sobota, 9 stycznia 2016

(Nie)Idealna Pani domu sprząta - czyli 5 rad jak mieć czysty dom

3 komentarze
Dzisiejszy wpis jest dedykowany wszystkim tym, którym nie zawsze udaje się utrzymać dom w doskonałym porządku, domyślam się, że jest to duża część moich Czytelników :) Ja też należę do tego grona... Niby mam w domu porządek, ale zdaję sobie sprawę, że mogłabym to jeszcze lepiej zorganizować. Ostatnio czytałam na ten temat kilka książek:) Może w takim razie czas na nowe (noworoczne) postanowienie? 
Czy Ty też masz tak, że przed sprzątaniem rozglądasz się po domu i nie masz pojęcia, co najpierw należałoby uporządkować? Czy Tobie też wydaje się, że wszystko wymaga sprzątania? Spokojnie... Wszystkiego od razu nie będziemy sprzątać :) Weźmy głęboki oddech i zastanówmy się. Czego nam brakuje? Dobrego planu! Wiem to z doświadczenia... intencje i dobre chęci nie wystarczą:) Zatem jak stworzyć zatem czystą i przyjemną atmosferę w domu? Od czego zacząć?
Jeśli rozłożymy nasze zadania w czasie nie będziemy czuć się aż tak przytłoczeni czyszczeniem. Dzielenie pracy na etapy z całą pewnością umili nam sprzątanie. Zatem jednego dnia myjemy podłogi, drugiego układamy ubrania, a trzeciego porządkujemy sztućce. Inaczej nie będziemy mieć siły dokończyć to, co zaczęliśmy. Wkrótce osiągniemy wewnętrzny spokój i będziemy dumni z siebie oraz z efektów naszej pracy. I będziemy mogli cieszyć się czystym i dobrze zorganizowanym domem. Zaczynajmy! Oto kilka podpowiedzi.

1. Z góry na dół

Zwykle sprzątamy najbardziej oczywiste rejony – wycieramy kurze w widocznych miejscach, przecieramy glazurę w łazience i myjemy podłogi. "Nowe" sprzątanie wymaga jednak trochę więcej wysiłku. Zacznijmy zatem od ściany w naszych pokojach – salonie, sypialni, jadalni i pokoju gościnnym wycierając je delikatnie wilgotną szmatką. Pomocny będzie do tego kij od szczotki, dzięki któremu sięgniemy do wyższych partii ścian. W łatwy sposób możemy pozbyć się również pajęczyn – w tym zadaniu niezastąpiony będzie odkurzacz! Poradzi on sobie doskonale także z kurzem na suficie! Pamiętajmy żeby ze sprzątać od góry, kierując się ku dołowi!

2. Od szafki do szafki

Sprzątanie szafek trwa najdłużej, dlatego podzielmy je również pod względem pomieszczeń. Nie pomijajmy żadnego miejsca – to ważne by doczyścić każdy zabrudzony element, więc zajrzyjmy do wszystkich zakamarków. Każdy mebel należy opróżnić, a także dokładnie powycierać wszystkie elementy dekoracyjne. Gdy będziemy wyjmować rzeczy z szafek koniecznie wyrzućmy lub oddajmy część z nich – to zawsze mniej przedmiotów do uprzątnięcia. Z pewnością powinniśmy pozbyć się dawno nienoszonych ubrań, starych butów, głęboko schowanych ozdób, makulatury, pustych opakowań, przeterminowane leków, czy zepsutych zabawek (pisałam kiedyś o tym). Z większości przedmiotów i tak pewnie nie korzystamy lub nawet zapomnieliśmy o ich istnieniu. Pamiętajmy też o odkurzeniu wszystkich książek.

3. Mycie okien

Mycie okien, gdy jest zimno? To zadanie dla wytrwałych:) Jeśli wolimy sobie odpuścić, umyjmy okna od środka. Zacznijmy od wytarcia ram. Jeśli szyby są bardzo brudne zacznij od umycia ich płynem i ciepłą wodą, dopiero później sięgnij po specjalne preparaty z alkoholem, które sprawiają, żeby szyby schną błyskawicznie. Do szyb najlepiej używać ściereczek z mikrofibry. Nie zapominajmy o karniszach! Jeśli firany i zasłony również należałoby odświeżyć, to zdejmujmy je ostrożnie, zwijając do środka. Dzięki temu ograniczymy roznoszenie się kurzu po mieszkaniu.

