poniedziałek, 21 marca 2016

Wielkanocne hity kulinarne

1 komentarz
Jajka to podstawa wielkanocnego menu. Najczęściej podajemy je w bardzo tradycyjnej formie - ozdobione odrobiną majonezu. Tak naprawdę jajka wielkanocne można jednak przyrządzić na wiele różnych sposobów! Dlatego, tej Wielkanocy zaskocz swoich domowników i gości. Na pewno wszyscy docenią Twój kunszt kulinarny!
Na wielkanocne śniadanie możesz przygotować np. jajka faszerowane albo jajka muchomorki. Trudno byłoby się też obyć bez przygotowania żurku, smakowitego pasztetu lub pysznej sałatki... W tym wpisie znajdziesz kilka świątecznych hitów! Ja polecam zwłaszcza babkę migdałową - palce lizać!
Pasztet z królika
1 królik bez combra, 50 dag łopatki wieprzowej, 50 dag słoniny, 3 jajka, 50 ml koniaku, 1 duża marchewka, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku, 200 ml białego wina wytrawnego, 2 liście laurowe, 3 gałązki tymianku, 1 gałązka rozmarynu, 3 gałązki natki, olej, sól, pieprz, suszony tymianek, mielona gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
Królika podziel na porcje. Wieprzowinę pokrój w dużą kostkę. Na dużej patelni rozgrzej kilka łyżek oleju, obsmaż mięso razem z podrobami z królika, dodaj obraną marchewkę, czosnek i cebulę. Wlej wino, 3/4 szklanki wody, dodaj listki laurowe, gałązki tymianku, rozmarynu i natki. Przykryj i duś aż mięso zmięknie. Mięso królika oddziel od kości, usuń listki laurowe, rozmaryn, tymianek i natkę. Osączone z sosu mięso zmiel razem z marchewką, cebulą, czosnkiem i 40 dag słoniny. Masę wymieszaj z jajkami, koniakiem, dopraw solą, pieprzem, tymiankiem i gałką. Dobrze wyrób. Masa powinna być luźna, ale nie rzadka. W razie potrzeby dodaj 3 łyżki bułki tartej. Foremkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Nałóż masę, wyrównaj powierzchnię. Pozostałą słoninę pokrój w cienkie plasterki i obłóż wierzch pasztetu. Piecz 40 minut w 200 stopniach, odlej nadmiar wytopionego tłuszczu i piecz kolejne 60 minut w 185 stopniach. Dobrze ostudź.
Bezmięsny pasztet z jajek
10 jajek kurzych, ugotowanych na twardo, 2 jajka surowe, 2 pory, 1/2 pęczka natki pietruszki, 3 łyżki masła, 3 łyżki bułki tartej, szczypta suszonego rozmarynu, szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Pory oczyść, umyj dokładnie pod bieżącą wodą, po czym pokrój w krążki i podduś na rozgrzanym maśle. Ugotowane jajka obierz, pokrój w średnią kostkę. Wymieszaj z porami, posiekaną natką pietruszki, surowymi jajkami, bułką tartą. Masę dopraw solą, pieprzem, rozmarynem i gałką. Małą foremkę keksową wysmaruj masłem i wysyp bułką. Nałóż masę, wyrównaj wierzch. Piecz 35-40 minut w temperaturze 185°C. Uwaga! Natkę można zastąpić szczypiorkiem i dodać do masy kilka łyżek startego sera - wtedy pasztet będzie miał ostrzejszy smak.
Babka migdałowa
3 jajka, 10 dag cukru pudru, 10 dag mąki ziemniaczanej, 10 dag maki pszennej, 5 dag masła, olejek migdałowy, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 dag płatków migdałowych, cukier wanilinowy, gotowa polewa lub lukier
Sposób przygotowania:
Miękkie masło utrzyj z cukrem i cukrem wanilinowym.  Dodawaj kolejno żółtka.  Z białek ubij sztywną pianę. Do utartego masła dodaj mąkę i mąkę ziemniaczaną wymieszaną proszkiem do pieczenia, a na koniec pianę z białek.  Gdy składniki się połączą, wlej aromat migdałowy. Wymieszaj. Ciasto przełóż do posmarowanej masłem formy na babkę. Piecz 40 minut w temperaturze 180 stopni C. Wystudzoną babkę polej gotowym lukrem lub polewą i posyp płatkami migdałów.
Babka wielkanocna z białą czekoladą
