich do sali z krzesłem elektrycznym. Latami Edgecombe przechodził tę milę z licznymi skazańcami. Nigdy jednak nie spotkał kogoś takiego jak John Coffey (Michael Clarke Duncan), czarnoskóry olbrzym skazany za morderstwo na dziewięcioletnich siostrach. Coffey ma wystarczająco dużo siły, by kogoś zabić, ale jego delikatna natura bardzo kontrastuje z jego wyglądem. Co więcej, ten olbrzymi mężczyzna, panicznie bojący się ciemności, posiada cudowny dar. Edgecombe zaczyna zadawać sobie pytanie, czy Coffey naprawdę jest winny śmierci dziewczynek?
 • Źródło, 2004 - Opowieść o 1000-letnich zmaganiach pewnego człowieka, chcącego uratować kobietę którą kocha. Podróż zaczyna się w XVI w. w Hiszpanii, gdzie konkwistador Tomas Creo (Hugh Jackman) rozpoczyna swoje poszukiwania Drzewa Życia – jak wierzono wypicie soku tego legendarnego bytu dawało nieśmiertelność. W czasach teraźniejszych naukowiec Tommy Creo desperacko stara się znaleźć lekarstwo na raka, który zabija jego ukochaną żonę Isabel (Rachel Weisz). Podróżując w przestrzeni kosmicznej w XXVI w., astronauta Tom zaczyna pojmować tajemnice życia, które zżerały go od stuleci.
 • Życie jest piękne, 1997 - Pierwsza połowa filmu to urokliwa i zabawna komedia, a druga to przejmujący dramat. Obserwujemy, jak Guido stara się uchronić synka przed okrucieństwem wojny, tłumacząc że pobyt w obozie koncentracyjnym to tak naprawdę konkurs. Uwagę przykuwa niezwykłe poświęcenie i nieograniczona miłość, jaką mężczyzna darzy rodzinę.


2 komentarze

 1. dziękuję za tę listę. teraz jest taka pora roku na oglądanie filmów a pomysłów mi było brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu - bardzo się cieszę, że lista pomoże :) Pozdrawiam!

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>