poniedziałek, 2 listopada 2015

10 najdroższych miast świata

Brak komentarzy
Najnowszy raport na temat kosztów życia i utrzymania (opracowany przez Economist Intelligence Unit (EIU)) przynosi sporo niespodzianek. Poniższe zestawienie różni się od wielu podobnych, zarówno metodyką obliczeń jak i przyjętym kryterium. Wydawany dwa razy do roku "Worldwide Cost of Living Survey" za punkt odniesienia przyjmuje bowiem koszty życia w Nowym Jorku, który sklasyfikowany został na 26 pozycji.
Do ułożenia rankingu 131 miast posłużyło porównanie cen i usług ponad 160 produktów m.in. jedzenia, alkoholu, tytoniu, przyborów toaletowych, prywatnych szkół , rozrywki, odzieży, pomocy domowej, narzędzi czy transportu. Według analityków z EIU najmniej wydamy w Mumbaju, Karaczi, Nowym Delhi, Damaszku, Katmandu, Algierze, Bukareszcie, Panama City, Dżuddzie i Rijadzie. Na przeciwległym biegunie znajduje się poniższa dziesiątka. Tu lepiej z góry nastawić się na duże wydatki (źródło: biznes.onet.pl).
Poniżej lista dziesięciu najdroższych miast świata.
Singapur
Fot. Shutterstock
Tegorocznym zwycięzcą został Singapur. Z kilku powodów. Koszty transportu są tu są trzykrotnie wyższe niż w Nowym Jorku. Także posiadanie własnego auta zarezerwowane jest dla najbogatszych. Wszystko przez walkę z zakorkowanymi ulicami i zanieczyszczonym powietrzem. Oprócz tego, że nie każdy może otrzymać pozwolenie od władz na posiadanie własnego samochodu, to nawet jeśli mu się uda, co pięć lat musi opłacać dodatkową akcyzę, która jest dwukrotnie większa od wartości rynkowej pojazdu. Singapur jest też najdroższym miastem, jeśli chodzi o kupno ubrań. W związku z tym, że markowa odzież jest tu importowana z Europy na szeroką skalę, powstają niemal same sklepy z artykułami luksusowymi. Ekonomiści podkreślają, że awans Singapuru to także zasługa ekspansji sektora bankowości prywatnej i rozwoju państwa jako regionalnego partnera dla wielu globalnych firm. Tylko w ciągu ostatniej dekady dolar singapurski zyskał ponad 35 proc. Powodów do narzekań nie mają mieszkańcy. Ich zarobki należą do jednych z najwyższych na świecie, a bezrobocie sięga tu 1,8 proc.
średnia cena bochenka chleba: 3,36 dol.
średnia cena butelki wina: 25,04 dol.
średnia cena paczki papierosów: 9,55 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 1,73 dol.
Paryż
Fot. Shutterstock
Stolica Francji kusi zabytkami, niepowtarzalną atmosferą, wykwintną kuchnią i paryskim szykiem. Turyści muszą jednak mieć się na baczności. Za większość produktów przepłacimy. Zdaniem analityków EIU Paryż ma najdroższe na świecie produkty spożywcze, wyprzedzając w tym roku nawet Tokio. Tylko butelka wina podrożała w ciągu roku o 2 dol. W efekcie Paryż z ósmej pozycji w roku ubiegłym uplasował się w ścisłej czołówce.
średnia cena bochenka chleba: 8,44 dol.
średnia cena butelki wina: 11,45 dol.
średnia cena paczki papierosów: 8,95 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 2,50 dol.

Oslo
fot. Shutterstock
Rozczarowany będzie każdy kto nastawia się w Oslo na tani wypoczynek. Zarówno stolica jak i cała Norwegia to jedno z najdroższych miejsc na świecie. Co ciekawe, choć Norwegia jest jednym z największych w skali globu eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu, to ceny paliw są tu jednymi z najwyższych. Dla większości Norwegów nie ma to większego znaczenia. Królują oni bowiem w rankingach najlepiej zarabiających społeczeństw.
średnia cena bochenka chleba: 5,91 dol.
średnia cena butelki wina: 17,13 dol.
średnia cena paczki papierosów: 15,44 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 2,41 dol.
Zurych
fot. Shutterstock
Podobnie jak Genewa również Zurych podrożał od ostatniego roku (skok o trzy pozycje). Największe miasto Szwajcarii uchodzi za europejską stolicę finansjery z całego świata. To tutaj swoją siedzibą ma jedna z największych na Starym Kontynencie giełd papierów wartościowych i dziesiątki banków. Także pod względem kultury i nauki niczego mu nie brakuje. Zurych może się poszczycić największym w Szwajcarii uniwersytetem i uważaną za jedną z najlepszych uczelni technicznych na świecie szkołą ETH Zurich.
średnia cena bochenka chleba: 6,19 dol.
średnia cena butelki wina: 15,82 dol.
średnia cena paczki papierosów: 8,83 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 2,06 dol.

