środa, 4 marca 2015

Chcecie przepis na szczęśliwy związek? Przykro mi - nie istnieje...

1 komentarz
Kochacie się, ale macie wrażenie, że od pewnego czasu Wasz związek nieco oklapł. Macie dla siebie coraz mniej czasu? Coraz mniej o sobie wiecie? Czy zniknęła dotychczasowa radość i frajda z bycia razem? Nie martw się, nawet w najlepszych związkach przychodzi moment na ściągnięcie różowych okularów. Wówczas wystarczy np. niedokręcona pasta do zębów, czy niechęć do komedii romantycznych i to już jest powód do awantury. W takich chwilach warto wziąć głęboki oddech i spróbować zaakceptować te małe wady, bo przecież Ty też nie jesteś ideałem, prawda? 
Nie dam Wam przepisu na idealny związek, bo takiego nie ma. Ale szczęście Waszego związku jest zależne od Was, od Waszej pracy nad nim. A praca nad związkiem to praca na całe życie, taka od której nie ma wakacji. Ale to zajęcie jest bardzo przyjemne, bo rezultaty odczuwamy natychmiast. Co więc robić, aby związek dawał satysfakcję i poczucie spełnienia? Poniżej kilka podpowiedzi - sprawdzone osobiście :)
 1. ROZMOWA - o dniu, który Wam minął, o drobiazgach, ale głównie o sobie. Zadawajcie sobie pytania, jak się macie, czujecie, co przeżywacie. Poznawajcie swoje marzenia. Uczcie się siebie i odkrywajcie na nowo. Jeżeli trzeba to się nawet pokłóćcie, ale ważne, aby zrobić to umiejętnie.  Kłótnie nie zawsze świadczą o kryzysie, te umiejętne są oznaką, że Wam na sobie zależy.
 2. DROBIAZGI - aby okazać sobie, jak jesteście dla siebie ważni, nie musicie robić niczego nadzwyczajnego. SMS z miłym tekstem, kartka na stole z krótką wiadomością, telefon w przerwie w pracy, drobny prezent bez okazji czy przygotowanie śniadania - to tylko kilka pomysłów. Zawsze się witajcie i żegnajcie pocałunkiem. Dbajcie o siebie.
 3. DOTYK - i nie tylko w łóżku. Dotykajcie się na spacerze trzymając się za rękę, leżąc na kanapie przed telewizorem, przytulajcie się. Dotyk świadczy o jakości Waszych relacji. Nie zapominajcie też o kontakcie wzrokowym - patrzcie sobie w oczy. To chyba moja ulubiony sposób na wzmacnianie relacji i zawsze działa.
 4. RANDKI - koniecznie, nie zapominajcie o tym, nawet jeżeli jesteście parą z długim stażem. Może to być randka niespodzianka lub randka wcześniej zaplanowana. Ja zabrałam kiedyś Piotra na randkę do Londynu. Polecieliśmy tam o 6 godzinie i o 23 byliśmy już w domu. Albo czasami Piotr przychodzi z pracy i oznajmia mi, ze idziemy na randkę - idziemy do naszej ulubionej kawiarni lub na spacer.  Flirtujemy, komplementujemy się i cieszymy się z bycia ze sobą. 
 5. JA+TY=MY - zorganizujcie sobie czas tylko dla siebie. Czas bez pracy, bez zobowiązań, bez dzieci.. Bawcie się razem, śmiejcie. Odkrywajcie nowe miejsca, piosenki, filmy. Twórzcie swoje rytuały i zwyczaje (naszym rytuałem jest sobotnie śniadanie, nigdy nie odpuszczam, zawsze musi być uroczyście). 
 6. JA i MÓJ ŚWIAT - pamiętajcie, że Wasz związek jest jak dwa matematyczne zbiory zachodzące na siebie, które mają część wspólną, ale i mają części oddzielne. I o nie też warto zadbać. Spędzanie czasu tylko ze sobą, robienie wszystkiego razem, mówienie sobie absolutnie o wszystkim na dłuższą metę może okazać się i męczące i niezdrowe. Te oddzielne obszary życia są nam potrzebne, pozwalają nam za sobą zatęsknić, wzmagają wzajemną atrakcyjność.
