sobota, 21 marca 2015

Zdrowie jest SEKSOWNE - zadbaj o siebie. Nikt nie zrobi tego lepiej, niż TY sama!

2 komentarze
Post o badaniach piersi okazał się hitem:). Wiele z Was bardzo się cieszyło, że taki się pojawił na blogu i jednocześnie prosiłyście o więcej takich tekstów. Bo niby wszystkie wiemy, że trzeba, ze to ważne, ale.. z wykonaniem tego obowiązku bywa już bardzo różnie. Przy okazji wspominałyście też o innych ważnych "babskich" badaniach. Dlatego dzisiaj kolejny post na ten temat.
Na co należy jeszcze zwracać uwagę, jeżeli wiemy już, że badanie piersi jest bardzo ważne? W poprzednim poście nie napisałam o USG, dziś uzupełniam.
Fot.: https://www.showroom.pl/p/7019,rilke-biustonosz-z-trzema-paskami
 1. USG piersi - to badanie profilaktyczne, wykrywające raka piersi. Jeśli ukończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne piersi powinnaś przeprowadzać regularnie. USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. USG piersi to badanie za pomocą ultradźwięków, jest nieszkodliwe dla zdrowia, można je wykonać również w ciąży. Badanie pozwala wykryć zmiany wielkości od pięciu milimetrów i odróżnić guz nowotworowy od torbieli. USG nie zastępuje mammografii, są to badania uzupełniające się.
 2. Cytologia - jeżeli jesteście w wieku 25-40 lat, to Ministerstwo Zdrowia dofinansowuje takie badania a NFZ co dwa lata wysyła do Was zaproszenie na bezpłatne badania cytologiczne. Która z Was już skorzystała z tego zaproszenia? Pewnie było "nie po drodze" - prawda? Dużo pracy, chore dziecko, chory mąż, wakacje... i tak minął Wam kolejny rok bez cytologii. Niestety, ale nie piszę tego bez powodu. Dane przedstawione przez NFZ pokazują, że co roku do lekarza zgłasza się coraz mniej kobiet a liczba zachorowań na raka szyjki macicy wzrasta, szczególnie wśród kobiet w wieku 25-29 lat. Dziewczyny - nie bagatelizujcie tego badania. Nie czekajcie, aż wydarzy się tragedia, która uzmysłowi Wam, jak ważne jest to badanie. Rak szyjki macicy nie ma litości. Może dopaść każdą kobietę.
 3. Morfologia - raz w roku zrób morfologię i podstawowe badania moczu, zwłaszcza, kiedy zaczynasz przygodę z nową dietą lub przestajesz jeść mięso. Warto upewnić się, że nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu.
 4. Stomatologia - piękny uśmiech ma nie tylko cieszyć oko. Przede wszystkim chodzi o Wasze zdrowie. Próchnica i dziury w zębach powodują, że wszystkie związane z nimi bakterie i toksyny lądują w Waszym żołądku, a później trafiają do krwiobiegu. W związku z tym zapadamy na różne schorzenia jak cukrzyca, zapalenie jelita itd. Zdaję sobie sprawę, że wizyta u stomatologa może być dla Was dużym wyzwaniem (np. trauma z dzieciństwa), ale nikt za nas tego nie zrobi.
 5. Okulista - Badanie wzroku jest ważnym elementem dbania o nasze zdrowie. Podczas kompleksowego badania oczu zadaniem okulisty jest nie tylko przepisanie recepty na okulary czy szkła kontaktowe. Badanie polega również na sprawdzeniu oczu pod kątem obecności najczęstszych chorób i zbadaniu czy współdziałają one prawidłowo. Okulista sprawdza również, w jaki sposób oczy odzwierciedlają Twój ogólny stan zdrowia. Bardzo często okuliści są pierwszymi lekarzami, którzy wykrywają przewlekłe choroby układowe, takie jak nadciśnienie i cukrzyca.
 6. Dieta - szczególnie zwracajcie uwagę na to, jak w Waszym organizmie rozkłada się tłuszcz. Nawet jeżeli BMI jest w normie. Ja osobiście, nie bardzo wierzę, w ten pomiar. Tłuszcz gromadzący się na brzuchu lub klatce piersiowej może powodować cukrzycę, choroby serca i nadciśnienie, natomiast ten odkładający się na biodrach i udach może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów ortopedycznych.
 7. Witamina D - ważna witamina, bo Polakom jej szczególnie brakuje. Dlaczego? A to dlatego, że w okresie słabego nasłonecznienia siedzimy głównie w zamkniętym pomieszczeniu. Bo: ciemno,zimno, deszcz, praca do 17 itp. Dlatego, jeżeli Wy też macie takie wymówki, to ratunkiem jest np. dieta wzbogacona w witaminę D –np. masło, ryby.
 8. Sen - o tym pisałam już w poście "STARY NIEDŹWIEDŹ MOCNO ŚPI... A TY?". Śpijcie tyle, ile Wasz organizm potrzebuje.
 9. Sport - i nie musi to być tak modne ostatnio bieganie. Wychodź na spacer, pobiegaj z psem lub za dziećmi, nie korzystaj z windy, wyciągnij rower lub rolki. Wystarczy regularna aktywność fizyczna, która na pewno sprzyja Waszemu zdrowiu. A w dodatku poprawia samopoczucie!

2 komentarze

 1. zdrowie ma się tylko jedno a wymówek mamy tysiące....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie... a konsekwencje mogą być poważne.
   Angelina Jolie przeszła w zeszłym tygodniu zabieg nazywany laparoskopową obustronną resekcją jajników. W jego trakcie lekarze wykryli „mały i łagodny guz na jednym z jej jajników, podczas gdy na reszcie tkanek nie było żadnych zmian nowotworowych”. Na interwencję medyczną zdecydowała się po telefonie od swojego lekarza, który przedstawił jej wyniki przeprowadzonych u niej wcześniej badań. Test krwi wykazał szereg markerów stanu zapalnego, które mogą być zalążkiem nowotworu. Ponieważ przeprowadzone badanie w 50 do 75 proc. przypadków nie jest w stanie wykryć raka jajników we wczesnym stadium rozwoju, lekarz doradził jej niezwłoczną wizytę u ginekologa. Jeszcze tego samego dnia udała się do specjalistki a po pięciu dniach otrzymała wyniki badań. Okazało się, że nie ma nowotworu. „Wciąż była jednak szansa, że mam guza w początkowym stadium rozwoju, ale to przecież nie to samo, co mocno zaawansowany nowotwór. Na szczęście, miałam też opcję usunięcia jajników i jajowodów, więc zdecydowałam się z niej skorzystać”. Lekarze zachęcali ją do przeprowadzenia prewencyjnego zabiegu już teraz, w wieku 39 lat. U jej najbliższych krewnych - matki, babci i ciotki - rak został zdiagnozowany, gdy były mniej więcej o dziesięć lat starsze. Żadnej z nich nie udało się pokonać choroby. Jolie jest nosicielką genu BRCA1, który daje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi (30-80 proc.), jajników (11-40 proc.) i jajowodów (ok. 10 proc.).

   Dbajcie o siebie!

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>