piątek, 11 września 2015

9 darmowych edytorów zdjęć

Brak komentarzy
Gdy mówimy o edycji zdjęć, najczęściej myślimy Photoshop. A przecież są też inne świetne programy, a przy tym darmowe. Bo jeżeli nie potrzebujecie profesjonalnych narzędzi, to możecie spokojnie skorzystać z bezpłatnych aplikacji, które dzisiaj Wam przedstawię. Bo retuszowanie zdjęć przestało być zajęciem zarezerwowanym tylko dla grafików.
Dzisiaj, zdjęcia robimy łatwo i przyjemnie. Niestety też trochę bezmyślnie. Urządzenia fotograficzne (no bo to już nie są tylko aparaty) wyręczają nas niemal w całkowicie - nie musimy znać parametrów, zastanawiać się nad odpowiednimi ustawieniami. Wystarczy wykadrować i pstryk - zdjęcie gotowe. efektem takiego działania jest posiadanie (najczęściej na dysku) setek (albo nawet tysięcy) zdjęć. Niektóre z pewnością chcielibyśmy poprawić, ulepszyć lub całkowicie odmienić. W dobie Photoshopa, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na detale zdjęć, cieniowanie, nadawanie im filtrów i innych efektów, obróbka zdjęcia może wydawać się czymś trudnym i niedostępnym. Tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli jesteś użytkownikiem smartfonu, to na pewno masz swoją ulubioną mobilną aplikację (np. Instagram). Ale, jeżeli wolisz korzystać z komputera, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - tutaj także jest spory wybór świetnych darmowych narzędzi - jedne należy zainstalować na dysku komputera, inne działają online. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma wartymi uwagi (zacznę nietypowo, bo od najsłabszych (na tej liście) wg mnie).
Oficjalny darmowy odpowiednik Photoshopa, który tak naprawdę niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim nie ma tutaj funkcjonalności z płatnego edytora, tak więc jeśli liczycie na w pełni profesjonalną obróbkę zdjęć, Adobe Photohop Express Wam tego nie zapewni. Jednak warto wspomnieć, że narzędzie to posiada kilka bardzo przydatnych opcji, jak przyciemnienie i rozjaśnienie obrazu. Użytkownik może zadecydować, w którym miejscu fotografii będzie ono ciemniejsze, a w którym jaśniejsze, dzięki czemu obraz może zyskać bardzo ciekawy efekt. Minusy? Program obsługuje tylko format JPEG i zmniejsza fotografie. Ponadto zapisane zdjęcia mają słabą rozdzielczość i nie wyglądają najlepiej.
Jedyne narzędzie w tym zestawieniu wymagające od użytkownika rejestracji, co dla niektórych może okazać się minusem, jednocześnie zapewniające nie tylko edycję zdjęć, ale i tworzenie krótkich filmików oraz animacji. Jest to program online, więc jego użytkowanie nie należy do skomplikowanych, a ilość dostępnych efektów jest zadowalająca. To nie jest złe narzędzie, jednak w porównaniu z pozostałymi, według mnie wypada dość słabo.
Kolejne, bardzo łatwe w użyciu narzędzie, które dosłownie w kilka chwil poprawi jakość zdjęcia. Proste efekty i możliwości korekty na pewno spełnią podstawowe wymagania, jeśli chcecie czegoś bardziej zaawansowanego, PicMagick niestety Wam nie pomoże.
O ile początkowe użytkowanie tego programu może okazać skomplikowane, to po odnalezieniu odpowiednich narzędzi i efektów, które można zastosować, edycja zdjęć będzie dużo przyjemniejsza. Nałożenie filtrów, ramek, naklejek czy korekta zmarszczek odbywa się w łatwy i szybki sposób. Równie proste jest importowanie zdjęć, którego można dokonać zarówno z dysku komputera, jak i Facebooka i innych kont. Dlatego też FotoFlexer zajmuje szóstą pozycję.