Sydney
fot. Shutterstock
To już drugie australijskie miasto, które znalazło się w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata. Dzięki spadkowi cen produktów i usług w stosunku do roku ubiegłego, Sydney z trzeciej pozycji spadło na piątą. Eksperci ostrzegają, że może to być chwilowy spadek. W dłuższej perspektywie dolar australijski ciągle się bowiem umacnia i będzie to robił nadal (w ciągu ostatniej dekady jego wartość wzrosła dwukrotnie).
średnia cena bochenka chleba: 4,65 dol.
średnia cena butelki wina: 22,58 dol.
średnia cena paczki papierosów: 15,75 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 1,35 dol.

Caracas
fot. Shutterstock
Caracas jest jedynym miastem obu Ameryk, które uplasowało się tak wysoko. Analitycy EIU zastrzegają jednak, że ma to związek tylko i wyłącznie ze sztucznie zawyżonym kursem wymiany walut. Gdyby nie to, stolica Wenezueli spadłaby o kilkadziesiąt pozycji. Wyjątkowo złą sławą wśród turystów cieszą się także tamtejsi taksówkarze, których częstym numerem popisowym jest wydawanie reszty w fałszywych banknotach. Większość obcokrajowców nie jest w stanie odróżnić ich od oryginału.
średnia cena bochenka chleba: 11,02 dol.
średnia cena butelki wina: 22,41 dol.
średnia cena paczki papierosów: 6,36 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 0,02 dol.

Genewa
fot. Shutterstock
Trzecie co do wielkości miasto Szwajcarii przyciąga do siebie bogatych inwestorów, którzy windują ceny. Kiedyś Genewa słynęła przede wszystkim z zegarmistrzowskich cechów, dziś ich miejsce wyparły banki. Swoją siedzibę ma tu również 200 międzynarodowych organizacji, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to jedyne europejskie miasto w rankingu, gdzie cena benzyny kształtuje się poniżej 2 dol. Niestety w przypadku pozostałych produktów już tak dobrze nie jest. Większość z nich podrożała, co sprawiło, że Genewa z 11. miejsca w zeszłym roku wskoczyła na 6.
średnia cena bochenka chleba: 6,38 dol.
średnia cena butelki wina: 8,39 dol.
średnia cena paczki papierosów: 8,72 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 1,96 dol.

Melbourne
fot. Shutterstock
W zeszłym roku EIU przyznała Melbourne tytuł najbardziej przyjaznego miasta na świecie. Koszty życia i utrzymania sprawiają, że miasto plasuje się jednocześnie wśród najdroższych aglomeracji. Eksperci zauważają jednak, że ceny i tak spadły w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem (4. pozycja w 2013 r.).
średnia cena bochenka chleba: 4,43 dol.
średnia cena butelki wina: 22,28 dol.
średnia cena paczki papierosów: 15,50 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 1,35 dol.

Tokio
fot. Shutterstock
Pozycja japońskiej stolicy to jedna z największych niespodzianek w tegorocznym rankingu, zwłaszcza w kontekście zeszłorocznego zestawienia, kiedy to uplasowała się na szczycie, zdobywając tytuł najdroższego miasta świata. Spadek to zasługa osłabiania się jena w stosunku do dolara (20 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem). O ile w Europie ceny winduje transport i rekreacja, w Tokio stosunkowo drogie są produkty spożywcze. Godny pozazdroszczenia jest tu transport publiczny, zwłaszcza metro o łącznej długości 310 km.
średnia cena bochenka chleba: 7,12 dol.
średnia cena butelki wina: 12,53 dol.
średnia cena paczki papierosów: 4,45 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 1,73 dol.

Kopenhaga
fot. Zoonar /Thinkstock
Stolica Danii oferuje przyjezdnym nie tylko niezapomniane widoki, estetyczne przeżycia i dobrą kuchnię, ale i spory rachunek do zapłacenia. Średni koszt życia jest tu o 52 proc. wyższy niż w Polsce, a jednodniowy pobyt w baśniowym mieście Andersena to koszt ponad 91 dol. Jako dowód warto przypomnieć, że w 2012 r. analitycy szwajcarskiego banku UBS uznali Kopenhagę za najdroższe miasto w Unii Europejskiej. Mniej powodów do narzekań mają sami mieszkańcy duńskiej stolicy. Ich zarobki także należą do jednych z najwyższych w Europie.
średnia cena bochenka chleba: 4,82 dol.
średnia cena butelki wina: 13,70 dol.
średnia cena paczki papierosów: 7,35 dol.
średnia cena 1 litra benzyny bezołowiowej: 2,18 dol.


W ilu miastach z tej listy byliście? Jakie są Wasze spostrzeżenia? 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>