5 żółtek, 3 jajka, 200 ml mleka, 80 g świeżych drożdży, 200 g cukru, 200 g czekolady gorzkiej, 100 g czekolady mlecznej, 100 g skórki pomarańczowej kandyzowanej, 200 g masła, 1g soli (szczypta), masło do wysmarowania formy, 900 g mąki pszennej
Sposób przygotowania
Mleko z cukrem podgrzej do temperatury maksymalnie 35 stopni. Dodaj pokruszone drożdże i część mąki, zrób rozczyn, pozostaw go na 20-30 minut w ciepłym miejscu. Dodaj do rozczynu ubite żółtka połączone z jajami, pozostałą część mąki z solą, zagnieć ciasto drożdżowe. Pod koniec zagniatania dodaj rozpuszczone letnie masło, ciasto dokładnie wyrób. Pozostaw je na 15-20 minut, aby lekko wyrosło. Dodaj połamane czekolady i posiekaną w kostkę skórkę pomarańczową. Całość ponownie wyrób i pozostaw na 15-20 minut w ciepłym miejscu. Formę do babki wysmaruj masłem, wyłóż ciasto do 2/3 wysokości formy i pozostaw na 15 minut, aby jeszcze wyrosło. Piecz 40-50 minut w temperaturze 180 stopni. Resztę czekolady rozpuść w kąpieli wodnej, dodaj masło. Tak przygotowaną i ostudzoną masą udekoruj babę. 
Wiosenna sałatka
Opakowanie mieszanki sałat, pęczek rzodkiewki, 1/2 długiego, świeżego ogórka, szklanka rzeżuchy lub opakowanie kiełków lucerny, 25 dag sera białego, najlepiej typu włoskiego, pęczek cebulki dymki. Sos: łyżka octu winnego, 3 łyżki oliwy, ząbek czosnku, łyżeczka musztardy, sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Sałatę połącz z pokrojonymi w plasterki rzodkiewkami, w półplasterki ogórkami, pokrojoną dymką, rzeżuchą lub lucerną. Całość posyp pokruszonym serem. Rozgnieć czosnek. Razem z resztą składników sosu czosnek wymieszaj w misce, dopraw. Polej sałatkę, lekko wymieszaj.
Barszcz biały
50 dag schabu z kością, 30 dag wędzonego boczku surowego, 3-4 ząbki czosnku, cebula, listek laurowy, ziele angielskie, pieprz, 40 dag białej kiełbasy, 4 żółtka, 2 łyżki mąki, 200 ml kwaśnej, śmietany, żur w butelce
Sposób przygotowania:
Opłukany schab i boczek, obrany czosnek i cebulę oraz listek, ziele i pieprz zalej 3 l zimnej wody. Gotuj, aż mięso zmięknie. Pod koniec gotowania dodaj białą kiełbasę. Wywar przecedź, mięsa odłóż i zachowaj. Z wywaru usuń nadmiar tłuszczu. Żółtka rozmieszaj z mąką i śmietaną, zahartuj gorącym wywarem. Podgrzaną śmietanę połącz z resztą wywaru. Dolej tyle żuru, aby zupa miała wyraźny smak. Przed podaniem barszcz podgrzej z pokrojonymi na małe kawałki mięsami, ale już go nie gotuj. Dodaj też pokrojone jajka na twardo.
Roladki z szynki parmeńskiej z jajkiem i rukolą
Kilka plasterków szynki parmeńskiej (1 plasterek na roladkę), świeża rukola, gotowane jajka, oliwa z oliwek.
Przygotuj plasterki szynki, na nich umieść cząstki jajka i liście rukoli. Zawijanie przygotowanej szynki w roladki jest banalnie proste i zajmuje kilka sekund. Najlepiej od razu robić to na talerzu, na którym roladki będą podawane. Danie powinno się podawać od razu po przyrządzeniu, ponieważ szynka parmeńska może szybko wysychać. 
Ślimaczki z tortilli z sosem koperkowym
Placki tortilli , sałata masłowa , łosoś wędzony na zimno plasterkowany, świeży ogórek, sos koperkowy, świeży rozmaryn
Placki tortilli posmarować z jednej strony sosem koperkowym. Na sos położyć liście sałaty, świeży rozmaryn, plasterki łososia oraz cienkie i długie plastry ogórka. Tak przygotowane tortille zwinąć ciasno, pokroić w kilkucentymetrowe kawałki i każdy związać długim szczypiorkiem.

Źródło: polki.pl

1 komentarz

  1. U mnie będzie barszcz biały,dwie babki lukrowane,slimaczki z tortilli i jaka muchomorki i jajko zawiniete w szynkę parmenska - dziękuję za inspiracje pozdrawiam Iza z nastylowo

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>