czwartek, 19 marca 2015

Jeśli nie chcesz mojej zguby...
do teatru chodźmy luby!

Brak komentarzy
Jak to jest u Was z teatrem? Chodzicie? Lubicie? A może wolicie kino? Czy w tym pędzącym wyścigu komercjalnych rozrywek czujecie potrzebę, aby pójść do teatru? Czujecie potrzebę obcowania ze sztuką? A czy sztuka potrzebna jest Wam do życia?
Ja, podczas podróży, zawsze zwracam uwagę na długie kolejki do muzeów czy galerii oraz tłumy na występach musicalowych. Jak sądzicie - czy to tylko moda, czy już snobizm - a może jednak głębsze motywy? Albo jedno i drugie?
Moim zdaniem sztuka bardzo wpływa na rozwój człowieka, dlatego dbam, aby była obecna w naszym życiu. Poznaję ją na całym świecie. A największy wpływ na człowieka ma właśnie ta sztuka przedstawiana na żywo. To właśnie teatr w największym stopniu kreuje ludzkie zachowania. Niestety, w dzisiejszych czasach ludzie bardzo rzadko wybierają sie do teatrów. Większość woli usiąść przed telewizorem i oglądać swoje ulubione seriale, albo wybrać się na film do kina. 
Aby udowodnić moje zdanie na ten temat, przedstawiam kilka argumentów:
  1. Teatr towarzyszy nam od wielu lat - jest to nasze kulturalne dobro. Ukulturalnia nas - na scenie wystawiane są głownie sztuki godne uwagi i mają na celu ukazanie ludzkich wad. Dzięki temu, widzowie mogą szybciej zwrócić na nie uwagę i zmienić swoje dotychczasowe złe zachowania.
  2. W teatrze mamy kontakt z innymi ludźmi. A spotykanie się z różnymi ciekawymi osobami, wpływa korzystnie na naszą osobowość. Dowiadujemy się nowych rzeczy, rozwijamy się. A każda rozmowa sprawia, że zapamiętujemy słowa, a to polepsza naszą pamięć oraz poszerza się nasz zasób słownictwa.
  3. W teatrze mamy do czynienia z żywymi aktorami - w przeciwieństwie do kina czy telewizji. Sztuka wystawiona na scenie jest bardziej atrakcyjna dla widza, niż np. film, ponieważ wszyszystkie akcje, efekty specjalne odbywają sie na żywo. Możemy czuć zapach, np. dym palących sie przedmiotów, zobaczyć i usłyszeć wybuch.Myślę, że świat byłby mniej okrutny, gdyby ludzie przynajmniej jedną godzinę oglądania telewizji zmienili na wspaniałą rozrywkę jaką jest teatr.
A dlaczego nie chodzimy do teatru? Słyszałam wiele powodów. I podsumuję to gdzieś zasłyszanym zdaniem: "Kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu". Ja tak łatwo nie odpuszczam i do teatru chodzę. Często spontanicznie i z potrzeby serca. Bardzo lubię ten czas spędzony w teatrze i celebruję każdą chwilę na widowni. A idąc do teatru zawsze dbam, aby to był uroczysty czas: eleganckie ubranie, wyłączony telefon, praca i problemu zostawione z tyłu, głowa otwarta na sztukę.
4 POWODY NIE CHODZENIA DO TEATRU
  1. Wspomnienia z lat szkolnych, kiedy wybór spektaklu leżał w rękach wychowawcy. I trafialiśmy na przedstawienia obowiązkowych lektur szkolnych, często w godzinach pozalekcyjnych i obowiązkowo w nielubianej przez nas w tym czasie białej koszuli. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Z takimi wspomnieniami bardzo łatwo o negatywne nastawienie do teatru. 
  2. Teatr jest nudny, dla sztywniaków i trzeba się na nim znać. Czyli mity, które tak naprawdę są świetnymi wymówkami. Bo nie ma co się oszukiwać – lubimy komfort i to, co dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Do kina można się spóźnić, w pubie można głośno porozmawiać ze znajomymi. A w teatrze? W teatrze nie zjemy popcornu, nie napijemy się drinka, telefon musimy wyłączyć a czasami po bilet trzeba zgłosić się długo przed spektaklem. Same problemy...
  3. Teatr jest drogi - ceny biletów zależą głównie od teatru i obsady. Wyższa cena nie oznacza lepszych emocji czy piękniejszych wrażeń. Można znaleźć teatr, w którym czujemy się dobrze a cena biletu nie jest aż tak wysoka.  
  4. "Nie mam w co się ubrać" - nie istnieje jeden dress code obowiązujący we wszystkich teatrach. Ważne, aby ubrać się adekwatnie do sytuacji – np. do Teatru Narodowego nie wypada iść w trampkach, a do Teatru Pijana Sypialnia nie pójdziemy we fraku. 
A czy wiesz, że w samej Warszawie jest ponad 40 teatrów? Jestem pewna, że szybko znajdziesz repertuar, który Cię zachwyci. Nie idź do teatru, bo jest znany. Znajdź teatr, w którym spędzisz miło czas. Usiądź wygodnie na widowni, zapomnij o szarej codzienności i daj porwać się w inny świat. Teatr to magia.
Źródło grafiki
 Więc zacznijcie chodzić do teatru!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>