piątek, 13 lutego 2015

Fotografia podróżnicza - czyli jak fotografować poza miejscem zamieszkania - warsztaty fotograficzne

1 komentarz
Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o mojej pasji, jaką jest fotografia.
Pasja ta obudziła się we mnie, kiedy urodziłam Martynę. Wiadomo... Chciałam uchwycić wszystkie ważne chwile mojej córki. Jej pierwszy uśmiech, pierwszy krok, pierwsza sukienka, pierwsze znajomości. To z tego powodu studiowałam instrukcję obsługi mojej pierwszej lustrzanki (Canon 400d) oraz kupowałam kolejne książki fotograficzne. I trwa to do dzisiaj. Tyle, że fotografuję już nie tylko córkę. Dzisiaj fotografuję głównie inne dzieci, kobiety w ciąży, robię portrety rodzinne, zdjęcia ślubne. Ale bardzo ważnym rodzajem fotografii jest dla mnie fotografia podróżnicza.
Aparat fotograficzny był i jest moim stałym towarzyszem podróży. Nie wyobrażam sobie, abym mogła wybrać się w podróż bez aparatu. Rejestruję nim ciekawe miejsca, zachwycające krajobrazy, wyjątkowe chwile i interesujące osoby, które spotykam na swojej drodze. Często wspomagam się też telefonem komórkowym, jest to bardzo szybki sposób na zrobienie zdjęcia, a następnie ekspresowe przekazanie go najbliższym, czy znajomym za pomocą MMS czy serwisów społecznościowych. A jeżeli zdjęcie "uszlachetni się" w dedykowanej aplikacji, np. INSTAGRAM, wtedy jest szansa na całkiem niezłe "dzieło sztuki".
PRZYGOTOWANIE
Nie przejmuj się, jeżeli nie podróżujecie po świecie. Piękne zdjęcia podróżnicze, to zdjęcia poza miejscem zamieszkania, czasami kilka kilometrów od domu. Ciekawy temat na dobre zdjęcia potrafi czekać "tuż za rogiem". Dobry fotograf to osoba, która potrafi dostrzec unikalność miejsc znajdujących się tuż obok, czasami miejsc, na pierwszy rzut oka nijakich. Zawsze za dobrą fotografią stoi jej wykonawca, czyli fotograf. Sprzęt nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia, jak myślisz. To tylko Twoje narzędzie pracy, które Cię wspomaga. 
Zacznij ćwiczenia z fotografią podróżniczą od spaceru po twojej najbliższej okolicy, jedź do sąsiedniej miejscowości. Sprawdzaj, jak aparat reaguje na temperaturę (niska, wysoka), na wilgoć, jak długo wytrzymuje jego akumulator (to jest bardzo ważny element w fotografii podróżniczej), ile zdjęć może pomieścić Twoja karta pamięci. Naucz się wykorzystywać miejsce w Twoim plecaku lub torbie fotograficznej. Po kilku takich spacerach, będziesz mógł zobaczyć pierwsze efekty.
ŚWIATŁO
To podstawowy element fotografii podróżniczej. Ma bardzo duże znaczenie. Inaczej będą wyglądać zdjęcia zrobione w porannym letnim słońcu a inaczej w w zimowe popołudnie czy nocą. Trzeba na to zwracać uwagę i nauczyć się to wykorzystywać. Pamiętaj, że ludzkie oko widzi inaczej, niż obiektyw. Rób zdjęcia o różnych porach dnia, czy nawet innych porach roku. Porównuj efekty.
TEMAT
Temat sam się znajdzie, ale musisz mieć aparat zawsze przy sobie. Patrz i obserwuj, zwracaj uwagę na niepozorne szczegóły. Bardzo często to ten jeden szczegół decyduje o tym, że zdjęcie jest niepowtarzalne. Pamiętaj, że fotografia podróżnicza, to nie tylko krajobrazy, ale też portrety, ujęcia grupowe, architektura, zwierzęta, szczegóły (np. zdjęcie makro), tradycja, np. kuchnia. Zwracam tutaj uwagę na ludzi, których chcesz fotografować - zawsze wcześniej dowiedz się, jacy ludzie mieszkają, tam gdzie fotografujesz i jak reagują na zdjęcia
KOMPOZYCJA
To od niej zależy, czy oglądający prawidłowo odczyta temat zdjęcia. Kompozycja jest fotograficznym językiem. Dzięki niemu fotograf komunikuje się z oglądającym. Pamiętaj o mocnym punkcie na zdjęciu, wykorzystuj głębię ostrości, kolor, światło, cienie. Dzięki kompozycji, zdjęcie przedstawia emocje. A odpowiednie rozplanowanie zapewnia, że oglądający koncentruje się na najważniejszym elemencie.
Relacja fotograficzna z podróży to opowieść składająca się z różnych kadrów. Twoje jedno zdjęcie może powiedzieć więcej, niż 1000 słów. 
Ja swoje zdjęcia publikuję na blogu Photo-Atelier z tekstem, ale nie piszę za dużo. Wolę, aby to zdjęcia opisywały, to co widziałam, czułam, smakowałam, czego doświadczałam. Opisuję tylko, jaki był plan dnia, co widziałam, czasami dodaję coś z historii tego miejsca, czy geografii. Fotografia podróżnicza jest dla mnie takim przewodnikiem "pisanym" przez mój aparat. I taka jest też forma moich postów na blogu fotograficznym. W poście jest dużo wskazówek, na które warto zwrócić uwagę będą w miejscu, które pokazuję na zdjęciach. Poniżej kilka zdjęć z moich podróży. Po więcej zapraszam na blog fotograficzny (Photo-Atelier) 
 
Na zakończenie moja rada: pamiętaj, że bez wędrówek (nawet tych bliskich) i ćwiczeń, poszukiwań własnego stylu w robieniu zdjęć - szansa na interesujące zdjęcia jest niewielka. Dlatego, jeżeli chcesz robić dobre zdjęcia podróżnicze, zabierz swój aparat na spacer! :)

1 komentarz

  1. Wow, świetne zdjęcia. Jak to możliwe, że wcześniej nie trafiłam na posty o fotografii?

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>