środa, 20 stycznia 2016

Nowy dom w nowym roku - weź sprawy w swoje ręce!

Brak komentarzy
Styczeń to doskonały miesiąc, aby zaplanować coś nowego. Idealny miesiąc, aby podsumować to, co było, wyciągnąć wnioski i cieszyć się sukcesami. Jest to też dobry miesiąc, aby zacząć realizować tzw. "noworoczne" postanowienia. Tylko należy pamiętać o wyznaczeniu sobie celów, do których będziemy dążyć, bo jak mówi chińskie przysłowie: „Jeśli nie wiesz gdzie idziesz, to tam nie dojdziesz”. Cele są podstawą motywacji do działania, wyzwalają kreatywność, stymulują powstawanie nowych pomysłów, pozwalają Wam wziąć życie we własne ręce. Warto taką nową energię wykorzystać na zmiany w życiu a jak nie w życiu, to może w przestrzeni, w której funkcjonujemy?
Rozejrzyjcie się po swoim mieszkaniu i zastanówcie się, co chcielibyście zmienić. Przydałaby się nowa kanapa? A może wystarczy odnowić starą? A może przydałby się remont albo co najmniej odmalowanie niektórych pomieszczeń? Zapiszcie swoje cele na kartce a następnie powoli, krok po kroku, systematycznie je realizujcie. Macie na to cały nadchodzący rok! :)
Gruntowne porządki
Zaczynamy od gruntownych porządków, bo w wielu z nas drzemie dusza prawdziwego bałaganiarza oraz zbieracza:). Rzadko kiedy odkładamy rzeczy na swoje miejsce. A przez naszą sentymentalność, trudno jest się nam rozstać nawet z banalnymi przedmiotami, które powoli i skutecznie zaśmiecają nasze mieszkanie. Jak się do zabrać do porządków? Bardzo prosto:) Weź do ręki worek na śmieci i chodząc po mieszkaniu wyrzucaj wszelkie napotkane papiery, stare bilety, stare czasopisma, puste opakowania i tak dalej (lista tych rzeczy, które należy natychmiast wyrzucić jest TUTAJ). Następnie schowaj rzeczy, które niepotrzebnie zajmują miejsce na regałach, półkach czy blatach. Minimalistyczny wystrój jest łatwiejszy do sprzątania i do utrzymania porządku. Kiedy wykonasz już powyższe czynności, powycieraj kurz ze wszystkich powierzchni, także z parapetów oraz sprzętów elektronicznych. Odkurz i umyj podłogę. A teraz ciesz się pięknym, czystym mieszkaniem:)!
Porządki w kuchni
Zadbaj o jedzenie – aby się nie zepsuło. Sprawdź szafki kuchenne, ponieważ często zawierają one przeterminowane jedzenie, które może być siedliskiem moli. Suche produkty warto przechowywać w specjalnych, szczelnie zamykanych pojemnikach – dłużej będą świeże i nie będą wietrzały. W pojemnikach możesz trzymać wszystko, co sypkie – kawę, herbatę, kakao, płatki śniadaniowe, mąkę, czy cukier. Jedzenie w szafkach warto segregować według klucza: każdy ma swoje ulubione przekąski, czyli każdy z domowników ma swoją półkę. Kiedy poinformujesz członków rodziny o ich „kącikach”, zaoszczędzisz mnóstwo czasu:).
Przemeblowanie
Zmiana układu mebli może poprawić nie tylko odbiór estetyczny pomieszczeń, ale przede wszystkim ich funkcjonalność. Spójrzmy na swoje wnętrze okiem architekta i zastanówmy się czy przestawienie pojedynczych mebli nie poprawi proporcji pomieszczenia. Może zmiana miejsca fotela poprawi komfort użytkowania go ponieważ nowe miejsce będzie bardziej ustronne? A może wystarczy przenieść lampę stojącą by czytało się lepiej? U mnie zawsze się to sprawdza :) 
Porządki w szafie
Przy okazji gruntownych porządków nie można zapomnieć o szafie z ubraniami. Wyjmij wszystkie ubrania i posegreguj je na trzy części: rzeczy, w których będziesz jeszcze chodzić, rzeczy znoszone i do wyrzucenia, rzeczy w dobrym stanie, których już nie chcesz nosić, a które możesz oddać potrzebującym lub sprzedać. Te ubrania, które zostały na pierwszej kupce poukładaj w szafie z powrotem. Możesz to zrobić kolorystycznie (ja tak robię) lub też poukładać rzeczy w zestawy do noszenia. Pamiętaj także, aby wyrzucić znoszoną bieliznę. Rzeczy z ostatniej kupki wrzuć do prania, a potem zdecyduj, co chcesz z nimi zrobić. Jeśli chcesz je sprzedać, to zrób im zdjęcie i wystaw na aukcji internetowej. A za zarobione pieniądze kup coś nowego do mieszkania - wyrazisty i modny akcent zdziała cuda! Jeśli oddać potrzebujący, to możesz dać ogłoszenie na pchlim targu lub też wrzuć je do specjalnego kontenera.
Otwórz okna
Szeroko otwórz okna, aby wpuścić do środka świeże powietrze. Zadziała to stymulująco i odświeżająco. Poprawi wydolność pracy i klimat we wnętrzu. A jak wykonać poprawnie takie wietrzenie, aby nie tracić zbyt dużo ciepła i nie podnosić rachunków za ogrzewanie? Zasada mówi, żeby robić to 3 razy dziennie przez 10 minut. Należy otworzyć okna na oścież – szczególnie skuteczne jest wietrzenie przez otwarcie przynajmniej dwóch okien w pomieszczeniu i wytworzenie przeciągu. Dzięki temu w krótkim czasie można odprowadzić duże ilości wilgoci z pomieszczenia.
A Wy planujecie coś zmienić w swoim mieszkaniu/domu?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>