niedziela, 29 marca 2015

Francja-Elegancja - czyli 8 zwyczajów Francuzów, które lubię

Brak komentarzy

Świetnie zorganizowane koleżanki, mądrzy ludzie wokół mnie - to dla mnie wzór do naśladowania oraz możliwość ulepszania swojego życia każdego dnia. Czasami nie ma potrzeby wielkich zmian. Czasami warto tylko podpatrzeć lub posłuchać co inni mają do powiedzenia i zaczerpnąć z ich drobnych zwyczajów coś dla siebie. Bo przecież nasze życie składa się właśnie z takich drobiazgów, czasami ledwo zauważalnych szczegółów, które życiu nadają sens.


8 ZWYCZAJÓW FRANCUZÓW, KTÓRE LUBIĘ

  1. JEDZENIE - o kulcie jedzenia we Francji pisałam trochę w poście 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH LUBIĘ FRANCJĘ. Warto jednak wspomnieć, że we Francji, wspólnym posiłkom podporządkowany jest rytm dnia prawie  każdej rodziny. Sklepy, kioski, biura, banki i inne lokale usługowe są zamknięte między godziną 12:00 a 13:30-14:00, aby wszyscy mieli w tym czasie przerwę na obiad, i albo wracają do swoich domów aby wraz z rodziną zjeść szybki i koniecznie zdrowy posiłek, albo pędzą do restauracji lub małego bistro na drobną przekąskę. Kolacja, to rzecz święta i czas na wspólne rozmowy czy  rozwiązywanie drobnych problemów. Nie ma miejsca na obgadywanie czy szukania dziury w całym. Podczas kolacji panuje spokój. Zasady dotyczą wszystkich domowników. Nawet dziecko traktowane jest jak dorosły kompan do dyskusji - nikt go nie ucisza, nie strofuje i nie poucza na każdym kroku. W Francji dzieci traktuje się z szacunkiem, a nie jak męczącego przedszkolaka. To pewnie powoduje, że francuskie dzieci są tak grzeczne, dobrze ułożone i prawie w ogóle nie płaczą (z małymi  wyjątkami).
  2. RODZINA - we Francji, to podstawa, "stały grunt pod nogami", wzajemne wsparcie i długie rozmowy o wszystkim i o niczym. Jest wesoło, gwarnie, czuć rodzinną więź i zrozumienie, które pogłębiają się dzięki wspólnie spędzonym chwilom. I wcale nie chodzi o to, aby stół uginał się od potraw, ale aby ten wspólny posiłek był okazją do rozmowy i po prostu pobycia razem (oczywiście bez „towarzystwa” telewizora). I tego od Francuzów warto się uczyć (a tak na marginesie: to właśnie dzięki regularnym posiłkom i piciu dużej ilości wody, Francuzki są szczupłe i mają piękną cerę). 
  3. WYSYŁANIE KARTEK - zwyczaj wysyłania kartek urodzinowych, imieninowych lub widokówek z wakacji (zwyczaj trochę już niestety zapomnianym w Polsce). Francuzi uwielbiają wysyłać kartki z różnych okazji, wspierają nimi swoich znajomych, zawsze pamiętają o ważnych świętach i momentach, a wybieranie kolorowych widokówek jest we Francji przyjemnym rytuałem. W dobie poczty elektronicznej i SMS-ów niewiele osób chce zadać sobie trud, aby poświęcić kilka groszy na kartkę oraz znaczek i wysłać ją bliskiej osobie. Naprawdę szkoda ponieważ, ten piękny i drobny gest wiele znaczy i świadczy o tym, że pomimo natłoku zajęć i codziennych obowiązków, znaleźliśmy chwilę, aby o kimś pomyśleć i zrobić mu taką oto miłą niespodziankę. Mała rzecz, drobny gest, a ile może dać radości! Przy okazji zbliżających się świąt może warto o tym pomyśleć?