 7. ATRAKCYJNOŚĆ - Po ślubie tylko stare, wyciągnięte dresy i kapcie? Absolutnie! Wasza historia wspólnej atrakcyjności nie kończy się z dniem zamieszkania w jednym mieszkaniu. Oczywiście,  żyjąc ze sobą, widzicie się w różnych sytuacjach (np. w chorobie czy po nieprzespanej nocy). Ale nie można przestawać podsycać naszej atrakcyjności w oczach partnera. To cudownie, że mamy kogoś, przy kim czujemy się naturalni i przy kim możemy smarkać, ale nie zaniedbujmy się. 
 8. ROZWÓJ - wzbogacaj zainteresowania, eksploruj. Nikt tak nie robi na nas dobrego wrażenia, jak ludzie z pasją. Podobaj się i rozwijaj.
 9. KONCENTRACJA NA DOBRYM - jeżeli związek trwa już jakiś czas, to czasami zachowujemy się tak, jakbyśmy nie pamiętali o tym, co nas w drugiej osobie zachwyciło. Potok narzekań, wypomnień, krytyki, niezadowolenia jest porażający. Amy chcemy partnera zmieniać i ulepszać. Po co? Ty też nie jesteś kimś idealnym. A pamiętaj, że wybraliście się z istotnych dla Was powodów. Spójrz na swojego partnera i przypomnij sobie co Ci się w nim podoba, co w nim lubisz? Ciesz się tym, co Was łączy i zaakceptuj to, co Was różni. Szczęśliwi ludzie, to nie ci, którzy mają wszystko, ale ci, którzy potrafią docenić to, co mają.
 10. WSPARCIE - pozostawianie partnera sam na sam z problemami, to prosta droga do wzajemnego oddalenia się, frustracji i kłótni. Każdy potrzebuje wsparcia bliskiej osoby, której pomoc może być niezwykle ważna, np. przy codziennych czynnościach. Związek dwóch osób nie jest oparty na wzajemnej eksploatacji, dlatego warto czasem wyręczyć partnera lub zrobić coś wspólnie.
 11. NIE KRYTYKUJ - ciągła krytyka i osądzanie, niszczy każdy związek. Powoduje, że partner czują się ciągle kontrolowany, a wzajemna presja zamiast rozwijać, ciągnie partnera w przepaść wzajemnej nienawiści. Jeśli chcesz zwrócić uwagę: rób to bez kumulacji wszystkich "grzechów" na raz, bo poza irytacją i wzajemną złością, nie przyniesie to żadnych konstruktywnych zmian. Starajcie się być również tolerancyjnymi na swoją niedoskonałość, wszyscy mamy wady. Wasze wspólne życie, to sztuka chodzenia na kompromis.
 12. WYBACZANIE - długie żale nie wniosą do Waszego związku niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, może to być dla związku bardzo destruktywne i dodatkowo będzie niszczyć wzajemną potrzebę bliskości i utrzymania zaufania. Szkoda czasu na "ciche dni". Słowo "przepraszam" tak naprawdę nic nas nie kosztuje, dlatego starajmy się wybaczać drobne przewinienia oraz szlifujmy w sobie umiejętność przyznawania się do błędów.
 13. OKAZYWANIE UCZUĆ - ta "13" wcale nie jest pechowa i nie jest też najmniej ważna, bo  umieściłam ją na końcu listy. Zrobiłam to celowo, bo każdy dotyk, gest, pocałunek czy seks, tracą na znaczeniu jeśli wszystkie powyższe elementy nie zostają w pełni zachowane! Dlatego pamiętajcie o powyższych punktach, ale też nie zapominajcie, aby się całować i traktować z należytym szacunkiem, czułością i troską!

Wszystkie bajki o księżniczkach i królewiczach kończą się na „i żyli długo i szczęśliwie”. To znaczy... jak? Związek nie jest dany raz na zawsze − to materia plastyczna, która wymaga nieustannej pracy. Pamiętajcie o tym, pracujcie nad sobą i dla siebie. Nikt Wam nie da przepisu na Wasze szczęście.

1 komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>