wtorek, 16 lutego 2016

W SIECI - o japoński szkolnych zwyczajach wychowawczych

3 komentarze
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda typowa przerwa obiadowa ucznia japońskiej podstawówki? Wbrew pozorom nie mija ona na czytaniu mang i beztroskim spożywaniu posiłku. Japońska szkoła nawet podczas przerw wykorzystuje czas uczniów na edukację.
W Japonii każdy uczeń publicznej podstawówki ma ustalony zakres obowiązków i w ciągu dnia, oprócz nauki, musi wykonywać różne prace fizyczne. Taki system edukacji ma kształtować w uczniach umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność za wspólną przestrzeń, proekologiczne nawyki i zwyczajną uprzejmość.
Dzieci wykonują dużą część prac, którymi w polskich szkołach zajmują się etatowi pracownicy - choćby woźni. Zapraszam do dalszej lektury, dowiecie się, co wchodzi w zakres obowiązków małych Japończyków.
Sprzątanie
Uczniowie japońskich podstawówek dbają nie tylko o własne ławki. Klasy mają swoich "dyżurnych", ale ich zadania nie ograniczają się do pilnowania czystości tablicy i wilgotności gąbki. Klasy w Japonii dzielą się dodatkowo na kilka "han" (5-6 osobowych grup), których członkowie mają różne obowiązki - m.in. dbanie o salę, sprzątnie, opiekę nad szkolnymi zwierzętami.
Oprócz tego funkcjonują specjalne dyżury (20-30 minut), w trakcie których wyznaczeni uczniowie sprzątają nie tylko klasy, ale całą szkołę. Czyszczą szkolne korytarze, toalety, klatki schodowe i salę gimnastyczną. Do obowiązków uczniów należy także ustawianie szkolnych ław na pulpitach. Dla 6 i 7-latków codzienne podnoszenie takich ciężarów musi stanowić nie lada wyzwanie.
Przygotowywanie posiłków
W japońskich podstawówkach przerwa na posiłek trwa zazwyczaj 45 minut, a system lunchowy ma swoją specjalną nazwę - "kyuushoku". Obiady uczniowie spożywają w klasach razem z nauczycielami. Wcześniej muszą je jednak sami dostarczyć ze szkolnej kuchni. Dyżurujący przy serwowaniu jedzenia zmieniają się zazwyczaj co tydzień. W niektórych szkołach posiłek dostarczają wszyscy uczniowie z danej klasy. Obowiązkowo muszą nosić białe fartuchy, czepki i maski ochronne. Dzieci przed posiłkiem same kontrolują i zapisują w specjalnym formularzu, czy wszyscy "kuchenni dyżurni" są zdrowi i zachowali zasady higieny. Po jedzeniu uczniowie sprawdzają, co zjedzono, a co jeszcze zostało. Jeśli w garnkach coś jeszcze jest, odbywa się losowanie - wybraniec może otrzymać dodatkową porcję. Na końcu dzieci sprzątają i odnoszą brudne naczynia do kuchni. Do obowiązków uczniów starszych klas należy także pomoc personelowi kuchennemu w przygotowywaniu potraw.
Ekologia
Przy niektórych podstawówkach funkcjonują ogrody warzywne. Za uprawę roślin i ich zbieranie bardzo często odpowiadają sami uczniowie. Szkoły korzystają także z usług lokalnych farmerów. To, skąd pochodzą warzywa i w jaki sposób są uprawiane, nie jest obojętne. Preferowane są uprawy organiczne. Dzieci zajmują się również segregacją odpadów. Ponieważ do posiłku podawane jest mleko w kartonach, do zadań uczniów należy wypłukanie opakowań, a następnie dostarczenie ich do szkolnej stacji recyklingowej.
Higiena
To w japońskich szkołach podstawa. Każdy uczeń w swoim "lunchboxie" musi umieścić szczoteczkę do zębów, kubek na wodę i serwetkę, na której spożywa się obiad. W myciu zębów po posiłku biorą udział także nauczyciele.
Jednak najważniejszym obowiązkiem japońskich uczniów jest uprzejme zachowanie. Dzieci dziękują w zasadzie za wszystko i przy każdej okazji. Sobie nawzajem - za dobrą służbę przy podawaniu posiłków, kucharkom - za smaczny obiad, nauczycielom - za ciekawą lekcję. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że mimo edukacji non-stop, japońscy uczniowie są zawsze zadowoleni i gotowi do pracy.
Żródło: http://wiadomosci.gazeta.pl. Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z filmu AJ+, do obejrzenia tutaj.

3 komentarze

 1. rewelacja, tak powinno być , sprawdza się powiedzenie czym skorupka za młodu ….dlatego Japonia tak się rozwija, jest tak piękna i poukładana i dlatego jest moją miłością …pozdrawiam
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zrozumiałam: ,,ustawianie szkolnych ław na pulpitach"
  Ława - siedzenie dla kilku osób albo szkolna ławka czyli biurko.
  Pulpit - płaska, nachylona pod pewnym kątem powierzchnia, najczęściej wykorzystywana jako miejsce do pisania. Czy oni mają ustawiać ławki na blatach tych ławek? o.0

  O ile cel jakim jest uczenie dzieci pracy w grupie itd., jest szczytny, nie wydaje mi się by to szkoła powinna tego dzieci uczyć. Tylko rodzice. A szkoła ma dzieci nauczyć myśleć, wydaje się wątpliwe, by pomagało w tym bycie na lekcji zmęczonym bo się właśnie wysprzątało szkołę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chodzi o takie pulpity, tutaj chodzi o miejsce, gdzie po zakończonych lekcjach ustawiane są ławki, aby nie przeszkadzały np. w myciu podłogi.
   Uczenie pewnych zachowań, między innymi sprzątanie sal szkolnych, to nie tylko rola rodziców. Bardzo dobrze, że szkoła bierze w tym udział i uczy dzieci porządku i dbania o otoczenie już od najmłodszych lat. To uczy szacunku do pracy i dbania o czystość.

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>