  4. DIETA FRANCUZEK - pewnie Wy też zastanawialiście się jak Francuzki to robią, że są z reguły bardzo szczupłe i zadbane. Jest na to jedna i prosta odpowiedź: jedzą tylko 3-4 razy dziennie, nie podjadają między posiłkami, unikają pieczywa i tłustych potraw okraszonych śmietanowymi sosami i deserów. Nie katują się bynajmniej, ale nie opychają na siłę.
  5. KULTURA PICIA WINA - kultura picia wina w kraju nad Sekwaną ma bardzo długą i bogatą tradycję. Oczywiście jak wszędzie i tutaj znajdą się "amatorzy procentów", należy jednak pamiętać, że dla Francuzów wino, to świętość: tak jak dla Chińczyków herbata, czy dla Włochów makaron. Francuzi często piją wino, ale potrafią normalnie funkcjonować. Powodem jest celebracja, smakowanie się i delektowanie, a nie upijanie. Tak zwana lampka wina według Francuzów, to często objętość 1/3 albo i 1/4 małego kieliszka (dla Francuzów nalewanie wina po tak zwane "brzegi" jest nieeleganckie). Wino pije się tu aby docenić jego walory smakowe oraz aby się nim delektować, dodać pikanterii potrawom i deserom, a nie po to aby wstając od stołu czuć się pijanym. 
  6. CAŁOWANIE NA PRZYWITANIE - Francuzi całują się w obydwa policzki na powitanie. Trudno to nazwać całowaniem gdyż wygląda to raczej jak takie "policzkowe przytulanie". Dla mnie zwyczaj miły i sympatyczny. 
  7. PRZYJĘCIA URODZINOWE BEZ WZGLĘDU NA WIEK - w Polsce w pewnym wieku "nie wypada" już świętować urodzin bo czym tu się niby cieszyć? Że jesteśmy coraz starsi, a na twarzy przybywa nam kolejnych zmarszczek? Dla tego też w naszym kraju imieniny mają się chyba znacznie lepiej niż organizowanie przyjęć urodzinowych. Natomiast we Francji świętuje się urodziny bez względu na wiek. I często są to imprezy organizowane w lokalach i z wielką pompą. 
  8. PROSZONE KOLACJE - kolacja zaczyna się od apero (aperitif), mniej więcej około godziny 19:00-20:00. Gospodyni serwuje swoim gościom zdrowe przekąski (kawałki marchewki, oliwki, pomidorki koktajlowe), jak również bardziej kaloryczne przystawki (orzeszki, chipsy, krakersy czy saucisson - pyszna, francuska kiełbasa pokrojona w plastry), do których kobiety najczęściej wybierają białe wino lub kir. Mężczyźni natomiast sączą piwo lub Ricard (w jego skład wchodzi anyż). Po godzinnej (czasami dłużej) celebracji aperitifu przychodzi czas na kolację, na którą serwowane są przysmaki kuchni francuskiej, ale i nie tylko. Wielu młodych ludzi we Francji lubi kuchnię meksykańską, orientalną czy włoską, a więc pastisz kolorów, barw i zapachów na stole może być naprawdę zaskakujący. Po obfitej kolacji, do której pije się odpowiednio dobrane wino przychodzi czas na deser. Najczęściej jest to ciasto czekoladowe, mus czekoladowy, tarta owocowa lub owoce w innej postaci (dominują brzoskwinie, nektarynki i jabłka czy melony). Czasami zamiast deseru podaje się różnego rodzaju sery, do których idealnie pasuje kawałek świeżej, pachnącej bagietki.
Na dziś to chyba tyle. Za jakiś czas na pewno pojawią się jeszcze jakieś nowe obserwacje, którymi  chętnie się z Wami podzielę.
Zdjęcia: 1 - www.e-turystyczne.pl/przewodnik-po-francji/, 2, 3, 4 - pinterst.com

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>