niedziela, 11 października 2015

Jesteś zwycięzcą - 5 wskazówek, dzięki którym zostaniesz doskonałym mówcą

Brak komentarzy
Dzisiaj poruszę temat, który budzi grozę wśród wielu osób (ja też do nich należą), którzy na myśl o wystąpieniu nawet przed małą grupą ludzi zaczynają trząść się ze strachu, czując w brzuchu ogromny ciężar a w gardle wielkiego kartofla, który blokuje głos. Przyczyn może być wiele: możecie mieć temperament introwertyka, a w pracy wymagającej przemówień znaleźliście się przez przypadek albo byliście kiedyś wyśmiani w czasie przemówienia a potem pojawił się paraliżujący stres. A może po prostu zbyt wiele czasu poświęcaliście siedzeniu przed komputerem i choć biegle komunikujecie się przez czat, to nie wykształciliście inteligencji towarzyskiej, co oznacza po prostu, że macie problem podczas publicznych wystąpień. Ja też miałam, ale musiałam się z tym zmierzyć z powodu mojej roli w pracy. Dzisiaj jest już lepiej, ale nie mogę niestety powiedzieć, że przychodzi mi to z łatwością. Dlatego dalej trenuję i podpatruję najlepszych.
Słyszeliście, że ten, kto potrafi władać słowem mówionym – rządzi? Odpowiednio przemyślany, konsekwentny i nasycony emocjami styl komunikacji z innymi ma ogromną siłę. A za tą siłą jest kolejna moc - moc przekonywania. Ten, kto potrafi przemawiać zyskuje, bo wzbudza ogólne zaufanie i przede wszystkim przekonuje do swoich racji pozostałych uczestników dyskusji. A jeśli czyni to z pasją, jest autentyczny i  spójny - po prostu wygrywa. Innymi słowy: potrafi „sprzedawać” racje. Jest słuchany a nie tylko wysłuchany.  Jest zwycięzcą. Jego postawa staje się wiarygodna, wobec czego zyskuje na wartości i dzięki temu zyskuje sympatię.
Kim jest „genialny mówca”? Może być nim każdy - bez względu na poglądy, wiek, płeć, przynależność społeczną. Możesz być nim także TY:) To ktoś, kogo chce się słuchać - i robi się to nie dlatego, że si musi, ale dlatego, że się tego chce. "Genialny mówca", to postać, która konstruuje system swoich wartości w słowach, które bezpośrednio docierają do słuchających, przedstawia poruszone zagadnienie poprzez ekspresję, charyzmę i stan emocjonalny. „Genialny mówca” jest kimś, kto ma tzw. „certyfikat”, na władanie, kierowanie, zarządzanie innymi ludźmi. I to na pewno nie jest „dar”, to są umiejętności. 
5 wskazówek od doskonałych mówców:
 1. Pamiętaj, że opowiadasz historię - ludzie uwielbiają historie. Najlepsze prezentacje zazwyczaj nie są prezentacjami, lecz narracyjną opowieścią ludzi o ich niezwykłych przygodach i doświadczeniach. Gdy coś tłumaczysz publiczności, postaraj się to pokazać na przykładzie, w formie anegdoty albo wręcz jako dowcip. Jeśli opowiadasz historię, która przytrafiła się tobie bezpośrednio, to jeszcze lepiej. A jeśli jest zabawna, to już cudownie. Najlepsi z mówców zawsze pamiętają, że opowiadają historię, tu nie chodzi o wykład. Wystąpienie ma także zabawić odbiorców. Dlatego należy być ze sobą szczerym, czy wystąpienie jest ciekawe i przyciąga uwagę. Najlepiej jest je nagrać a potem obejrzeć. To najlepszy sposób by sprawdzić, czy jest interesujące. 
 2. Niech będzie prosto - każde wystąpienie powinno być podzielone na proste punkty, aby publiczność mogła łatwo zapisać konkretne informacje. Ktoś, kto wyświetla slajd z setką punktów natychmiast usypia odbiorców. Dlatego należy za wszelką cenę dążyć do prostoty. Zarówno na slajdach jak i w strukturze wypowiedzi. 
 3. Ucz się od innych - uczenie się w praktyce to jedno. Ale uczyć się też trzeba od najlepszych. Warto jest oglądać wystąpienia znanych mówców na YouTube, na przykład Steve’a Jobsa -mówił powoli, wyraźnie i zrozumiale. Dlatego był takim świetnym mówcą. 
 4. Powtarzaj się - wciśnięcie absolutnie wszystkich informacji w prezentację nigdy nie powinno być priorytetem. Dlatego, oprócz przekazywania nowych informacji, należy powtarzać stare. To właśnie powtarzanie nadaje magię wystąpieniom. I pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć to, co mówisz.
 5. Nawiąż kontakt z publicznością - nieważne, czy mówisz do 10, 100 czy do 1000 odbiorców – oni muszą czuć, że każde Twoje słowo trafia osobiście do nich. Nawiąż kontakt wzrokowy z możliwie największą ilością osób. Do kilku możesz się nawet uśmiechnąć lub pomachać im. To zawsze działa – gdy publika jest odpowiednio duża, najprawdopodobniej nawet nie będzie wiadomo do kogo się uśmiechasz i każdy pomyśli, że to do niego. Spójrz na osobę w środku zgromadzenia – gdy przenosisz wzrok przez całą grupę, każdy, na kogo spojrzysz, zauważy to. I będzie się czuł adresatem Twojej wiadomości. Mów do jednostek, także w trakcie wystąpienia. To niezwykle ożywia wystąpienie.
