wtorek, 3 listopada 2015

Rady (Nie)Idealnej Pani Domu - 6 porad na temat pielęgnacji storczyków

Brak komentarzy
Storczyki to jedne z najładniejszych kwiatów doniczkowych, jakie możemy hodować w domu. Te wyjątkowo piękne kwiaty czują się na naszych parapetach świetnie. Nie wszystkie wymagają specjalnych warunków i starannej pielęgnacji. Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji storczyków - zapraszam do lektury.
  1. Jak kupować storczyki? Wybieraj raczej okazy starsze. Są droższe, ale bardziej wytrzymałe. Najlepszy będzie storczyk, który ma już rozwinięte kwiaty i liczne odrosty. Licz się z wydaniem 20–50 zł.
  2. Ile światła potrzebuje storczyk? Twoja nowo kupiona roślina potrzebuje dużo rozproszonego światła. Postaw ją na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Jeśli musisz umieścić ją od strony południowej, pamiętaj, by osłaniać ją przed silnymi promieniami słońca.
  3. Jak podlewać storczyki? Właściwe podlewanie to połowa sukcesu przy pielęgnacji storczyka! W naturze wody dostarczają storczykom krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze. Potem szybko suszy je słońce. Podobne warunki musimy stworzyć im w domu. Rośliny podlewaj letnią wodą dopiero wtedy, gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Ważne, by woda nie pozostawała na podstawce, bo grozi to gniciem korzeni. Aby storczyk ładnie zakwitł, musi latem "odpocząć" przez ok. 6 tygodni. Najpierw go obficie podlej wodą, by dobrze przepłukać ziemię, a potem wynieś w chłodniejsze miejsce (np. na klatkę schodową) i podlewaj raz na 2–3 tygodnie. Nie martw się jego mizernym wyglądem. To się zmieni!
  4. Jak nawozić storczyki? Storczyki nie wymagają wielu składników odżywczych. Aby jednak dorodnie kwitły, trzeba je trochę dokarmiać. W sklepach są gotowe nawozy. Najwygodniej stosować te w postaci płynnej, można nimi podlać rośliny (po uprzednim rozcieńczeniu preparatu). Nawożenie jest szczególnie ważne po zimie oraz w okresie lata.
  5. Jak zabezpieczyć storczyki przed chorobami? Gdy rośliny są prawidłowo pielęgnowane i dokładnie oglądane, rzadko atakują je choroby, i szkodniki. Trzeba dobrze wietrzyć pokój, w którym rosną storczyki, bo systematyczna wymiana powietrza zapobiega gniciu korzeni, rozwojowi grzybów, chorób, pojawianiu się pleśni.
  6. Jak przycinać storczyki? Kiedy kwiaty całkiem opadną, przytnij gałązkę, na której rosły. Najlepiej na wysokości tuż powyżej trzeciego oczka. Wówczas roślina się wzmocni.


CIEKAWOSTKI:

  • Cięte storczyki są najtrwalsze ze wszystkich kwiatów. W wazonie utrzymują się ok. trzech tygodni, a cymbidium nawet do czterech tygodni. Będą dłużej stały, gdy do naczynia wlejemy przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. 
  • Storczykowy raj to Ekwador. Opisano aż 4 250 gatunków rosnących w tym kraju. Storczyki można spotkać w nizinnych lasach deszczowych, w górskich lasach porastających wschodnie Andy, a także wysokich partiach powyżej 3500 m n.p.m. 
  • Wanilia, która też jest storczykiem, była cenionym środkiem płatniczym w Meksyku i innych krajach Ameryki Środkowej, z których pochodzi.
Wszystkie zdjęcia w tym poście są mojego autorstwa, zrobiłam je w Holandii. A po więcej zdjęć tych pięknych kwiatów zapraszam na mój drugi blog: www. photo-atelier-pa.blogspot.com/storczyki.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>