Nadeszła rewolucja w świecie odżywiania - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła zmienić panujący od 7 lat układ piramidy zdrowego odżywiania. Dodatkowo, poza samymi zaleceniami dotyczącymi odpowiednio skomponowanej diety, pierwszy raz pojawił się w niej nacisk na sport, zajmujący miejsce na piedestale! Do najbardziej zalecanych aktywności ruchowych należą bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet wybieranie schodów zamiast windy, czy długie spacery. Ważne, by wysiłek fizyczny był regularny i trwał od 30-45 minut każdego dnia. Wraz z nim nadszedł czas na ograniczenie cukru, tłuszczów i soli, by w ich miejsce wprowadzić do jadłospisu owoce, warzywa i zboża - produkty o największej zawartości witamin oraz cennego błonnika. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z nowymi zasadami prawidłowego żywienia.
Zdjęcie: Instytut Żywności i Żywienia |
O czym jeszcze informuje nas nowa piramida żywności? Należy pamiętać o dobrym nawadnianiu się (minimum 1,5 litra wody dziennie), które usprawnia pracę przewodu pokarmowego i poprawia koncentrację oraz postawić na zioła i napoje niesłodzone. W piramidzie nie zabrakło również wzmianki na temat soli - lepiej ograniczyć jej spożywanie, zastępując ją alternatywą w postaci naturalnych przypraw ziołowych. Poniżej opiszę poszczególne miejsca piramidy.
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa tym razem zajęły pierwsze miejsce w piramidzie, zaraz po aktywności fizycznej. Tym samym wyprzedziły węglowodany (czyli różnego rodzaju zboża), wcześniej stanowiące jej podstawę. Wszystko za sprawą zawartego w nich błonnika, uznanego za czołowy składnik pokarmowy, bez którego zdrowy jadłospis nie ma racji bytu. Dodatkowo, owoce i warzywa dostarczają nam witamin oraz cennych minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Według najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia należy sięgać po nie jak najczęściej, uzupełniając dzienne zapotrzebowanie np. poprzez picie świeżo wyciskanych soków lub koktajli. Najnowsze badania potwierdzają bowiem, że to dzięki nim zapobiegamy chorobom sercowo-naczyniowym i nowotworom, co znacznie wydłuża ludzkie życie.
Produkty zbożowe
Pośród węglowowanych zepchniętych na kolejne miejsce w piramidzie, szczególnie wyróżnione zostały kasze i produkty pełnoziarniste. To właśnie one powinny często królować na naszych talerzach w towarzystwie innych zdrowych przysmaków. Nie chodzi jednak o to, by śniadanie składało się z tradycyjnej kanapki - lepiej na pierwszy posiłek zjeść owsiankę, musli, jaglankę, czy budyń z kaszy gryczanej. Bowiem to właśnie te składniki dostarczają nam witamin z grupy B i energii na dłużej, nie obciążając układu trawiennego. Badania naukowe potwierdzają również korzystny wpływ kasz i zbóż (tych przetworzonych w niewielkim stopniu) na układ nerwowy - pomagają łagodzić napięcie i stres.
Nabiał
W ostatnich latach pojawiło się wielu przeciwników spożywania nabiału, wzrosła również świadomość szkodliwości laktozy, będącej częstą przyczyną alergii i problemów z trawieniem. Składniki pochodzenia zwierzęcego nie znikają jednak z piramidy zdrowego żywienia - stanowią bowiem dobre źródło wapnia i białka oraz wzmacniają organizm. W tym roku swoją uwagę kierujemy szczególnie na mleczne produkty fermentowane, jak jogurty, kefiry i zsiadłe mleko. Są one bogatym źródłem żywych kultur bakterii wspomagających pracę układu pokarmowego. Nabiał wspomaga również redukcję tkanki tłuszczowej, nie tyczy się to jednak twardych serów i produktów wysoko przetworzonych.
Mięso i jaja
W nowej piramidzie mięso znalazło się poza kluczowym podium - według najnowszych, zdrowych zaleceń nie powinno ono stanowić podstawy diety, a być dodatkiem do warzyw (w tym bogatych w białko roślin strączkowych) i zbóż. Specjaliści zgodnie twierdzą, że w mięsnym jadłospisie powinny królować ryby i jaja, a konsumentom radzą ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa oraz wysoko przetworzonych wędlin. Oczywiście, wszystko należy spożywać z umiarem, bo tylko 3-4 razy tygodniowo, a nie jako dodatek do większości posiłków każdego dnia.
Tłuszcze
fot. Fotolia |
To fakt, tłuszcze są niezbędnym składnikiem zdrowej diety, jednak powinniśmy znacznie je ograniczyć. Na szczycie nowej piramidy miejsce zajmują oleje roślinne, nasiona i orzechy, wypierając tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Nie znaczy to jednak, że należy wplatać je do wszystkich dań. Popularne oliwy smakowe stosowane w dużych ilościach nawet z sałatki uczynią bombę kaloryczną, która zamiast odchudzić i przynieść cenne korzyści, w pierwszej kolejności przyczyni się do nadwagi. Należy uważać również na słodkie połączenie tłuszczu z cukrem, które dla ciała stanowi najbardziej ciężkostrawną mieszankę. Oleje roślinne zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (należy do nich kwas omega-3) oraz witaminy A, D, E i K, wprowadź je więc do swojego menu, nie zapominając o korzystaniu z nich z rozwagą.
Źródło: www.elle.pl
Cześć, nową Piramidę stworzył i ogłosił w Polsce Instytut Żywności i Żywienia - nie WHO:) Polska wzoruje się w zaleceniach żywieniowych i rekomendacjach WHO oraz dobrych praktykach krajów skandynawskich.
OdpowiedzUsuńDziękuję, chyba nie do końca IŻŻ. W internecie znalazłam, że to "Dietetyk z Uniwersytetu Harvarda, Prof. Walter Willett w oparciu o swoje badania oraz założenia diety śródziemnomorskiej, stworzył nową piramidę żywieniową, która bezdyskusyjnie została przyjęta przez specjalistów z całego świata."
Usuńfajnie że pojawiła się aktywność fizyczna to bardzo ważne aby o tym nie zapominać , gdyż ruchu mamy za mało i to ci duzi i ci mali . pozdrawiam Iza z NaStylowo
OdpowiedzUsuń