niedziela, 8 marca 2015

Projekt mądre wychowanie
- Ojciec i Córka

2 komentarze
W pierwszym poście PROJEKT MĄDRE WYCHOWANIE, pisałam o relacjach z dzieckiem, a konkretnie pisałam o mnie i mojej córce. Opowiadałam Wam, jak wzajemnie się uczymy i rozwijamy.
Dzisiaj chciałabym napisać o relacjach ojca i córki. Bo wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie dla rodziców, ale wychowanie córki to wyzwanie dla ojca.
Córka jest oczkiem w głowie ojca, a on jest pierwszym ważnym mężczyzną w jej życiu. To właśnie ojciec w dużym stopniu kształtuje jej charakter, poczucie wartości i poglądy. To czy w przyszłości będzie pewną siebie, otwartą, samodzielną kobietą, zależy w dużej mierze od ojca.
Stereotyp głosi, że mężczyźni najczęściej oczekują na przyjście na świat syna. Może przyszli tatusiowie myślą, że łatwiej dogadają się z chłopcem, a bawiąc się z synem, będą się czuli lepiej w roli piłkarza czy rajdowca wyścigówki. Bo jak tu bawić się lalkami i pleść dla córki wianki z koniczyny? Tymczasem narodziny córki nie są dla niego rozczarowaniem, wręcz przeciwnie, wystarczy jedno spojrzenie na słodką buzię małej królewny, aby tata oszalał na jej punkcie. Warto, aby tata od pierwszych dni miał bliski kontakt z córką - kąpał ją, nosił na rękach, przewijał, pielęgnował. Jest to bardzo ważne dla ich późniejszych relacji, kiedy ojciec w oczach córki staje się bohaterem i kompanem do zabawy, który potrafi zrobić wszystko i wie wszystko najlepiej.
Jest też inny znany stereotyp: kochająca mama i wymagający (surowy) ojciec. I tak, jak poprzedni - rzadko się sprawdza. Tatusiowie wobec swych córeczek bywają bardziej wyrozumiali niż mamy, szybciej wybaczają, czasami też rozpieszczają. Dzięki temu córka z ojcem ma lepszy kontakt niż z mamą, która jest wobec córki bardziej wymagająca i krytyczna. 
Ojciec, który poświęca córce swój czas, zainteresowanie, otacza ją czułością - przygotowuje córkę do wielu życiowych ról już w dorosłym życiu. Dzięki tym relacjom, córka buduje sobie wzorzec mężczyzny, którego ideałem jest tata i to od niego uczy się relacji z mężczyznami. Córka uczy się przez obserwowanie swoich rodziców. Widząc, jak tata odnosi się do mamy, wyrabia sobie pojęcie o tym, jak powinien wyglądać związek kobiety i mężczyzny.
Relacje z ojcem mają też znaczący wpływ na to, jaką kobietą stanie się w przyszłości. Otwartą, samodzielną i traktującą mężczyzn jak partnerów, czy zalęknioną, zakompleksioną i zależną od płci przeciwnej. To bardzo ważne, aby córka dowiedziała się od swojego ojca, że powinna być nie tylko piękna, ale i mądra. Jeżeli ojciec chodzi z nią na spacery, pokazuje jej świat, cieszy się z jej sukcesów – to wychowuje ją do samodzielności. Dla córki bardzo ważne jest też poczucie bezpieczeństwa, jakie daje jej ojciec. Jeżeli wie, że tata pomoże jej w każdej sytuacji, czuje, że jest przez niego kochana, czuje, że jest dla niego ważna, a to zbuduje w niej poczucie własnej wartości. 
Jeżeli relacje między ojcem i córką nie wyglądają jeszcze tak dobrze, jakbyście chcieli, to mam dobrą wiadomość - na ich naprawę nigdy nie jest za późno. I poprawić mogą to obie strony, dlatego teraz kilka zdań dla córek.

 1. Przełam lody - jeśli masz wrażenie, że ojciec nie interesuje się twoim życiem, spróbuj pierwsza nawiązać kontakt. Opowiedz mu, gdzie bywasz, co lubisz robić.  Być może sam nie ma odwagi, aby o to cię spytać. Nawet jeśli nie należy do wylewnych, to poruszy go próba kontaktu z twojej strony i ją odwzajemni.
 2. Nie przemilczaj - twój ojciec ma zwyczaj krytykowania cię lub ciągłego wypominania twoich błędów? Przestań udawać, że puszczasz te uwagi mimo uszu. Zaproponuj mu, żeby podzielił się z tobą swoim doświadczeniem w danej sprawie lub powiedział, jak on rozwiązałby dany problem.
 3. Schowaj urazę - nie chwalił twoich długich włosów, nie komplementował sukienek, nie gratulował osiągnięć w szkole? A ty masz do niego o to głęboki żal? I słusznie. Ale na żalu nie zbudujecie relacji. Możesz mu powiedzieć, że zasługujesz na jego uwagę i miłość.
 4. Zamieńcie się rolami - poklep czasem ojca po ramieniu i pochwal za coś, co w Twoim przekonaniu dobrze zrobił – tak jak kochający rodzic chwali swoje dziecko. Duża szansa, że zrewanżuje się tym samym.
 5. Napisz list - nie docierają do niego żadne próby przełamania kryzysu? Sięgnij po broń ostateczną i napisz do niego list, napisz, co ci leży na sercu. Będzie to dobry wstęp do waszej rozmowy.

A na zakończenie chciałam Wam pokazać bardzo interesujący film.

2 komentarze

 1. ojciec-córka to bardzo ważne relacje, zarówno dla ojca jak córki , uczą się od siebie bardzo wiele , mój nauczył mnie odwagi, miłości do podróżowania i wrażliwości na ludzki los .
  pozdrawiam
  Na Stylowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Iza za komentarz. To prawda, też mam dobre wspomnienia związane ze szkołą daną mi przez moich rodziców. I to, że dziś jestem, jaka jestem, to ich zasługa. Chcę, aby kiedyś powiedziała podobnie moja córka.

   Usuń

ARCHIWUM BLOGA

.
=async defer src="//assets.pinterest.com/js/pinit.js"/script>