4. Podłogi

Podłogi również myjemy dopiero wtedy, gdy uprzątniemy pomieszczenie. Od razu wynieśmy wszystkie przedmioty i meble które będą nam przeszkadzały. Koniecznie powinniśmy pozbyć się kurzu spod sof, foteli, łóżek oraz szafek. Każda podłoga będzie wymagała użycia dostosowanego do materiału wykonania preparatu. Na pewno powinniśmy wytrzepać wszystkie chodniki i dywany. Przy okazji zajmijmy się zabrudzeniami na tapicerkach. Może przydałoby się wytrzepać materace oraz pościel, by dodać im trochę świeżości? Ja uwielbiam zmieniać pościel :)

5. Czyszczenie łazienki

Znów zacznijmy od wyrzucenia niepotrzebnych przedmiotów – opakowań, nieużywanych kosmetyków, starych ręczników, czy zużytych akcesoriów (o tym też było). Następnie dokładnie wyczyśćmy fugi, dalej płytki oraz urządzenia sanitarne. Wypolerujmy armaturę – łazienka ze lśniąca armaturą zawsze wygląda znacznie lepiej! Zastanówmy się też, czy któryś element nie powinien zostać wymieniony – może uchwyty, wieszaki, stare półki? Czasem takie niewielkie zmiany sprawią, że łazienka będzie prezentowała się znacznie schludniej. Pamiętajmy, by łazienkę zawsze sprzątać na końcu, dzięki temu oszczędzimy sobie dodatkowej pracy, ponieważ wcześniej uprzątniemy pozostałe części domu.
Zdjęcia: homify.pl
I jak? Łatwiej będzie z tymi radami? :) Wiem, że sprzątanie nie należy do przyjemnej pacy, ale jeżeli ułatwimy je sobie, to na pewno będzie sprawniej. Zróbmy listę wszystkich zadań do wykonania, usuńmy z nich te, które nie są koniecznością. I najważniejsze - nie odkładajmy sprzątania na długo, ono nie zniknie:) Możemy je sobie umilić przez włączenie energetycznej muzyki (mi to pomaga), która nas ożywi i zachęci do działania. Kupmy też środki czystości o naszych ulubionych zapachach – uprzyjemnią nam bieganie ze ściereczką. Do odkurzacza również możemy włożyć specjalny odświeżacz lub worek skropić olejkiem eterycznym, którego aromat będzie unosił się podczas odkurzania. Gdy skończysz sprzątanie, pamiętaj o nagrodzie dla siebie. Ja nagradzam się pyszną kawą lub herbatą. Delektuję się wtedy ich smakiem i "wdycham" czystość mojego mieszkania:)
Nie pozwólmy też, by efekty naszej pracy szybko stały się niewidoczne – wszystkie przedmioty odkładajmy na miejsce oraz zmywajmy od razu po posiłku. Dzięki temu oszczędzimy sobie pracy. Pamiętajmy też, że nie tylko my korzystamy z pomieszczeń w mieszkaniu, dlatego do sprzątania włączmy domowników. Obowiązki zawsze wydają się przyjemniejsze, gdy możemy z kimś je dzielić, a co najważniejsze – szybciej się z nimi uporamy.
A jakie są Wasze sposoby na czysty dom?

3 komentarze

 1. W sedno. Pół roboty to pozbycie się z domu niepotrzebnych starych rzeczy. Mało kto tak robi a jest to po prosu niezbędne.

  Pozdrawiam. Dobra lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. mycia okien nie znoszę:D ale do dywanów na szczęście wymyślili tr automatyczne odkurzacze, sam mam roomba 895 i połowa roboty w głowy, zresztą chodzi tez o czas nie mogł bym odkurzać 4 razy w tygodniu

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już na szczeście dawno po wiosennych porządkach, tylko chyba będe potrzebował kontakt do firmy zwalczającej drobnoustroje ponieważ mój syn strasznie alergicznie reaguje w domu, ma czerwone oczy, kaszel, duszności. To chyba oznaka, że będzie potrzebna pomoc z zewnątrz aby doprowadzić mieszkanie do idealnego stanu.

  OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>