czwartek, 12 marca 2015

Idealne miejsce pracy = Idealne biurko

4 komentarze
"Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?” - Albert Einstein
Jeden rzut oka na biurko i wiemy, kim jest jego właściciel. Czy to możliwe? Zdań na ten temat jest wiele. Jeden czuje się jak ryba w wodzie - w chaosie papierów, kubków z niedopitą kawą i zawsze będzie wiedział, w którym miejscu położył ważne dokumenty. Inny, żeby efektywnie pracować, musi mieć wszystko ułożone w równych rządkach. A do której grupy Wy należycie?
Czy ilość rzeczy na Waszych biurkach spowodowała, że straciliście kontrolę? Żeby się przekonać, czy przedmioty nie przejęły kontroli nad Waszym czasem, zróbcie prosty test – sprawdźcie, ile czasu zajmie Wam znalezienie przykładowego dokumentu. Czas start!:)
Prawdą jest, że wygląd biurka wysyła do otoczenia pewnego rodzaju informację o nas samych. A pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Dlatego warto dbać o własne biurko, bo może przynieść to wiele korzyści.
Naukowcy twierdzą, że chaos na biurku jest odzwierciedleniem chaosu jaki panuje w myślach. Osoba zorganizowana, utrzymująca porządek jest w związku z tym postrzegana, jako osoba z jasno określonymi celami. Porządek i brak zbędnych przedmiotów może też świadczyć o dyscyplinie. Ale może też sprawić, że właściciel biurka zostanie uznany za osobę, która nie poświęca zadaniom zbyt wielkiej uwagi, albo nawet w ogóle nie pracuje. W związku z tym osoba, która ma na swoim biurku nieporządek, ale taki który wynika z wielu notatek, dokumentów, może być uważana za szczególnie zaangażowaną w pracę. 
Bardzo rzadko zastanawiamy nad tym, ile czasu w życiu "siedzimy" przy biurku. Nasza „biurkowa przygoda” zaczyna się niewinnie: już w dzieciństwie, kiedy przy stoliczku rysujemy. Potem w ławce i przy biurku mijają nam szkolne lata. Nie chcę Was martwić, ale po reformie emerytalnej wielu z nas przy biurku spędzi po szkole jeszcze 45 lat. Ucieczka od biurka uda się tylko nielicznym. Dlatego może warto zrobić sobie mały prezent i poświęcić trochę czasu na upiększenie naszego miejsca pracy? Jak powinno wyglądać idealne biurko, które sprzyja dobremu postrzeganiu w miejscu pracy?
Poniżej 5 złotych zasad, które pomogą zadbać o Wasz zawodowy wizerunek.
 1. Idealne biurko to nie portal społecznościowy - nie eksponuj zbyt mocno swojej prywatności (np. zdjęcia w bikini). Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar i rozsądek. Przesadne „ozdabianie” biurka prywatnymi drobiazgami może być różnie interpretowane.
 2. "Nie" brudnym naczyniom i resztkom jedzenia - nigdy nie zostawiaj na biurku brudnych talerzy czy kubków sprzed kilku dni. Twoje miejsce pracy powinno być utrzymywane w czystości. Jeśli Twoją słabą stroną są kubki po kawie, rozważ zakup papierowych kubeczków. Plamy bądź resztki jedzenia są niedopuszczalne. W czystym miejscu pracy będzie ci się też przyjemniej pracowało.
 3. Poukładaj dokumenty - uporządkuj biurko, a dużo szybciej znajdziesz potrzebne dokumenty. Podobno na szukanie dokumentów marnujemy nawet tydzień rocznie.
 4. Zadbaj o ergonomię swojego biurka - jeśli spędzasz w pracy dużo czasu, należy zadbać o oświetlenie. Jasne, intensywne światło sprawi, że nie będziesz przysypiać, szybciej i sprawniej wykonasz swoją pracę. A gdy dużo czasu siedzisz przy komputerze, zadbaj o odpowiednią jasność monitora, tak by nie raził cię w oczy i nie niszczył wzroku. Monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost ciebie w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku. Natomiast klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, tak żebyś mógł wygodnie ułożyć ręce na blacie lub specjalnej podpórce pod nadgarstki. 
 5. Daj coś od siebiekomfort pracy poprawia się, gdy pracownik przyniesiesz z domu kilka własnych przedmiotów. Może być to kubek, porcelanowy słoń na szczęście, czy też zdjęcie bliskiej osoby. Ważne jest, aby te przedmioty nie zajmowały zbyt dużo miejsca na biurku i nie przykuwały zbytnio uwagi innych. Jeśli chcesz stworzyć wokół siebie przyjemny nastrój, zadbaj o odrobinę świeżości i postaw na naturalny akcent przy twoim biurku. Rośliny mają dobroczynne działanie: wpływają na zmniejszenie stresu, obniżenie ciśnienia krwi, redukują hałas, regulują wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu.
No to skoro wiecie już, jak zorganizować miejsce do pracy w biurze, to teraz pora na biurko w domu, bo coraz więcej osób tam też (lub tylko tam) pracuje. Nie musi to być osobny gabinet, ale warto urządzić miejsce do pracy, nawet w części wybranego pokoju. W ten sposób łatwiej zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnością, co w przypadku pracy w domu wcale nie jest takie łatwe. Przedstawiam Wam inspirujące aranżacje domowego biurka.

Zdjęcia: homebook.pl

4 komentarze

 1. a ja nie mam biurka :) i tak mi dobrze!!!

  swoją drogą ten cytat Einsteina jest jednym z najgłupszych, moim zdaniem, a jednak tak często cytowanym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skoro dobrze, to nie ma potrzeby tego zmieniać :) a gdzie najczęściej pracujesz? jak się przygotowujesz do swojej pracy?
   pytam, ponieważ ja też mam swoje "biurka" w różnych miejscach: czasami jest to salon (ława, kanapa, dywan), czasami kuchnia (blat), czasami na powietrzu, ale jednak najczęściej przy biurku. Dlatego temat jest mi bliski.
   A co do cytatu - celowo ten wybrałam, bo nie jest oczywisty :)

   Usuń
  2. wszędzie, gdzie mi dobrze :) tam pracuję
   w kwestii cytatu miałem na myśli, że to chyba jest jeden ze słabszych cytatów Einsteina, i chyba nie za bardzo wiedział, o czym mówił :)
   już wielu wielkich tworzyło z chaosu; porządek niczego nie załatwia

   Usuń
 2. ja też nie mam jednego biurka , lubię pracować w różnych miejscach domu w zależności od nastroju, potrzeb i emocji .
  cytat jest interesujący i inspirujący ....
  pozdrawiam
  iza

  OdpowiedzUsuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>