Wystąpienia publiczne to umiejętność, która razem z kompetencjami kreowania własnego wizerunku jest kluczową cechą w życiu osobistym i zawodowym. Bo kim byłby nauczyciel, polityk lub menadżer bez zdolności przemawiania do grupy? Jeśli reprezentujesz któryś ze wspomnianych zawodów lub chcesz zyskać umiejętności płynnego i świadomego przemawiania, potrzebujesz wiedzy, jakie czynniki wpływają na tę kompetencję. Dlatego Ci to ułatwię i poniżej je przedstawię:)
 • Przekonania – to, co sądzisz o swoich wystąpieniach, ma realny wpływ na to, jak za każdym razem przemawiasz, jeśli uważasz, że jesteś kiepskim mówcą, wystąpisz jako kiepski mówca. Dlatego ważne jest, abyś określił, jakimi przekonaniami kierujesz się obecnie i jakie wspierające chcesz mieć w przyszłości. Poza tym istotne jest również to, jakich przekonań uczysz grupę i co przekazujesz. 
 • Wartości – co jest dla Ciebie w wystąpieniach najważniejsze? Wysokiej jakości treść, profesjonalne przygotowanie, spontaniczność, zabawa? W zależności od tego, co jest dla Ciebie ważne, tak będziesz kreował ogólne wrażenie, więc w przypadku, gdy zajmujesz się polityką i najważniejsza jest dla Ciebie zabawa, możesz nie przypaść do gustu swoim wyborcom. Albo odwrotnie, jeśli ważny jest dla Ciebie pełen profesjonalizm, zapomnij o występach w kabarecie lub przed dziećmi, chyba że nauczysz się elastyczności, co zajmie trochę czasu i energii. Pomyśl więc, jakimi wartościami kierujesz się teraz, jakie wartości przekazujesz teraz i jakimi wartościami chcesz kierować się w przyszłości? 
 • Umiejętności – zrób solidną analizę swoich słabych i mocnych stron i zacznij zamieniać je w korzystne zasoby, potrzebne do wystąpień publicznych. Jeśli masz mało atrakcyjny głos, nie potrafisz akcentować wybranych treści, jąkasz się, nie umiesz dobierać przekonujących argumentów lub masz ograniczony zasób słów to napraw to jak najszybciej. To podstawa. Jeśli z takimi defektami występujesz, zniechęcasz do słuchania innych lub co gorsza, uczysz ich tych cech. Przeanalizuj, jakie masz umiejętności, jakich umiejętności uczysz grupę i patrząc w przyszłość, jakie umiejętności chcesz mieć i czego chcesz uczyć? Zachowania – w tym punkcie wejdź w rolę obserwatora i zobacz, co Cię charakteryzuje, gdy przemawiasz. Jaki masz styl? Może skupiasz się na dokładnej analizie i konkretnych danych, może biegasz po sali i wykonujesz nie kontrolowane ruchy albo za bardzo wdajesz się w dyskusję? Czy właśnie takich zachowań chcesz nauczyć grupę? 
 • Opanowane ciało, dobra gestykulacja i mimika, odpowiedni oddech, to coś, co wyróżnia mówcę, więc określ, czy już je masz, czy może potrzebujesz wyrobić w sobie te elementy na przyszłość? 
 • Gdzie i przed kim – mądry mówca przed pierwszym wystąpieniem odwiedza salę, zagląda w każdy zakamarek, sprawdza, czy jest cokolwiek, co mogłoby wytrącić grupę ze skupienia. Bada również, kim będą uczestnicy spotkania. Zadaj sobie pytania, gdzie i przed kim zamierzasz wystąpić, czym się to miejsce charakteryzuje, kto jest grupą słuchaczy. Odpowiedz także na pytania, gdzie i przed kim chcesz występować w przyszłości. 
 • Plan wystąpienia – wiele razy improwizowałeś, prawda? Mówiłeś sobie: „a tam, jakoś to będzie” i w drodze na miejsce, w samochodzie lub autobusie uczyłeś się przemowy na pamięć. To, co wyróżnia profesjonalistę, to fakt, że na każde wystąpienie przygotowuje jego plan, czyli jak zamierza powitać grupę, jak nawiązać z nią osobistą relację, jak skupić uczestników na przekazie, jak ich zmotywować do słuchania i dyskusji, jak przekonać do wdrożenia pomysłu we własne życie, a wszystko dokładnie opisane, co do minuty. Od Ciebie zależy, w jakim stopniu chcesz rozwijać swoje wystąpienia. Możesz oczywiście dukać, plątać się w przemowie, lecieć na żywca, co oczywiści wiele mówi, jakim pracownikiem jesteś. A może przyjemniej byłoby, gdybyś wchodził na spotkanie pewny siebie, mający w sobie przyjemne uczucie ekscytacji, który wie, czego oczekuje, świetnie przygotowany merytorycznie, tak, aby uczestnicy zapamiętali Cię i podążyli za Twoimi słowami? Czy potrafisz wyobrazić sobie, co osiągnąłbyś, mając te wyjątkowe kompetencje? Może właśnie to zdanie sprawia, że stajesz się świadomym mówcą i rozwijasz w sobie wszystkie przedstawione elementy, teraz? 
Wszystkie te czynniki wpływają wzajemnie na siebie w podobnym stopniu. Gdy nauczysz się świadomie rozwijać te elementy, Twoja zdolność przemawiania znacząco wzrośnie, a to oznacza, że sam zaczniesz być z siebie zadowolony i pozostali będą pod coraz większym wrażeniem Twoich wystąpień. 
A na zakończenie mam dla Was 3 fantastyczne filmy, które są dowodem na to, że w genialnym mówcy jest siła:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>