piątek, 6 lutego 2015

4 niezawodne sposoby na artystyczną fotografię kulinarną - warsztaty fotograficzne

Brak komentarzy
Dzisiejszy post jest zainspirowany moją recenzją fantastycznej książki kucharskiej What Katie Ate.
Widzieliście, jakie piękne zdjęcia robi autorka książki? A może już sami jesteście w posiadaniu tej książki i zastanawiacie się, jak zrobić takie zdjęcia Waszych smakołyków?
Jeżeli tak, to bardzo dobrze! Według mnie to właśnie zdjęcia grają pierwszoplanową rolę, a nie przepisy. Takie mistrzowskie fotografie i odpowiednio dobrane stylizacje potrafią skutecznie rozbudzić apetyt. Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Was kilka podpowiedzi, jak podejść do takich zdjęć.
Fotografia kulinarna nie jest łatwym zadaniem. Trzeba się dobrze wczuć w rolę. Efektem końcowym ma być zdjęcie, które sprawia, że oglądający ma wielką ochotę zjeść to, co widzi na zdjęciu.
Poniżej przedstawiam 4 najważniejsze elementy, które pozwolą Wam zrobić "smacznie wyglądające" zdjęcia.
1. Światło.
Bez dyskusji - najważniejszy element w tym zadaniu. Fotografowane jedzenie musi być bardzo dobrze doświetlone, dzięki temu widzimy jego apetyczność. Najlepiej wykorzystać światło dzienne, dzięki temu zachowacie naturalność. Wykorzystując dodatkowo grę światła i cieni, otrzymacie fantastyczną plastyczność i bardzo ciekawe efekty.
Znalezione na PINTEREST
2. Stylizacja.
Kompozycja takiego zdjęcia musi być szczególnie przemyślana. Tutaj nic nie jest przypadkowe. Zwracajcie uwagę na kolorystykę. Dużą wagę przywiązujcie do dodatków: np. rozsypany kolorowy pieprz, świeże zioła, kwiaty lub pokrojone w plasterki warzywa czy owoce. Absolutnie nie zapominajcie o tym, że tło odgrywa tutaj ważną rolę. Uwaga: zaczynacie od kompozycji, a jak już ją przygotujecie, to przynosicie swoje danie.
Znalezione na PINTEREST
3. Kadry.
Czasami warto pokazać tylko fragment. Szukajcie najlepszego kadru, eksperymentujcie, bawcie się. Wybierzcie mała przesłonę, dzięki temu uzyskacie rozmyte tło a zaznaczycie, co jest dla Was najważniejsze na tym zdjęciu. Śmiało korzystajcie z bliskości, pokazujcie najciekawsze cechy Waszej potrawy. Zastanówcie się, co chcecie pokazać najlepiej. Czym wyróżnia się fotografowane jedzenie? Może kolorem lub charakterystyczną fakturą? A może ma ciekawy kształt lub rozmiar?
Znalezione na PINTEREST
4. Czas.
Pamiętajcie, że jedzenie długo nie może czekać na to najlepsze ujęcie. Musi wyglądać apetycznie i świeżo. Dlatego zanim zaczniecie fotografować jedzenie, dobrze się przygotujcie, zaplanujcie jak chcecie je pokazać. Możecie też zrobić próbne kadry na przypadkowych przedmiotach.

Proste? Idziecie do kuchni poćwiczyć? Śmiało! Ćwiczcie i eksperymentujcie, bawcie się tą fotografią, smakujcie. Nie poddawajcie się! Jestem przekonana, że efekty Was zaskoczą. I chętnie zobaczę Wasze kreatywne zdjęcia. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>