poniedziałek, 16 marca 2015

W zdrowym ciele zdrowy duch - 10 zasad zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży

2 komentarze
Zaczynamy nowy tydzień. I z tej okazji poruszę dziś temat bardzo związany z nazwą bloga. Post jest stylu życiu, na dodatek o zdrowym stylu życia, czyli będzie też smakowicie! Dzisiaj skupię się na dzieciach i młodzieży, jednak myślą, że wiele z tych wskazówek dotyczy też nas - dorosłych.
Nie wiem, czy wiecie, ale pojęcie zdrowego stylu życia zagościło na świecie w 1947 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podała definicję zdrowia człowieka jako równowagę pomiędzy sferami: fizyczną, umysłową i społeczna. Wcześniej zdrowie określano tylko jako brak choroby. Dzisiaj o zdrowym stylu życia jest głośno. Dużo się mówi aktywności fizycznej, o zdrowej diecie, szkodliwym działaniu komputerów czy TV. Ale zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej. Samo picie wody mineralnej, wprowadzenie do diety warzyw i owoców, czy sporadyczne bieganie jest dalekie od zdrowego stylu życia.
Dlatego poniżej przedstawię Wam 10 zasad zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży, bo o zdrowie i dobre samopoczucie warto dbać od najmłodszych lat. Jeżeli już od najmłodszych lat, będziemy kształtować mądre nawyki, to na pewno pozytywnie wpłynie na przyszłość naszych dzieci. Zdrowy styl życia to klucz do sukcesu! 
 1. Pamiętajmy o śniadaniu - i zacznijmy od siebie. Bo nawet jeżeli dziecku przygotujemy śniadanie, a sami nie znajdujemy rano czasu na to, aby zjeść pełnowartościowe śniadanie, to nie dajemy dobrego przykładu. Dziecko nas obserwuje a potem naśladuje. Pamiętajmy, że śniadanie daje nam energię na cały dzień i pobudza metabolizm. Zadbajmy o zdrowy pierwszy posiłek dla dziecka – dobry start to podstawa. 
 2. 5 posiłków dziennie - aby dzieci i młodzież mogły sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom, potrzebują odpowiedniego „paliwa”. Pięć posiłków – trzy główne i dwie przekąski – to optymalna propozycja menu na cały dzień. To samo dotyczy oczywiście dorosłych.
 3. Regularnie i zdrowo  - niezwykle ważne są stałe pory spożywania posiłków. Dzięki temu utrzymujemy prawidłowy metabolizm oraz odpowiedni poziom cukru we krwi. Zbyt długie przerwy w jedzeniu powodują spadek energii, senność i osłabienie. Przygotowując dziecku zdrową przekąskę i lunch, dbamy o dobrą dietę i kształtujemy mądry nawyk spożywania wartościowych posiłków, zamiast jedzenia batoników czy hamburgerów. 
 4. Zbilansowana dieta - bo sama regularność nie wystarczy. Oprócz odpowiedniej liczby posiłków, bardzo ważna jest ich jakość. Właściwa dieta dzieci i młodzieży jest bogata w składniki odżywcze, przede wszystkim białko roślinne i zwierzęce (podstawowy budulec mięśni), kasze, ryby, warzywa i owoce, które obowiązkowo powinny znaleźć się w codziennej diecie. 
 5. Przyprawy zamiast soli i cukru - ograniczenie soli i cukru w diecie dzieci to ważny element zdrowego stylu życia. Nadmiar soli czy cukru negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Pamiętajmy, że natura dała nam całe bogactwo aromatycznych przypraw i zdrowe „słodziki” w postaci miodu i stewii.
 6. Zdrowe i naturalne przekąski - dbając o to, by dieta dziecka była zbilansowana, a posiłki regularne, nie unikniemy tego, że od czasu do czasu pojawi się ochota na przekąskę. Dopada ona każdego, niezależnie od wieku. Wprowadźcie w Waszych domach modę na naturalne przekąski, wypiekane ciasteczka z naturalnych składników, zbożowe batoniki z suszonymi owocami, które można przygotować samodzielnie, czy np. naturalne chipsy warzywne i owocowe. 
 7. Czas na naukę, czas na odpoczynek - zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o dobrą dietę, to również odpowiednia harmonia. Każdy dzień naszego dziecka wypełniony jest zadaniami od rana do wieczora: szkoła, zajęcia pozalekcyjne, zadania do odrobienia. Pamiętajmy o tym, aby nasz młody człowiek miał przynajmniej godzinę czasu na odpoczynek fizyczny i psychiczny. Wykorzystajmy ten cza na wspólne gotowanie, rozmowę o tym, jak minął dzień. Taki kontakt jest bezcenny, pozwala się zrelaksować, daje dziecku poczucie więzi i tak potrzebnego zainteresowania ze strony rodziców. 
 8. Sen to zdrowie - o tym już pisałam na blogu TUTAJ. Każdy człowiek potrzebuje wypoczynku i odpowiedniej dawki snu, by móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Szczególnie dzieci i młodzież, które rosną i rozwijają się, powinny się wysypiać i „nie zarywać” nocy. Zadbajmy o to, by dziecko miało spokojny, minimum 8-godzinny sen. Taka regeneracja zwiększa m.in. poziom koncentracji w szkole, a wypoczęty maluch po prostu lepiej się czuje. By sen był zdrowy, pamiętajmy o tym, aby przed pójściem spać przewietrzyć pokój i wyłączyć komputer lub telewizor – umysł też musi odpoczywać. 
 9. W zdrowym ciele – zdrowy duch - dzieci często unikają zajęć WF, a rodzice (niestety) podpisują usprawiedliwienia, nie pamiętając o tym, jak ogromną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa ruch. Zdrowy styl życia, to nie tylko odpowiednia dieta, lecz także codzienna aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny dotlenia organizm, rozwija mięśnie, daje lepsze samopoczucie. 
 10. Harmonia i równowaga - "Umiar to złoty środek" - to często powtarzane powiedzenie jest stale aktualne i niezwykle prawdziwe. Pamiętajmy o tym, żeby nie dać się zwariować. Zdrowy styl życia jest bardzo ważny, ale jeśli od czasu do czasu zdecydujemy się po prostu poleniuchować razem z dzieckiem, obejrzeć film czy zamówić pizzę – nie miejmy wyrzutów sumienia! Grunt to zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o dobry humor oraz pozytywną atmosferę w domu.

2 komentarze

 1. niby tylko 10 zasad , ale jak trudno codziennie przestrzegać chociaż 3 .
  pozdrawiam
  Na Stylowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie:) sama dzisiaj w pośpiechu "darowałam" sobie śniadanie i potem miałam wyrzuty sumienia...

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>