5. PiZap 
Program, który edytuje, pozwala tworzyć kolaże i projektować obrazy. Swoje zdjęcia można wgrać zarówno z komputera, jak i z kanałów Social Media, ale także poprzez zrobienie selfie internetową kamerą. Jest to bardzo podstawowy i minimalistyczny program, ale jednocześnie sprawia dużą frajdę. Oprócz korekty zdjęć i nałożenia filtrów, nieco bardziej kreatywni użytkownicy mogą pobawić się w tworzenie memów i słynnych „Keep Calm and…”, a także korzystać z wielu naklejek, które ubarwią niejedno zdjęcie.
Oprócz opcji podstawowych i niezbędnych do obróbki zdjęć, takich jak kadrowanie, obracanie czy regulacja kolorów, LunaPic oferuje również animacje, jak np. odzwierciedlenia, przejścia czy „Obamizację” swojego zdjęcia, czyli przerobienie go na wzór słynnych plakatów z Barackiem Obamą w roli głównej. Z edytowanych zdjęć można stworzyć kolaż albo pokaz slajdów. Kij ma jednak zawsze dwa końce, a w tym przypadku chodzi o layout, z którym współpraca może nie zostać zaliczona do najlepszych. Ponadto można odnieść wrażenie, że coś tu jest „niedokończone” lub zrobione niedbale.
3. Pixlr 
Proste w obsłudze narzędzie posiadające opcje, które na pewno zaspokoją podstawowe potrzeby graficzne. Nie jest to wysoka półka w porównaniu z innymi opisywanymi narzędziami, ale widać rozwój jaki dokonał się tutaj w przeciągu kilku lat. Pixlr daje możliwość pracowania na warstwach, dodawania filtrów oraz masek, a także korektę zdjęć. Jeśli więc chcecie stworzyć grafikę, banner lub „podrasować” zdjęcie, Pixlr na pewno Wam w tym pomoże. Obrazy można wgrać z dysku, a gotowe udostępnić m.in. na Facebooku lub zapisać na komputerze. Drugie miejsce za połączenie prostoty użytkowania i funkcjonalności dostępnych opcji.
Jeśli od zawsze chcieliście robić graffiti na ścianach lub marzy Wam się kariera Banksy’ego, to program dla Was. To bardzo dobre narzędzie, a jego interfejs oraz funkcjonalność przypominają znane nam cechy z oryginalnego Photoshopa. Oprócz podstawowych opcji, dostępnych w każdym programie, ma też sporo innych, nieco bardziej zaawansowanych. Mnóstwo efektów i filtrów oferowanych przez to narzędzie może być jednak nieco trudniejsza do zastosowania w porównaniu do innych serwisów. Duża ilość zakładek, przeszukiwanie ich i trudność w zastosowaniu konkretnej opcji może utrudnić i wydłużyć stworzenie odpowiedniej grafiki. Ale jeśli jesteście artystami, a grafika to Wasza pasja, na pewno odnajdziecie się w Sumo Paint. Program nie jest jednak zintegrowany z platformami społecznościowymi, tak więc Wasze dzieło zostanie zapisane na komputerze.
To aplikacja, którą uruchomimy w przeglądarce internetowej (jest też wersja mobilna). Pozwala na błyskawiczne wprowadzenie na zdjęciach różnych poprawek czy modyfikacji za pomocą prostych, ale funkcjonalnych narzędzi. Do dyspozycji mamy m.in. funkcje poprawy naświetlenia, kontrastu, kolorystyki, ostrości, opcję kadrowania czy zmiany rozmiaru itp. Dostępne są również narzędzia do retuszu, możliwość dodania efektu miniatury, a także Pędzel historii, który miejscowo usunie efekt modyfikacji. Aplikacja nie zawiedzie wielbicieli spektakularnych efektów, Pixlr Express oferuje bowiem bogatą paletę różnych filtrów (w tym retro), nakładek (np. efekt bokeh, zniszczona, prześwietlona klisza, winiety itp.), ramek i innych dodatków. Jest w czym wybierać! 
Pamiętajcie, że powyższy ranking jest subiektywny i program, który ja oceniam nisko, dla Was może być najlepszy i odwrotnie. Ale jestem pewna, że każdy z Was będzie mógł znaleźć odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb narzędzie. Wszystkie są bardzo proste w użyciu. A z ich pomocą, przekonacie się, że edytowanie zdjęć na niezłym poziomie wcale nie wymaga posiadania drogich programów, a jedynie odrobiny zaangażowania, cierpliwości i praktyki.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>