piątek, 4 września 2015

Poradnik fotograficzny - fotografowanie ubrań nie jest trudne

1 komentarz
Dzisiejszy post jest na specjalne życzenie jednej z moich czytelniczek. Ewa jest kobietą z pasją, która od pewnego czasu samodzielnie tworzy cuda za pomocą maszyny do szycie - czyli szyje ubrania:) Początkowo robiła to dla siebie i swojej rodziny, potem nieśmiało dla znajomych. Dzisiaj Ewa chce iść krok dalej i szyć pod swoją marką. Założyła swoją stronę na FB (Ewa szyje), na którą Was serdecznie zapraszam i tam dzieli się ze światem swoją twórczością. Zdjęcia na stronę wykonuje samodzielnie i nie zawsze jest z nich zadowolona, a że wie o tym, że zdjęcia to ważny element promocji, dlatego poprosiła mnie o taki post z poradami. Ewa - mówisz i masz :)
Zacznijmy od najważniejszego - NIE MUSISZ MIEĆ PROFESJONALNEGO APARATU i NIE MUSISZ BYĆ PROFESJONALNYM FOTOGRAFEM.  Wystarczy przestrzegać kilku reguł, trochę się postarać, a gwarantuję Ci, że Twoje zdjęcia będą naprawdę dobre.

4 kroki do łatwego fotografowania ubrań w domowych warunkach:

  1. Aparat - może to być zwykły kompakt (taki za kilkaset złotych. Robiąc zdjęcia staraj się nie używać lampy błyskowej, ponieważ błysk flesza powoduje sztuczne odbicia światła, zniekształcające przedmiot. Staraj się również nie używać funkcji zoom, ponieważ uzyskane zdjęcia tracą w tym trybie jakość. Jeśli chcesz sfotografować przedmiot z bliska to po prostu podejdź bliżej. Jeśli jesteś prawdziwym amatorem i nie znasz się na ustawieniach aparatu, to skorzystaj z ustawień automatycznych (ale bez flesza). Jeśli znasz się trochę lepiej i wiesz, jak ustawiać aparat, to  popracuj nad odpowiednim ustawieniem balansu bieli. Nie obawiaj się, możesz zawsze posiłkować się instrukcją - ręczne ustawienie balansu bieli spowoduje, że biel na zdjęciu będzie bardzo biała, a pozostałe kolory będą bardziej naturalne. polecam też fotografowanie na niskich czułościach (ISO) -  najlepiej wartość ISO ustawić na 200 (im większa wartość ISO, tym większe ryzyko, że zdjęcie będzie nieostre). 
  2. Miejsce - może to być amatorskie studio, które stworzysz zaopatrując się w stół, krzesło i biały papier. Krzesło postaw na stole. Na siedzisku krzesła połóż biały papier (np. arkusz typu flipchart) w taki sposób, żeby większa jego część „spłynęła” na blat stołu. Zwróć uwagę by papier był jak najbardziej biały i raczej nie błyszczący oraz by nie miał widocznych zagięć. W celu ustabilizowania papieru możesz go obciążyć, przykładając na niego, na siedzisku krzesła, coś cięższego. Miejsce na fotografowany przedmiot jest w tej części papieru, która spoczywa na blacie stołu. W zależności od tego jak duży przedmiot chcesz sfotografować Twoje stanowisko (zwłaszcza papier) musi być odpowiednio dopasowane do gabarytów przedmiotu. Dlatego fotografując np. sukienkę - stół i krzesło mogą nie wystarczyć – wówczas poszukaj innej bardziej obszernej przestrzeni. Może to być niezagospodarowana biała ściana (koniecznie neutralne tło, czytaj o tym w kolejnym punkcie).
  3. Neutralne tło - zdjęcie ubrania powinno koncentrować uwagę odbiorcy na przedmiocie, który jest fotografowany, bez kierowania uwagi odbiorcy na tło i jego elementy, ponieważ powoduje to rozpraszanie uwagi. Dlatego tło powinno być neutralne. Najbardziej neutralnym kolorem jest biel. Ważne, aby kolor tła kontrastował z kolorem przedmiotu. Np. niebieski przedmiot na granatowym tle nie będzie wyglądał dobrze.
  4. Oświetlenie - to kolejnym aspekt decydującym o jakości zdjęcia. Fotografowany przedmiot powinien być oświetlony ze wszystkich stron. Taki zabieg zapobiega powstawaniu cieniów, które niekorzystnie wpływają na widoczność przedmiotu. Użyj do tego takich lamp jakimi dysponujesz. Mogą to być lampki nocne, biurkowe, stojące etc. Przedmiot powinien być oświetlony z dwóch przeciwległych stron oraz – opcjonalnie – od góry. Zasada jest prosta: przedmiot powinien być oświetlony równomiernie, powinno być jak najmniej cieni, czyli światło powinno być maksymalnie rozproszone. Jeśli któraś z lamp świeci za mocno i pojawiają się cienie, możesz wymienić żarówkę na słabszą (najlepiej mleczną), albo przysłonić ją płachtą białego papieru lub tkaniny, ewentualnie odsunąć lampę od przedmiotu, w celu rozproszenia światła.
Do powyższej listy mogłabym też dodać statyw, ale nie jest on nieodzowny. Jednak stosując go,  można spokojnie skorzystać z niskiej czułości ISO i przymkniętej dosyć mocno przysłony, a długie czasy naświetlania nie będą stanowiły problemu. Czułość, o której pisałam wyżej (ISO 200) da szansą na dobrze nasycone kolory, drobne ziarno i bardziej szczegółowy obraz. Z kolei przysłona rzędu f/5,6, w połączeniu z ogniskową obiektywu w przedziale 18-55 mm, pozwoli otrzymać zadowalającą głębię ostrości. Statyw umożliwi fotografowanie ubrania znajdującego się w pozycji pionowej - np. przymocowanego do tła szpilkami. Ja fotografowałam ubrania położono poziomo - i w takich przypadkach nie korzystałam ze statywu, bo fotografowałam centralnie z góry.
Jeśli uzyskane zdjęcia nie satysfakcjonują Cię – możesz skorzystać z prostych edytorów graficznych jak Paint, Picasa (mój ulubiony do szybkich korekt) czy Irfan View. Programy te są łatwo dostępne i darmowe.

Życzę Wam dobrej zabawy i ładnych zdjęć!Przykładowe zdjęcia mojego autorstwa - wykorzystywałam je do sprzedaży na allegro.

1 komentarz

  1. Przydatny post :) Skorzystam zapewne z Twoich porad :)

    OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>